Активісти розповіли, як на Рівненщині проходить судова реформа
Мешканцям кількох районів Рівненської області на сьогодні досить складно реалізувати своє право на судовий захист. А в Гощанському районі це взагалі поки що неможливо зробити. Про це розповіли ...
Додано:
cvurivne
Мешканцям кількох районів Рівненської області на сьогодні досить складно реалізувати своє право на судовий захист. А в Гощанському районі це взагалі поки що неможливо зробити. Про це розповіли активісти під час прес-конференції Комітету виборців України, присвяченій кампанії інформування громадян щодо основних нововведень судової реформи.
За словами керівника правових програм РОГО «Комітет виборців України» Миколи Глотова, Гощанський районний суд із 29 серпня 2017 року і донині по суті не працює, бо жодних справ розглянути не може. Адже суддя повноважень не має, на безстроковий термін його досі не призначено, а інших суддів сюди не відряджено.
Загалом станом на 8 червня 2018 року не розглянутими Гощанським районним судом залишаються 1079 справ. З них 832 – це нові справи, що потрапили до суду після того, як в ньому не залишилося жодного судді із повноваженнями розглядати справи.
В Радивилівському районному суді ситуація є дещо кращою. Але там працює суддя, відряджений із Демидівки. Однак незабаром термін відрядження закінчується, тож Радивилів ризикує знову залишитися без суддів.
В Рокитнівському районному суді на сьогодні фактично є лише одна суддя. І цього недостатньо для забезпечення нормального доступу місцевих мешканців до судочинства. В Дубровицькому районному суді до кінця червня цього року буде така ж ситуація. Адже 26 червня в одного з двох працюючих тут суддів закінчаться повноваження.
Крім того, у липні-серпні цього року 72 судді міських, районних і міськрайонних судів Рівненської області проходитимуть кваліфікаційне оцінювання. Це також може суттєво вплинути на ситуацію з розглядом справ. Адже суддям також потрібно буде готуватися до цих оцінювань.
«Люди, які стикнулися або стикатимуться з проблемами доступу до судів через зазначені причини, можуть звинуватити в цьому самих суддів. Мовляв, вони роблять це спеціально, аби не розглядати їхні справи. Насправді ж і судді, і громадяни в цій ситуації стали заручниками прогалин у законодавстві та процедурних недосконалостей судової реформи. І їх потрібно невідкладно вирішувати, перш за все, на законодавчому рівні у Верховній Раді та взаємодії профільних у питаннях призначення суддів установ: Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя, Президента України. Адже такі проблемні ситуації досить негативно впливають на рівень довіри людей до судової системи», – підсумував Микола Глотов.
Результатами моніторингу відкритості і прозорості суддів на Рівненщині поділилися активісти руху «Чесно». Вони досліджували, зокрема, відкритість судових засідань та дотримання права громадян на фото- та відеофіксацію судових засідань.
«Ми не тільки відвідували чимало судових засідань, а й писали запити на доступ до публічної інформації у більшість судів Рівненської області, – розповідає регіональний координатор проекту «Чесно. Фільтруй суд» Юрій Дюг. – Варто зауважити, що ситуація з відкритістю у місцевих судах достатньо непогана. Деякі з них взагалі працюють зразково, інші – відносно добре. Але відвертих «двієчників» і закритих суддів практично нема. Це дуже хороший показник, особливо якщо порівнювати з суддями з інших областей України. Там ситуація набагато гірша. А загалом уявлення про закритість суддів, на жаль, дуже часто помилкове і ґрунтується на діях окремих скандальних суддів, а не всієї судової гілки влади».
Тож, аби поліпшити знання громадян про діяльність судів, Комітет виборців України проводить кампанію інформування щодо основних нововведень судової реформи. Серед заходів у її рамках – поширення просвітницьких матеріалів. Вони стосуються, зокрема, професійного і громадського контролю суддів, відкритості та прозорості судів, фінансової незалежності суддів та судів.
Ця прес-конференція проводилася в рамках проекту «ПІДВИЩЕННЯ ОБІЗНАНОСТІ ГРОМАДСЬКОСТІ ЩОДО СТАНУ ТА ХОДУ СУДОВОЇ РЕФОРМИ НА МІСЦЕВОМУ ТА НАЦІОНАЛЬНОМУ РІВНЯХ», що виконує ВГО «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».