«Вузлові станції» активностей змінюють реальність в 4 регіонах
Громадська мережа «СВОЇ» – це проект, що передбачає створення широкого об'єднання громадських організацій, які обмінюються інформацією, вивчають проблеми в регіонах та за допомогою різних форм ...
Додано:
Олена Лебідь
Громадська мережа «СВОЇ» – це проект, що передбачає створення широкого об’єднання громадських організацій, які обмінюються інформацією, вивчають проблеми в регіонах та за допомогою різних форм партнерства домагаються покращень.
Завдяки проекту, що реалізується за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерландів у Києві, створено консультаційні центри-хаби в 4 областях України: в Миколаєві, Запоріжжі, Лисичанську, Івано-Франківську. В такому центрі можна отримати правовий захист та практичні навички, які виводять громадську діяльність на новий рівень (https://svoyi.org/novyny/158-u-m-lisichansk-projshov-dvodennij-trening-na-temu-komunikativna-strategiya-ta-vizualizatsiya-danikh). Це простори, в яких відбуваються зустрічі та мозкові штурми. Де можна придумати – що зробити корисного для регіону, «зарядитися» новими ідеями та знайти однодумців, з якими втілити сміливі плани.
У Миколаєві центр виник на базі однієї з найуспішніших в країні ветеранських організацій – «ГО Асоціація учасників та інвалідів АТО», яка надихає своїм прикладом інших. У Запоріжжі хаб очолив Василь Мезенцев – легендарна людина, яка робить радіо http://trizub-fm.online/ та віщає з «сірої зони».
Центри в Лисичанську та Івано-Франківську стали місцем обговорення гострих питань, які пов’язані з екологією. На Луганщині хаб під керівництвом Віталія Шведова генерує обмін думками громадян, стурбованих нелегальними шахтами-«копанками» (https://www.facebook.com/fpi.ukr/posts/1285540028245505) та безконтрольною вирубкою лісу. В Івано-Франківську керівник хаба Леся Качурова близько року працює в комісії, яка досліджує вплив Бурштинської ТЕС на навколишнє середовище та планує заходи, які дозволять мешканцям регіону ефективно відстоювати право на чисте довкілля. «Треба пояснювати людям, що вони мають важелі впливу. В «Законі України «Про оцінку впливу на довкілля» прописано багато громадських слухань», – каже Леся Качурова.
Ветерани АТО, переселенці – це основні споживачі послуг, які надають юристи хабів Мережі, проте в кожному регіоні є свої особливості. Іноді правова допомога приносить несподівані результати. Наприклад, в об’єднанні «Лисичанськвугілля» зросла фінансова дисципліна – після того, як Лисичанський центр Мережі допоміг громадянам направити 250 позовів про стягнення заборгованості.
Волонтери, люди з різних ГО та просто небайдужі єднаються, забуваючи про конкуренцію та суперечності. На даний момент Мережа налічує 40 організацій: https://svoyi.org/orhanizatsii/all-orhanizatsii. Їх об’єднує спільний інтерес до створення громадянського суспільства та кодекс етики Мережі – який вони поділяють.
Нові учасники відзначають, що участь в Мережі підсилює позиції регіональних ГО в Києві, надає допомогу в разі тиску, та стає в нагоді під час пошуку фінансування.
«Ми не даємо готових рішень, ми ділимося досвідом. А результатом стає віра в свої можливості. Активність розходиться як кола по воді – від організації до організацій, від людини до багатьох людей. З’являються нові ГО і ще більше людей, які здатні народжувати та самостійно втілювати проекти, не чекають «поводиря» та допомоги, а самі надають допомогу. За великим рахунком не «рибу», а «вудку», та секрети вдалої «риболовлі» дає наш проект», – запевняє координатор Громадської мережі «Свої» Олена Лебідь.
Прес-служба