Саме про можливості впровадження в Україні ринку «зелених» облігацій та налагодженню постійного діалогу із зацікавленими організаціями з метою створення відповідної нормативно-правової бази й шлося на круглому стілі «Зелені облігації в Україні як механізм залучення інвестицій у проекти відновлюваної енергетики та енергоефективності», організованому Держенергоефективності за підтримки Проекту UNIDO “Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваних джерел енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах України” та спільно з Проектом GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» .
Відомо, що у світовій практиці «зелені» облігації є дієвим засобом здешевлення фінансових ресурсів в реалізації «зелених» проектів та мобілізації інвестиційних ресурсів на ринку. Дані, які наводить Держефективності, є переконливим аргументом на його користь: сукупний обсяг розміщення цих цінних паперів в 2017 р. сягнув $155 млрд., що майже в 2 рази більше, ніж в попередньому році, і в 180 разів більше, ніж 10 років тому.
До того ж, як зазначають фахівці, лише “зелені тарифи” наразі працюють в Україні, хоча й частково. Слід наголосити, що досі не вивчена роль стимулюючи надбавок; низька потужність місцевих виробників гальмує розвиток потужностей відновлювальні енергетики; низка бар’єрів щодо використання потенціалу біомаси не зазнає суттєвого зменшення тощо.
Отже, представники центральних органів виконавчої влади, муніципалітетів, банківських установ, підприємств, міжнародних фінансових організацій та проектів міжнародної фінансово-технічної допомоги, експертного середовища та науково-дослідних установ, обговорюючи перспективи впровадження такого інструменту в Україні, які опрацьовує Держенергоефективності спільно із партнерами, зосередилися на:
- тенденціях розвитку світового ринку зелених облігацій;
- можливостях доступу України до ринку зелених фінансів;
- міжнародному досвіді запровадження ринку суверенних зелених облігацій;
- вплив облігацій ЄІБ на вирішення питання клімату;
- потенціал залучення зелених інвестицій в Україну.
Отже, чи стануть т.зв. ГРІН БОНДИ чинником економічного зростання України залежить від співпраці уряду, бізнесу і громадянського суспільства. Тому варто подумати про те, як таку співпрацю зробити по-справжньому ефективною і такою, аби її наслідки були позитивно сприйняті кожним пересічномим українцем.
Допис підготовлено у співавторстві з Оленою Жорновою.