Новий Суспільний Договір як механізм захисту права власності українця
Як показує практика, сьогоднішній негласний суспільний договір абсолютно не захищає економічні інтереси простих громадян, які по суті являються лише номінальними власниками національних багатств, а ...
Додано:
Леся Рибаченко
Як показує практика, сьогоднішній негласний суспільний договір абсолютно не захищає економічні інтереси простих громадян, які по суті являються лише номінальними власниками національних багатств, а реальними власниками є олігархи.
Саме тому активні представники громадянського суспільства говорять про те, що для відновлення справедливості нам потрібне впровадження Нового Суспільного Договору, який передбачатиме абсолютно нові правила гри, принципи та цінності, взаємовідносини усередині суспільства.
Ініціативна група з майже сотні експертів з різних галузей, конституціаналістів та філософів вже завершує формування концепції Нового Суспільного Договору.
29 серпня з ініціативи Інституту демократії та розвитку «PolitA» спільно та «Foundation for future» пройшло вже п’ятепублічне обговорення по темі Нового суспільного договору. Цього разу зустріч була присвячена аспекту власності та яким чином побороти монополію олігархів у країні.
Політолог Олександр Кочетков переконаний, що ми нарешті зможемо позбавитися олігархату лише через повне перезавантаження держави. Для цього нам потрібний Новий Суспільний Договір. Він зазначає, що одним з головних принципів Нового Суспільного Договору має стати принцип справедливості, який передбачатиме повернення олігархами вкраденого майна. З тіньового обігу необхідно вилучити більше половини ВВП України – понад 50 мільярдів доларів, потім отримати з них податки і спрямувати їх на суверенний розвиток України і на соціальні потреби українців.
Згідно з баченням експертів перевагою Нового Суспільного Договору стане отримання кожним громадянином права на частку від всіх національних доходів, так званої республіканської частки. Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко впевнений, що після отримання такого права, кожен громадянин стане власником та розпорядником спільного майна, який буде зацікавлений у відповідальному і рівноцінному співуправлінні цим майном.
Відомий сучасний український філософ Сергій Дацюк стверджує, що більшість українців навіть не підозрює, що є чимало ресурсів окрім природних (земля, надр та ін), на частку доходів від яких кожен з нас має право. До таких ресурсів відносяться:частина доходів, отриманих в результаті корисного використання майна, що є власністю громадян, від передачі за плату у володіння окремого майна, отриманих від природного і інших видів ренти (оренди) за використання майна, частини доходів отриманих в зв’язку з застосуванням санкцій, отриманих в результаті націоналізації майна, частини в отриманих в результаті стягнення боргових зобов’язань.
Експерт Українського інституту з прав людини Михайло Чаплига зазначає, що для запровадження такої ідеї необхідно спочатку провести повну інвентаризацію, так званий аудит всіх ресурсів, створити реєстр, де кожен громадянин у відкритому доступі зможе ознайомитись з цією інформацію. Голова аналітичного центру «Ейдос» Віктор Таран додає, що в Новому Суспільному договорі потрібно зробити ацент на закріпленні не права власності, а саме права користування. Необхідно домогтися ефективного використання і законного користування ресурсами через зміни принципів перерозподілу податків, отримання ренти і принципу прозорості, коли кожен має рівні можливості на оформлення ліцензій для видобутку корисних копалин.
Підсумовуючи дискусію, Катерина Одарченко (президент Інституту демократії та розвитку «PolitA») наголосила, що кожен бажаючий може долучитись не лише до процесу обговорення, але й безпосередньої роботи над концепцією Договору. Зокрема, це можна зробити через спеціалізовані робочі групи, онлайн-платформу (яка запрацює у найближчий час), публічні обговорення, які кожного разу будуть присвячені новим аспектам теми. Окрім зустрічей у Києві, вже заплановані заходи в регіонах: в Одесі, Житомирі, Львові.
Такий багатосторонній діалог дозволить сформувати Новий Суспільний Договір, який врахує інтереси кожного та дозволить побудувати гармонійні взаємовідносини у суспільстві.
З ходом обговорення і повним змістом виступів можна ознайомитися в Інтернеті:
https://www.facebook.com/events/362013197671978/?active_tab=discussion
Для додаткової інформації звертайтеся:
Тел. +380 66 47 85 529
Електронна пошта: [email protected]