Вже півроку Волинський Інститут Права діє як хаб, створений за підтримки ПРООН
«Я мрію про Україну, де люди, які прагнуть змін, не скаржаться, а беруться до справи. А в кожному селі є громадська організація, що допомагає розвивати місцеву громаду», – каже 30-річна Ірина ...
Додано:
Громадський Простір
«Я мрію про Україну, де люди, які прагнуть змін, не скаржаться, а беруться до справи. А в кожному селі є громадська організація, що допомагає розвивати місцеву громаду», – каже 30-річна Ірина Гайдучик.
Вона вже вісім років очолює Волинський інститут права. Громадська організація сприяє залученню мешканців до розвитку їхніх громад та підтримує громадські організації регіону.
Ірина зізнається: іноді людям важко донести ідею, що саме від них залежить розвиток їхнього містечка, села чи громади. І критикувати владу – недостатньо. Треба діяти.
Команда “Волинського Інституту Права” брейнстормить ідеї для фестивалю соціальних ініціатив Волині “Громадський пульс: Волинський вимір” у Lutsk City Park. Фото: Лідія Кожевнікова
Людина – у центрі всіх рішень та змін
Зараз у 803 об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) проживає понад 19% населення України. Волинська область – серед лідерів децентралізації, адже тут вже створено 49 громад.
Волинський інститут права допомагає територіальним громадам створювати стратегії розвитку, об’єднуючи зусилля місцевої влади, громадських активістів, бізнесу та місцевих жителів. Чим більше людей долучаються до розробки Стратегії, тим ймовірніше, що вона стане дієвим інструментом змін, вважає Ірина.
Ірина та її команда намагаються для кожної громади знайти підходи та інструменти, котрі запрацюють саме тут.
«У вас можуть бути геніальні ідеї, але якщо вони не потрібні людям цього села, громади, за них не варто й братися», – радить Ірина громадським активістам.
Наприклад, якщо вирішено організувати загальні збори громади, які вимагають явку понад 50% населення, це складно реалізувати. Натомість краще почати працювати з ініціативними мешканцями, яких можна об’єднати у волонтерську групу (наприклад, щоб прибрати парк). Згодом до них можуть долучитися й інші мешканці громади.
Виховувати собі не суперників, а партнерів
Чимало організацій конкурують за ресурси, увагу медіа та донорську підтримку, Натомість Волинський Інститут Права допомагає іншим організаціям зростати.
Вже півроку Волинський Інститут Права діє як хаб, створений за підтримки ПРООН. Інститут ділиться власним досвідом інституційного розвитку, допомагає організаціям напрацьовувати внутрішні політики та проводить для них навчання. Команда Ірини вважає, що в умовах децентралізації та розвитку ОТГ громадські організації мають великий потенціал.
«Нас питають, навіщо ми виховуємо собі конкурентів. Але ж коли ми працюємо заради змін, нам потрібне партнерство, а не конкуренція. Я мрію, щоб у кожному населеному пункті була громадська організація».
Громадські організації повинні стати містками між владою та людьми
Волинський Інститут Права діє як хаб для сприяння розвитку організацій громадянського суспільства на Волині за підтримки ПРООН.
У 2016 році для створення сприятливіших умов для роботи громадських організацій було ухвалено Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 рр.
Волинський інститут права є однією з 117 коаліцій громадських організацій, що здійснюють моніторинг та супровід реалізації Стратегії.
Далеко не всі громадські організації знають про Стратегію, тому важливо донести до них інформацію про нові можливості, які відкриває ця Стратегія. Завдяки Волинському інституту права чимало організацій Волині дізналися про це. Зараз Ірина та її команда працюють над покращенням умов щорічного конкурсу для місцевих громадських організацій, що відбувається в рамках реалізації Стратегії, аби більше організацій могли втілити свої ідеї у громадах.
«Розвиток місцевих громадських організацій – це інвестиція у розвиток громади. Вони є тими містками між владою та громадськістю, завдяки яким можна суттєво змінити якість життя у наших містах, селах, громадах».
Мережа громадських організацій-хабів створена завдяки Програмі розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН) в рамках проекту “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини”, що фінансується Міністерством закордонних справ Данії. У 2018 році мережа громадських організацій-хабів розшириться з 9 до 15 організацій.
Розмову записала Христина Рибачок
Джерело: ПРООН в Україні.