У Києві відбувся тренінг про відкриті дані «Де гроші залишають слід?»

Від відкритих даних, через е-сервіси до журналістських розслідувань та прийняття рішень. Про це розповідали експерти під час тренінгу про відкриті дані "Де гроші залишають слід?" 30 жовтня в ...

Додано:
Olena Pozniak

45263831_1865317163518166_3822467180578996224_o
У Києві відбувся тренінг про відкриті дані «Де гроші залишають слід?»

Від відкритих даних, через е-сервіси до журналістських розслідувань та прийняття рішень. Про це розповідали експерти під час тренінгу про відкриті дані “Де гроші залишають слід?” 30 жовтня в приміщенні BEAUTY Hub. Захід відвідали представники громадськості, ЗМІ, студенти та викладачі провідних ВНЗ. 

На сьогодні існують електронні інструменти, за допомогою яких можна відслідковувати бюджетні операції державних органів: відкриті портали, державні реєстри, мобільні додатки, Телеграм-боти тощо. Але пересічному громадянину не вистачає досвіду та знань, щоб ефективно використовувати їх для контролю за використанням коштів платників податків. Тренінг «Де гроші залишають слід» від проекту Є-Data ставив за мету надати учасникам тренінгу інформацію про ринок відкритих даних в Україні та показати модель ефективного використання цих даних у роботі журналістів та громадській діяльності.

Спікерами тренінгу виступили відомі фахівці у галузі відкритих даних, публічних фінансів, електронних сервісів, журналістики даних та розслідувальної журналістики.

Відкрила тренінг Анастасія Розлуцька, координаторка проекту Є-Data, яка поділилась з учасниками принципами пошуку потрібної інформації за допомогою порталу відкритих даних Є-data та Пошуково-аналітичної системи 007, попередила про можливі ризики якості відкритих даних, анонсувала конкурс журналістських розслідувань на основі відкритих даних Є-Розслідування, журнал про відкриті дані MindLab та новий проект команди Є-Data – геолокаційний сервіс Intra. Основний акцент спікерка зробила на стані розвитку ринку відкритих даних в Україні.

«Для того, щоб відкриті дані працювали, має повноцінно функціонувати ринок відкритих даних. На сьогодні цей ринок в Україні характеризує низький рівень культури використання відкритих даних, брак чіткого розуміння, навіщо потрібні відкриті дані і як з ними працювати, а також пасивність органів влади та відсутність єдиного глосарію. Навчальні програми з відкритих даних потребують негайної експертизи», – коментує Анастасія Розлуцька.

Директорка з комунікації Opendatabot Дарина Даниленко доповідала зацікавленій аудиторії про те, як аналізувати відкриті дані та створювати на їх основі журналістські матеріали, зокрема, використовуючи для цього сервіс Opendatabot.

«Журналіст не має стояти перед вибором: тема чи дані, натомість ставити собі питання, для кого він пише, що хоче донести, наскільки актуальною є проблематика та що має зробити потенційний читач після ознайомлення з матеріалом. Важливо не забувати й про ключові журналістські принципи – правила перевернутої піраміди та наближення інтересів», – зауважила експертка.

Про досвід проведення журналістських розслідувань «в полях» і пошук тем, коли здається, що всі вони вичерпані, розповів журналіст каналу 1+1 Євген Плінський. На його думку, зосередженість журналістів на «великих фігурах», відсутність системності в роботі та недостатня увага до деталей не дає журналістам помітити цікаві теми в регіонах. Натомість нові сервіси відкритих даних та майданчики для публікацій мають стимулювати появу актуальних журналістських матеріалів з елементами розслідування. Задля попередження розчарування та емоційного вигорання результатом будь-якого розслідування має бути не докорінна зміна системи, а привернення уваги громадськості до певної проблеми.

«Коли ви робите резонансне розслідування, найголовніше, що ваше розслідування стає новиною, а ви – першоджерелом», – підсумовує Євген Плінський.

Журналіст BIHUS.info Антон Столяров привідкрив для учасників завісу таємниці, якими насправді є будні журналіста-розслідувача, яку інформацію з відкритих джерел можна знайти про будь-якого чиновника та як нею потім правильно скористатись. Спікер закцентував увагу, що не всі відкриті джерела надають правдиву інформацію й попередив про обережне поводження з персональними даними, аби не дати приводу притягнути себе до кримінальної відповідальності. Також Антон Столяров показав на практиці принципи роботи з найрозповсюдженішими державними реєстрами та спеціалізованими базами даних.
«Єдиний державний реєстр судових рішень – реєстр над всіма реєстр. Можна любити всі реєстри, але цей – найбільше», – додав він.

Наостанок юристка BIHUS.info Єлизавета Середіна поінформувала журналістів та громадських активістів про юридичні нюанси проведення журналістського розслідування та можливість правового супроводу матеріалів до та після публікації завдяки юридичній ініціативі “Тисни!” (Push).

Після тренінгу кожен учасник мав змогу поставити експертам питання, що його цікавлять, а також поспілкуватись з іншими учасниками в неформальній атмосфері.

Тренінги для громадськості реалізуються командою Є-data та «Пошуково-аналітичною системою .007» за підтримки програми «Ефективне управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за дорученням Урядів Німеччини та Великої Британії.

Переглянути трансляцію тренінгу.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я