Олександр Мельник: ГО “Буслав Січ” працює для людей, які самі готові діяти

Хлопців і дівчат з громадської організації “Буслав Січ” у місті Богуслав, що на Київщині, знають і поза містом. За час своєї діяльності (свого існування) вони вже здійснили чимало хороших і корисних ...

Мельник

Віталій Ніщименко

Хлопців і дівчат з громадської організації “Буслав Січ” у місті Богуслав, що на Київщині, знають і поза містом. За час своєї діяльності (свого існування) вони вже здійснили чимало хороших і корисних проектів та ініціатив, саме про них Громадський Простір поспілкувався з засновником організації Олександром Мельником. Він розповів про історію організації, як і чому вона відновила свою діяльність, про теперішні справи і бачення своєї майбутньої роботи.

Г.П.: Олександре, розкажіть коротко про себе та про ГО “Буслав Січ”

Закінчив Національний Педагогічний Університет імені Михайла Драгоманова. За спеціальністю політолог. Зараз працюю як коуч, читаю тренінги на тему виборчих кампаній і як громада може лобіювати власні інтереси, тобто ресурси громади, лоббі. Фактично  професійно займаюсь громадською діяльністю.

Організація зареєстрована у 2007 році. Але тоді формат діяльності був кардинально інший. Проводилась більш просвітницька робота. Ми передавали книги у сільські бібліотеки, організовували фестиваль “Буслав-фест”, проводили наметові табори “Таборівки”. Потім, певний період, десь з 2011-го року по 2013-ий організація практично не діяла, тобто не було проведено жодних заходів.

6i86pQvtkNE

Після подій на Майдані у Богуславі виникло активне середовище – група людей, які хотіли чимось займатися. Ми з ними порадились і вирішили, що оскільки є зареєстрована громадська організація, в якої вже є певна історія. Але тоді було переформатовано формат діяльності, тобто цілі і пріоритети з культурно-просвітницької діяльності переорієнтувались на більш суспільно-політичні тематики. Тобто моніторинг влади, допомагаємо громаді, по можливості, вирішувати якісь локальні проблеми. Частина цієї команди пішла в лави політичної партії “Сила людей”, аби працювати в міській раді (міста Богуслава – прим. авт.) і пробує свої сили в політиці (на виборах партія “Сила людей” отримала 5 мандатів з 28, всього пройшло 8 партій до міської ради міста Богуслав).

Г.П.: На кого спрямована діяльність, тобто яка цільова аудиторія?

У першу чергу, це активні люди, які хочуть покращити простір навколо себе. Тобто ми не поділяємо на якісь вікові чи інші  категорії. Людям, які до нас звертаються ми ставимо одну умову, що якщо Ви самі готові братися за вирішенні цієї проблеми, тобто самі брати участь – ми, зі свого боку, теж  готові долучатися допомагати, але ми не намагаємось працювати: у вас є проблема – прийдіть вирішіть. Щоб не бути такими “хлопцями і дівчатами, які вирішують всі проблеми”. Тобто вважаємо, що люди, якщо хочуть, щоб якісь проблеми вирішились, життя покращилось, мають самі брати у цьому участь. Тому, у першу чергу, спрямовані на тих людей, які самі готові діяти.

Ось приклад, до нас звернулись нещодавно батьки з дитсадка №5, у них розформовувались групи, збільшувалась кількість дітей у групах, що порушувало норми Закону. Вони звернулись, щоб ми допомогли якось вирішити цю проблему і самі батьки активно включились. Батьки флеш-моб організовували, репортажі на телебаченні були. Тобто, коли батьки самі готові були  якось діяти, готові долучатися були, ми їм допомогли – і нам вдалося. А інша ситуація, до цього до нас зверталися батьки з однієї зі шкіл, але вони не готові були самі долучатися, вони хотіли, щоб ми взяли і все вирішили. Відповідно з цього нічого не вийшло. Тому у такому форматі намагаємось діяти.

Відео флеш-мобу “Діти бавляться у Богуславській РДА”

Г.П.: Які основні напрямки діяльності визначили для себе?

Їх кілька. Є один проект, який ми частково вже реалізовуємо і будемо реалізовувати далі – це створення єдиної системи відеонагляду у місті Богуславі. Зараз якщо не помиляюсь вісім чи дев’ять камер вже встановлено у дворах багатоповерхових будинків. Також ми розробили і подали програму до міської ради, щоб  ті камери, які є у власності і встановлені міською радою і ті камери, які є у нас, об’єднати в одну систему. Це рішення було на минулій сесії міської ради. Там технічні моменти залишились, які треба полагодити. І плануємо, що буде єдина система і потім нові камери, які будуть встановлюватись або нами, або міською радою – будуть під’єднані до цієї системи. Відповідно наступним кроком вбачаємо – встановлення моніторів у райвідділку міліції, щоб всі онлайн трансляції, доступ до записів у них були. Щоб їм швидше й оперативніше можна було реагувати на правопорушення або запобігати їм.

Другий напрям – це річка Рось. Раніше більш активніше займалися боротьбою з незаконними засобами лову, тобто робили періодичні рейди по річці. Потім частина активу, яка цим безпосередньо займалася пішла в лави УНСО воювати на Схід. Активність у цьому напрямку зменшилася, але питання річки залишились. Моніторинг проводимо, коли цього літа вода впала, був критичний рівень ми задіювали свої ресурси, контакти. Можна чесно сказати, що завдяки нам це питання виносилося і на Міністерство, доповідалось по ситуації і завдяки нам міжвідомча комісія засідала у Білій Церкві, де питання обговорювалося. Єдине, що є закиди, що ми нічого не вирішили. Насправді питання  комплексне на рівні Богуслава не вирішиться, тобто питання має вирішуватись на рівні Міністерства або Уряду. Але є лоббі, є кілька депутатів, з якими постійно працюємо по цим питанням, консультуємось, інформуємо їх.

Ще один напрям діяльності – це активізація людей. Проводили опитування, зустрічалися з людьми, виявляли, які є проблеми актуальні, щоб сприяти їх вирішенню. Не всі проблеми вдається вирішувати, адже місцева влада, зокрема комунальне господарство, знаючи про проблеми, намагається з’їхати в будь-який спосіб, частково реагувати або взагалі не реагувати. Це третій напрям.

Четвертий напрям – вибори. Ми під час виборів постійно працюємо з різноманітними всеукраїнськими організаціями. Скажімо з ОПОРою. Наші активісти є довгостроковими чи короткостроковими спостерігачами від ОПОРи. Співпрацюємо з кампанією “Чесно”, яка також займається моніторингом діяльності депутатів. З іншими ініціативами…

Більш внутрішнім напрямком діяльності є це навчання. Тобто ми намагаємось, щоб наші активісти або волонтери постійно вчилися. Я безпосередньо за цей напрям відповідаю. Тобто різноманітні тренінги, навчальні програми -ми намагаємось, щоб наші люди подавалися. Зокрема у великій кількості в українських програмах брали участь і вивчали міжнародний досвід. Наші активісти бували в Польщі, в Угорщині, в Словаччині, де переймали досвід в управлінні міст, де переймали досвід діяльності громадських організацій, різноманітних ініціатив.

Ще ми випускаємо газету “Громадська”. Знову ж таки, на превеликий жаль немає можливості випускати її більш системно, випускаємо залежноі від фінансової можливості і від часу. До виборів підготовлено черговий уже двадцятий номер. Тобто в цьому напрямку будемо теж системно працювати.

 Г.П.: Розкажіть про газету.

Коли ми починали працювати у цьому форматі, вирішили, що одним з пріоритетів має бути постійне спілкування з людьми. Тобто не будувати чергову закриту якусь там організацію, яка щось робить сама для себе. А для того, щоб і люди долучались, і люди знали, що ми робимо, і ми отримували якийсь фідбек від людей. Щоб ми могли реагувати, що ми так робимо, що не так робимо, можливо, переформатуватися. Ми присутні доволі активно у соціальних мережах, але це недостатньо, тому було прийнято рішення випускати газету. Спочатку це була листівка А3-го формату і так вийшло десь номерів сім, якщо не помиляюсь. Зараз газета фінансується відсотків на 60-70 з коштів, які люди самі нам приносять. Хтось сто гривень скинув, хтось прийде п’ятдесят гривень скине, хтось на рахунок кілька тисяч перекине. У принципі більше половини затрат на газету є окупною.

 Г.П.: Ви ананосували відкриття Центру Громадських Ініціатив, як тривають справи у цьому напрямі?

У цьому напрямку працюємо. Єдине, що це все ресурсно затратно. Частину, дякуємо підприємцям і людям, які допомогли, зокрема з матеріалами, з частиною робіт. Планували, що він вже має бути відкритий, але завтра-післязавтра мають люди приступити до фінальних робіт. Я надіюся, що до кінця місяця ми зможемо відкрити Центр. Це приміщення десь 30 квадратних метрів. Передбачається, що там будуть мінімум раз на місяць проводитись якісь лекції, тренінги і навчання, які будуть актуальні. Плюс будь-яка ініціатива, громадська організація або просто люди можуть звернутися. Якщо їм потрібно приміщення для презентації свого якогось заходу, воно буде безкоштовно надаватися, буде проектор, де можна буде переглядати різноманітні відео, фільми, навчальні програми. Ми відкриті до різноманітних пропозицій. Тобто якщо є якісь ініціативи або бажання, роздуми як можна використовувати приміщення – ми з радістю готові будемо підтримати ці ініціативи.

Г.П.: Цього літа Ви влаштовували у центрі міста покази у літньому кінотеатрі. Розкажіть про це.

Ідея виникла, коли я був у Львові на одному тренінгу, теж міжнародному, зустрівся з друзями ввечері, пішли прогулятися і зайшли в культпарк. Дивлюсь, а це був будній день, якщо не помиляюсь четвер, стоїть екран, більше сотні людей дивляться один з останніх концертів “Red hot chili papers”. Прикольно, зробив фото, кидаю своїм в чат спільний, кажу: “Дивіться, класна ідея, давайте подумаємо, зробимо. Звук у нас є, проектор свій є, ну потрібно екран придумати”. Приїхав, зібрались, провели опитування в соціальних мережах, ідея дуже сподобалась людям. Єдине, що закидали: “Чергові хлопці поговорять про класну ідею і ніхто нічого не зробить”. Давай робити, знайшли старий банер, придбали металеві конструкції, зварили, поставили. Майже два місяці функціонував. На наступний рік в планах, теж функціонувати. Тим паче відгуки від людей тільки хороші, іноді там збиралося по півтори сотні людей дивится показ. Я вважаю для себе особисто, що доволі успішний проект і ініціатива.

 Відомі стали…

Ну, так… В першу чергу ми не женемось за впізнаваністю, ми й самі ходили туди. Виникла ідея, частина людей нам допомогла, приємно і дякуємо їм. Тому якщо є у когось ініціативи, зокрема після цього звернувся до нас один із місцевих жителів, сам підприємець з ініціативою розмалювати зупинку, бо є така практика. Зараз готується зупинка, є макет уже. Там частина коштів уже зібрана, всі погоджені дозволи з відповідними інстанціями. Я думаю, найближчим часом ми доробимо ту зупинку. Тобто це така ініціатива, яка вийшла не від нас, просили підтримати, допомогти організаційно.

Г.П.:  З ким співпрацюєте? Які партнери, зокрема у Богуславі?

На рівні Богуслава, то по різноманітних ініціативах працюємо з ГО “Молода ініціативна громада”. Є нова організація ГО “Новий Рубіж”, теж з ними контактуємо, спілкуємось.

На всеукраїнському рівні – це різноманітно. Залежно від різноманітних ініціатив, напрямів, програм. Зараз з Інститутом “Республіка” співпрацюємо, з названою мною ОПОРА, “Чесно”, з мережею “Громадські ініціативи України”. Постійні учасники тренінгів або навчальних семінарів від NED. Перелічувати можна довго… Тісно співпрацюємо з тернопільською організацією “Файне місто”. Ми постійно з ними контактуємо, обмінюємось досвідом, різноманітними ініціативами. Зараз співпрацюємо над кількома спільними проектами, які хочемо запустити, пілотні.

Також є міжнародні організації, це і польські організації, з якими теж підтримуємо зв’язок на рівні консультацій, обміну думок, досвідом, можливо креативні сесії спільно влаштовувати, такого плану.

 Г.П.: Скільки зараз членів в організації?

У нас як такого фіксованого членства немає. Ми вирішили відійти від цієї практики. Є дійсних 14 членів організації, тобто чиї лежать заявки. Але ми не робимо головної умови,  хочеш діяти, щось робити, пиши заяву на вступ в організацію. Тобто коло людей, яке долучається до різноманітних ініціатив, набагато ширше. Я думаю актив буде більше ніж два десятка людей. Плюс є люди, які ситуативно допомагають чи долучаються до різноманітних заходів. Тут коло цих людей, волонтерів набагато ширше.

Г.П.: Які труднощі бувають, бували?

Якщо ти постійно щось робиш, то труднощі обов’язково будуть, це нормальне явище і хороше

стимулює до кращої роботи. Мабуть найбільше труднощів були у певний період, коли намагалися взятися за більше ніж могли ресурсно, фізично потягнути. Коли не вдавалося –  розчарування у частини колективу: “Ми докладаємо зусиль, скільки робимо…”. Періодично виникають труднощі з ресурсами, бо хочеться зробити завжди більше ніж робиш, але на все потрібні матеріальні і людські ресурси, часу іноді бракує. Ну, і не знаю чи це трудність, і це не тільки у Богуславі, що коли ти працюєш публічно на тебе більше поглядів, більше критики і більше зауважень. Але знову ж таки ми це сприймаємо належно і намагаємось на конструктивні зауваження або контруктивну критику реагувати, переглядати свої позиції, тобто в чому ми десь не праві.

Г.П,: Розкажіть про різноманітні дозволи. Як їх “вибиваєте”?

По-різному, конкретно по зупинці проблем не було. Написали заяву, як сказав нам начальник ЖЕКу: “Мені легше, не треба думати, що з нею робити, фарбувати. Робіть, що хочете”. З іншими, залежно яке питання. Є питання, які там по квартирних чергах або ще якісь запити ми отримуємо відписки якісь або затягування і т.д. Якщо говорити про нашу міську раду, тобто ми вже будемо до нового складу як громадська організація звертатися, порушено ряд вимог законодавства про діяльність, зокрема всі рішення, проекти рішень мають публікуватися у визначені терміни на сайті. Проекти рішень до сесії, всі рішення у п’ятиденний термін після сесії. Цього на превеликий жаль не робиться, відповідно моніторити діяльність складніше, доводиться писати запити, подавати, міськрада потім каже: “У нас багато часу йде на відписки Вам і т.д.”.

 Г.П.: Маєте плани на майбутнє  – які?

Розвиватися, навчатися. У цьому році ми плануємо відкрити уже згаданий Центр Громадських Ініціатив, провести там ряд тренінгів. І завершити ті проекти, які у нас зараз є. Зараз майже всі були залучені у виборчих процесах.Частина працює над моніторингом виборчого процесу, зокрема в ОПОРі. Я от, для прикладу, працюю у територіальній виборчій комісії. Тобто багато часу, ресурсів йде на вибори. Тому це мабуть завдання номер один для нас і пріоритет номер один. Тому до кінця місяця займаємось виборчим процесом. Потім уже після виборчої кампанії, коли з’явиться більше часу, у планах одним із завдань ставимо підготувати серію матеріалів про власність місцевих чиновників. Знаємо багато депутатів, зараз кандидатів, які йдуть, мають великі статки. Не всі вказують в деклараціях, тому такий великий шмат роботи по моніторингу, але в планах є до кінця року підготувати серію матеріалів.

Спілкувався –  Віталій Ніщименко


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків