Чому сигарети дешевшають, а хліб дорожчає?

Український центр контролю над тютюном звернувся до депутатів Комітету з питань податкової і митної політики із проханням розглянути можливість встановлення вищих акцизних ставок на тютюнові вироби, ...

Додано:
oksana

Screenshot_4
Чому сигарети дешевшають, а хліб дорожчає?

Український центр контролю над тютюном звернувся до депутатів Комітету з питань податкової і митної політики із проханням розглянути можливість встановлення вищих акцизних ставок на тютюнові вироби, ніж запропоновано у законопроекті № 3357 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації. У законопроекті йдеться лише про зростання на 20%. Натомість Мінфін ще у вересні пропонував підвищити тютюнові акцизи на 40%, що є оптимальним варіантом з огляду фіскальної політики держави. До того ж існує низка факторів, які переконливо свідчать про те, що акцизи на сигарети потрібно підвищити принаймні на 40%.

prod_vs_tutun_fb

По-перше, ціни на сигарети зростають значно меншими темпами, ніж ціни на продукти та послуги. За 9 місяців поточного року індекс споживчих цін склав 141,4%, а на сигарети цей показник склав 123,7%. Сигарети в Україні дорожчають повільніше, ніж олія, хліб, фрукти, цукор.

По-друге, у жовтні всі тютюнові корпорацій знизили ціни на сигарети на 2 гривні! Це стало можливим через те, що акцизи на сигарети з фільтром не підвищувалися з вересня 2014 р. Така ситуація призведе до скорочення надходжень до Держбюджету від ПДВ та скорочень надходжень до місцевих бюджетів в останньому кварталі 2015 р. Крім того, зниження ціни суперечить статті 6 Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, оскільки сигарети стають більш доступними.

По-третє, підвищення податків на тютюн сприяє збільшенню надходжень до бюджету й зменшенню поширеності куріння. За прогнозами аналітиків Українського центру контролю над тютюном підвищення на 40% дозволить збільшити надходження до Держбюджету у 2016 р. на 7,5 млрд грн при скороченні ринку на 10%. А попередній досвід України свідчить, що впродовж 2008 – 2014 рр. середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла в 12 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн у 2008 р. до 18,1 млрд грн у 2014 р. при скороченні поширеності куріння в Україні на 18% (дані опитувань Держстату).

tobacco_tax_increase_graph_0По-четверте, стаття 352 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС зобов’язує Україну гармонізувати ставки акцизу на тютюнові вироби з мінімальною ставкою в ЄС. Наразі мінімальна ставка акцизу в країнах ЄС складає 90 євро за 1000 шт., а в Україні цей показник становить 304,11 грн (12 євро).

Зважаючи на державні інтереси та рекомендації Світового банку й ВООЗ, Україні потрібно піднімати ціни на сигарети вище рівня інфляції. Це дозволить зменшити споживання сигарет, принесе додаткові надходження в бюджет і створить імідж для України як надійного партнера, котрий виконує взяті міжнародні зобов’язання.

analiz_akc_polityky_3-01


Тематика публікації:                    

Останні публікації цього розділу:

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя

Проєктна діяльність, міжнародні партнерства та поточна робота: відбулася зустріч голів громад Кропивницького району

Голови громад Донеччини вивчають інструменти залучення додаткових ресурсів

Стратегії як інструменти сталого розвитку громад Кіровоградщини

Академія української преси розкриває секрети взаємодії зі штучним інтелектом

Дві українські команди увійшли до десятки фіналістів Foodathon 2024