Активність, самокритичність, дискусія і діалог, підвищення освіченості та мобільності – чинники розвою НУО

Очевидно, що за останні три роки громадська спільнота у Донецькій та Луганській областях змінилася. Позитивні зрушення відбулись і в одному із найбільших промислових міст Східного Донбасу - ...

Додано:
Pavlo Fedyk

Як активність, самокритичність і діалог сприяють розвитку громадського сектору Східного Донбасу
Активність, самокритичність, дискусія і діалог, підвищення освіченості та мобільності – чинники розвою НУО

Очевидно, що за останні три роки громадська спільнота у Донецькій та Луганській областях змінилася. Позитивні зрушення відбулись і в одному із найбільших промислових міст Східного Донбасу – Лисичанську. Свого часу, можливості змін трендів розвитку недержавного сектору були задекларовані дослідженням GoEast (як ініціативою ГО #Global_Office), результати яких були опубліковані на інформаційних медіа-майданчиках НДО України.

Висновок GoEast, про те, що «стало більше активних громадських організацій, які поступово переходять від гуманітарної підтримки до більш сталих проектів» підтверджується діяльністю ГО «Міст 3.10» , яка є одним із фундаторів більш ширшого громадського руху – «Спільно безпеці Лисичанська» (Лисичанськ: razom до безпечного міста). Щодо останнього, то цей рух, в свою чергу, прагне трансформуватись в нову якість – громадську спільноту ініціатив «Спільно безпеці Луганщини, СБЛ» «Спільно безпеці Луганщини, СБЛ».

Зібрання
Черговим організаційним моментом підтвердження позитивних змін стали загальні збори членства організації, на яких, у той же день – 17 лютого 2019 року, відбулась також презентація попередніх результатів дослідження і був проведений самоаналіз розвитку організації, здійснене картування та анкетування питань безпеки соціального довкілля, в якому діє громадська спільнота.

На заході, крім виконання загально-статутних вимог (в т.ч. переобрання голови Ірини Сельницької (Ирина Сельницкая) та правління організації – Горленко Олексія (Aleksej Gorlenko), Лесної Оксани (Оксана Лесная), Карловій Аліни (Алинка Карлова), Хейдер Наталії (Натали Хейдер) було прийняті важливі організаційні рішення, а саме – заслухано звіт про діяльність організації (про проведені та підтримані організацією заходи) та здійснено аналіз стану розвитку спільноти обговорено та затверджено плани діяльності і розвитку ГО «Міст .10» в наступні два роки.

Research
Стиль та порядок проведення заходу, участь його учасників в дослідницьких заходах, які відбулись після офіційного засідання, засвідчили зацікавленість громадських активістів обговорюваною проблематикою та станом переплетіння культурно-інституційних чинників, які мають вплив на мешканців міста і регіону. Члени громадської спільноти та запрошені переконані в зростаючій активності громадських активістів та городян, відкрито ставлять тезу про незмінність обставин розвитку міста під обґрунтовані сумніви.

Активність, самокритичність, дискусія і діалог, підвищення освіченості та мобільності – це узагальнення основних завдань, які поставила перед собою громадська організація, обговорюючи проблеми своєї діяльності та координації з іншими спільнотами міста і регіону.

Відкритість та доступність організації – джерело та умова її розвою
Проведені дослідження довкілля, його сфер, самої організації та її партнерів свідчать – стратегічними напрямними організації є просвіта та культурний розвиток, адвокація та координація громадських зусиль в сфері безпеки та згуртованості міста, регіону та країни. Таким чином, спільнота отримує реальну змогу перейти від аналізу загальних проблем до пошуку конкретних рішень; пошуку партнерів та координації діяльності згідно виконання цілей свого розвою.

Інструментарій
Поглянути «на себе» збоку організації допоміг інструмент самооцінки з організаційного розвитку ОГС, запропонований Ініціативним центром сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» (скорочено ІСАР «Єднання» Isar Ednannia), доступний за адресою.

Неупережена самооцінка потенціалу – умова розвитку та свідчення доброчесності інституції
Важливо, що організація відчула потребу в такому аналізі та проведенні досліджень проблематики спільноти, в якій проживає і діє. Самоаналіз і дослідження продемонстрували зміну потреб громадської організації від ситуації, яка була їй притаманна кілька років тому, що зрештою і відображалось тоді в дослідженнях громадського сектору Донбасу від GoEast:

Дослідження культурних феноменів (організаційних, громадських чи регіональних) – важливе для змін
Нинішнє ж дослідження внутрішньої культури організації дозволяє стверджувати про зміну пріоритетів в потребах та очікуваннях членства ГО «Міст 3.10» – через зменшення ролі та ваги фінансових питань (крім соціального підприємництва, важливість якого зростає) та посилення уваги до побудови партнерських зв’язків, зміцнення та синхронізація яких дозволить якісніше задовольняти питання людських ресурсів, організаційних змін та покращення комунікаційних мереж і здібностей.

Вочевидь, що діяльність громадської організації «Міст 3.10» вимагає розроблення стратегії розвитку, але вже в контексті співучасті в громадському русі «Спільно безпеці Луганщини» (Луганщина: спільно до безпеки). Напрацювання такої стратегії дозволить не тільки вирішити питання ресурсного забезпечення діяльності громадського сектору, але й розвине кадровий ріст та сприятиме якісним комунікаціям, адвокаційними та PR-стратегіям на найближчий час.

Дослідження, а не емоційні реакції – основа для розвитку та прийняття ефективних рішень
Користуючись нагодою спільного зібрання, члени організації, як учасники поки що «закритої» Робочої групи з соціальної єдності та громадської безпеки (м. Лисичанськ) здійснили часткове особисте заповнення дослідницьких анкет виявлення ставлення городян до проблематики міста.

Слід зауважити, що анкетування стосовно умов життя, безпеки та перспектив розвитку громад Лисичанська є одним із дослідницьких методів, важливим для проведення комплексного аналізу проблематики міста та створення довідки про узагальнену Лисичанську громаду (паспорт громади, «профіль громади»).

Крім того, що проведення такого дослідження є умовою співпраці із Програмою розвитку ООН (UNDP Ukraine / ПРООН в Україні), а зацікавлені в розвитку міста люди (в т.ч. – Робочої групи з соціальної єдності та громадської безпеки (м. Лисичанськ) зможуть отримати вільний доступ до основної інформації про громаду.

Така базова інформація (профіль громади) важлива для мотивації мешканців, місцевої влади та інших донорів. Важливо, щоб дослідження проблем міста, ставлень та думок людей щодо його сьогодення та майбутнього були використані для бази знань.

Адже, напрацьовані громадськими активістами та дослідниками власні знання та зв’язки з місцевою владою, державними/приватними установами та неурядовими організаціями варто використати для збору інформації щодо економічної, соціальної та екологічної інфраструктур міста, а накопичена інформація має бути використана ініціативною групою (#Робоча_група_Лисичанськ) для узагальнення проблематики, з якою стикаються члени громади.

До прикладу, серед виявлених питань безпеки користувачів мережі Facebook у 2018 році виокремились як важливі, наступні:

Безпека на дорогах міста, небезпека від безхатніх тварин та “дике” вживання алкоголю в парках і дворах – систематично визначаються як найбільш загрозливі
Дослідження проводились навесні-влітку 2018 р. в рамках реалізації проекту Фонд громад “ЗНАННЯ І СПРАВЕДЛИВІСТЬ” – CFK&J«Місто в безпеці (Лисичанськ: razom до безпечного міста)» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» (Міжнародний фонд “Відродження” Східне регіональне представництво міжнародного фонду…). Їх продовження відбулось в рамках проекту, реалізованого вже іншим учасником спільноти СбЛ (#ГО_Міст_3_10), підтриманого ПРООН (#Моя_безпечна_громада), з результатами якого можна ознайомитись завдяки звіту:
Аналітична записка про результати досліджень проекту “Співпраця безпеці Лисичанська», який виконувався ГО “Міст 3.10″ в рамках програмної ініціативи «Розбудова та посилення взаємодії громади й поліції», за фінансової підтримки Королівства Нідерландів через «Програму відновлення та розбудови миру» ПРООН в Україні.

Варто навести приклади досліджень, організованих і проведених спільнотою СбЛ в мережі Facebook, завдяки опитуванням, створеним з використанням Googlе-форм анкетування:
• https://goo.gl/kWz9HE
• https://goo.gl/3SL3vL
• https://goo.gl/ZTofMR
• https://goo.gl/N4Lboi
• https://goo.gl/dtGCq7 (дослідження партнерів СбЛ із Рубіжного: Сильні громади & Евгений Ильченко)

Таким чином, спільнотою СбЛ (Луганщина: спільно до безпеки) вже напрацьовані результати досліджень у Лисичанську, Рубіжному та Сєвєродонецьку, здійснених як на волонтерських засадах, так і в рамках реалізації проектів, підтриманих Програмою «Права людини і правосуддя» Міжнародний фонд “Відродження” та UNDP Ukraine / ПРООН в Україні : https://goo.gl/7557oh .

Крім того, окремі дослідження в сфері безпеки та правоохоронної діяльності, організовані членами спільноти СбЛ (Оцінка безпекових питань Лисичанська: співпраця із правоохоронцями), здійснювалось на віртуальних та реальних майданчиках комунікацій проектів, в т.ч. завдяки анкетуванню, розробленому експертом проекту Іваном Сікорою (Ivan Sikora Ivan Sikora) , під час «круглого столу», неформальних зустрічей, засіданнях фокус-груп тощо, проведених із працівниками різних підрозділів та служб Національної поліції України у Луганській області (Поліція Луганської області ), інтерв’ю з громадянами та із поліцейськими, які служать в патрульної поліції (Патрульна поліція Луганської області, в т.ч. – її Управління (Патрульна поліція Луганської області) та відділів, діючих на території міст Лисичанськ-Сєвєродонецьк-Рубіжне), керівництвом міського відділу поліції в Лисичанську (Поліція Лисичанська) , офіцерами апарату ГУНП, слідчими та дільничними офіцери поліції, працівниками кримінального розшуку та ювенальної поліції тощо.

Результати відео-інтерв’ю та досліджень руху СбЛ можна також спостерігати на Youtube-каналі спільноти «Info Lug» (ІнфоЛис (майданчик громадських ініціатив Лисичанська), InfoLug), підписка на який, як і коментарі до нього, вітаються і сприймаються як підтримки розвитку громадських ініціатив вільної Луганщини і зокрема – Лисичанська.

Карта безпечного Лисичанська. 

Пошук “слабких” місць безпеки виглядає легшим ніж визначення безпекових майданчиків у місті.
Членство організації, завдяки методичному матеріалу – «Карти безпечного Лисичанська», створеному в рамках проекту «Місто в безпеці: виявлення та вирішення питань безпеки Лисичанська» за підтримки Програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного Фонду «Відродження» (Міжнародний фонд “Відродження” , провело виявлення безпекових та небезпечних місць у місті.

Робота з картою “безпеки” – важлива частина досліджень проблем громад Лисичанська
Таким чином, в Лисичанську є інструмент, завдяки якому – через аналіз і прогнозування, можливо забезпечити превенцію (попередження найгострішого для громади злочину або його рецедиву, виявлення «вузьких» місць безпеки в спільноті). Використання карти безпеки дозволить отримати конструктивні реакції, рішення та контроль від громад, поліції та влади, що в сукупності і зможе сформувати більш безпечне середовище в місті. Тому громадські активісти переконані, що варто починати не з рефлекції і намагань контролю, а із систематичного та узгодженого підходу до вирішення питань безпеки, в тому числі – в масштабах регіону, міст та населених пунктів Східного Донбасу.

Планування і зобов’язання
Організація задекларувала достатньо амбітні плани своєї діяльності на 2019-2021 рр., які вона прагне проводити під гаслами
«Хочете змін – робіть це зараз! Нам по дорозі!»:
1. Лютий 2019 р – Створення відеороликів-досліджень «Городяни про історію міста», «Як люди оцінюють майбутнє Лисичанська».
2. У березні 2019 р планується створення та показ вистави документального театру та міні Форуму по темі «Чи є майбутнє у Лисичанська».
3. Червень-липень 2019 р. організація першого у Лисичанську фестивалю «Як на Івана Купала».
• Серед більш віддалених у часі (2019-2021 роки) перспектив діяльності організації та спільноти – втілення у життя проекту «Сусідська варта» (див.),
• та проекту із захисту безхатніх тварин,
• продовження фестивалів «Як на Івана Купала» та
• фестивалю Вертепів у Лисичанську.
• Залишається пріоритетним розвиток театрального майданчику документального театру «Новий Ліссабон», в.ч. перформенсного дійства «Моє місто – мій дім».
• Особлива увага передбачається у розвитку діяльності та ресурсного забезпечення «Центру громадської активності» у місті,
• допомозі ВПО у захисті прав та інтересів.
• Громадська організація планує продовжити музичних заходів в рамках проекту «Music Camp International»
• та проведення культурних заходів для людей 60+, проведення Форум-театру для людей, які мешкають на лінії розмежування
• Особливим напрямком діяльності організації залишається проведення благодійних заходів для дітей «Лисичанського центру соціально-психологічної реабілітації дітей» (див. відео).

Комперативність
Важливо, що організація має можливість здійснювати вимір та кореляцію своєї діяльності через порівняння показників свого розвитку із окресленими 7-им Форумом організаційного розвитку громадянського суспільства 10 трендами його розвитку у 2019 році.

Вочевидь, нинішній етап розвитку ГО «Міст 3.10» є свідченням не тільки кількісного та якісного зростання громадянської інституції депресивної агломерації, але й, сподіваємось, добрим прикладом і наснагою для розвитку інших учасників руху СбЛ та спільнот регіону.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що ГО «Міст 3.10» демонструє готовість до побудови партнерських зв’язків та розробки спільних проектів, що може засвідчити новий етап її організаційного поступу.

Користуючись нагодою, ГО «Міст 3.10» та рух Луганщина: спільно до безпеки висловлює вдячність партнерам, які протягом останніх двох років сприяли та підтримували громадські ініціативи та діяльність недержавного сектору в Лисичанську через підтримку проектів, здійснених
• Центром культурного менеджменту (Містки громадської активності Містки громадської активності) в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (NED)
• Норвезькою радою у справах біженців (NRC) (Представництво Норвезької ради у справах біженців в Україні Норвезька рада у справах біженців в Україні – правова допомога),
• Фондом Східна Європа (Фонд Східна Європа Фонд Східна Європа),
• Transparency International Україна (Transparent cities/Прозорі міста, Transparent cities/Прозорі міста),
• Програмою розвитку ООН (UNDP Ukraine / ПРООН в Україні),
• Міжнародним фондом Відродження (Програма “Права людини і правосуддя” Міжнародний фонд “Відродження”, Східне регіональне представництво міжнародного фонду… ),
• БФ «Music Camp International (Musik CAMP),
• Ініціативним центром сприяння активності та розвитку громадського почину Ісар Єднання ( Isar Ednannia Isar Ednannia),
• Мережею «Свої» ( СВОЇ Громадська мережа СВОЇ),
• Донбаським Діалогом (Диалог Донбасский)
• та багатьом-багатьом іншим, які надихали, підтримували та навчали.

Довідково:
Рух “Спільно безпеці Луганщини, СбЛ (Луганщина: спільно до безпеки) – це громадських рух інституцій та спільно краю та міст Східного Донбасу , що дозволяє через координацію зусиль покращувати результативність заходів таких інституцій: #ГО_Міст3_10 #ИГ_Путь_содействия # Фонд громад “Знання і справедливість” Ветерани за гідне життя ГО “ЛОО “Солідарність” із власним відеоканалом, якому варто ставити вподобайки
Автор PhD з економіки, член СЖУ Павло Федик (Pavlo Fedyk)
Публікація здійснена в рамках проекту «Люди активні – громада успішна», який реалізується ГО «Міст 3.10», що здійснюється напрямком «Культура і Конфлікт», ініційованим Goethe Institut (Гете Институт) та ГО “Гараж Генг” (@Garage Gang Ґараж Ґенґ ), що фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
#Громадський_сектор #Громадські_організації #Дослідження #Звітність #Планування #Схід_України #Східний_Донбас #Луганщина #Лисичанськ #Ініціатива #Координація #Синхронізація #Кооперація


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи