Іван Городиський: «Юристи повинні усвідомити відповідальність та значення нашої професії»

Чи загрожують технології існуванню юридичної професії у майбутньому? Що зміниться у правничій професії та чи потрібно контролювати юридичні інновації? Нещодавно в Івано-Франківську у рамках проекту ...

Городиський
Іван Городиський: «Юристи повинні усвідомити відповідальність та значення нашої професії»

Чи загрожують технології існуванню юридичної професії у майбутньому? Що зміниться у правничій професії та чи потрібно контролювати юридичні інновації? Нещодавно в Івано-Франківську у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series  про юридичні інновації та майбутнє правничої професії розповів Іван Городиський, директор Школи права УКУ та керуючий партнер юридичної фірми Dexis Partners.

UCU Rule Of Law Lecture Series – це серія відкритих лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. За час реалізації проекту Школа права Українського католицького університету за підтримки програми USAID «Нове правосуддя» вже провела лекції у Львові, Києві, Одесі, Харкові, а тепер і в Івано-Франківську.

Під час відкритої лекції «Юридичні інновації та майбутнє правничої професії» Іван Городиський, експерт проекту, розповів про як ти технології впливають та можуть впливати на професію юриста, про доцільність обмеження інновацій в праві та чому не слід прагнути, до призведе до повного заміщення юристів технологіями.

«За юристами залишиться роль радника»

«Як може виглядати юридична професія у майбутньому? Прогнози, які дають провідні компанії у сфері консалтингу, говорять про те, що штучний інтелект не призводить до повного заміщення людей технологіями. Принаймні на цьому етапі правничої професії», – розповів Іван Городиський під час лекції.

Як зазначив лектор, багато його колег говорять про те, що наразі іде процес спрощення та автоматизація юридичної діяльності. Через це затребуваних юристів стане менше:

«Безумовно, буде скорочуватися кількість юристів. Чи це є погано? Напевно, ні. Потреба в хороших професіоналах завжди залишиться, але речі, які можна буде автоматизувати – автоматизуватимуться. Тому підказка для студентів: Ви маєте бути цінними з точки зору якості, – наголосив Іван Городиський. –  Ваша цінність має бути в тому, що Ви будете затребуваним юристом у зв’язку із Вашою експертизою в певній конкретній сфері, а не в тому, що Ви вмієте заповнювати договори без помилок з першого разу без вичитки».

Професія правника не зникне через те, що для багатьох клієнтів юрист є гарантією впевненості: «Дві речі, в яких юристи будуть точно затребувані: консультування і гарантія впевненості. Важливо залишити і зберегти за юристом функцію прийняття рішень».

«Метою інновації має бути не заробляння грошей, а забезпечення доступу до правосуддя»

Іван Городиський переконаний, що метою юридичної інновації повинно бути не заробляння грошей, а забезпечення доступу до правосуддя. Інакше таку інновацію навряд можна назвати юридичною.

Серед позитивів від впровадження інновацій – підвищення якості надання юридичних послуг та підвищення рівня доступності правосуддя. Проте існує й інший бік технологій:

«Якщо люди-юристи не можуть ефективно захистити прав та свобод людини та забезпечити верховенство права, чому роботи та штучний інтелект, після досягнення певного рівня розвитку, повинні бути здатні зробити це для людей? Технології можуть допомогти, але це не є панацеєю. Юристи повинні усвідомити відповідальність та значення нашої професії», – вважає лектор.

На думку Івана Городиського, наразі є три можливості обмеження технологій в сфері юриспруденції:

  • забезпечення свободи вибору: працювати з машинами чи людьми;
  • обмеження категорії справ, які можна вирішувати без участі людей;
  • обмеження правничих інновацій в окремих сферах юридичної професії.

 За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом лекції, а також залишити пропозиції та відгук про проект UCU Rule of Law Lecture Series.

 Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Асоціацією правників України. Інформаційний партнер проекту – Юридична газета.

Погляди автора не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я