Гроші, які об’єднають країну. Що варто знати про Всеукраїнський громадський бюджет

Цього року в Україні стартує новий масштабний проект «Всеукраїнський громадський бюджет» — інноваційна програма, суть якої виділення державних коштів для покращення рівня життя громадян із різних ...

Слайдер ГП(22)

Громадський Простір

Цього року в Україні стартує новий масштабний проект «Всеукраїнський громадський бюджет» — інноваційна програма, суть якої виділення державних коштів для покращення рівня життя громадян із різних куточків країни. Оскільки тема важлива і вже навіть звучить в соціальних мережах, спробуємо дещо детальніше комунікувати цю новацію. І звертаємось до експертів, які безпосередньо опрацьовують цей інструмент, аби він став справді ефективним. Спілкуємось з Олексієм Коваленком та Андрієм Гінкулом, співініціаторами Всеукраїнського громадського бюджету (ВГБ).

Всеукраїнський громадський бюджет — інструмент участі громадян в розподілі частки державного фінансування шляхом електронного голосування за обрані проекти.

Минулого року Олексій Коваленко звернувся до Уряду з пропозицією запровадити перший інструмент громадської участі національного рівня – Всеукраїнський громадський бюджет. У подальшому запропонував, розробив різні моделі імплементації та концепцію впровадження ВГБ. Спільно із колегами - а до складу ініціативної групи входять Артем Стельмашов – автор ідеї, Олексій Коваленко – адвокаційний менеджер, Олександр Деніс – фінансовий аналітик, Андрій Гінкул – юридичний супровід,  опрацьовує нормативно-правові акти та зміни до законодавства. Налагоджує діалог та взаємодію на рівні центральних та місцевих органів виконавчої влади, експертного середовища, громадськості, партнерів: організовує зустрічі, готує резолюції та адвокаційні плани, розробляє візуалізацію та готує проекти концепцій та адвокаційні кейси. Займається подальшою реалізації напрацювань із залученням всіх заінтересованих сторін. Готує інформаційну кампанію Всеукраїнського громадського бюджету.
  

53032395_794563270914164_2844607683963650048_n

“ВГБ — це місток, який поєднує громади та налагоджує зв’язки між ними – справжній інструмент участі та прийняття прозорих демократичних рішень мешканцями у взаємодії із публічною та відкритою владою. Це шлях до розбудови самоврядних громад!» - зазначає Олексій Коваленко, голова ГО “Форум розвитку громадянського суспільства”.

Чому це важливо?

Тільки ти керуєш своїм життям. Тільки ти знаєш, що краще саме для тебе, твоєї родини та громади. Хочеш жити в успішній країні ? Всеукраїнський громадський бюджет дає можливість керувати державними фінансами самостійно.

Громадський бюджет — це про: 

  • прозоре та чесне голосування
  • якісні проекти та  надійних партнерів
  • самоврядну громаду та дієві рішення

Якщо ж говорити саме про Всеукраїнський громадський бюджет, то це історія про доброчесність, про покращення нашої країни та реалізацію ідей, мрій та потреб кожної самоврядної громади. Як шлях до взаємодії, діалогу та комунікації між владою та громадою, що підвищує довіру і надає нові компетенції обом сторонам процесу. Але цей шлях має бути і до відкритості та прозорості владних структур.

Чи вдасться реалізувати нововведення?

Вдасться, за кількох умов:

1) Найголовніше для запуску ВГБ – зміни в законодавстві.

2) Також необхідно створити спеціальний майданчик для обговорення, що буде доступний усім зацікавленим громадянам.

3) Налаштувати електронне голосування, щоб закріпити довіру до результатів голосування.

52944377_307129143338577_6628617766028967936_n

«Дуже важливо якомога швидше прийняти підзаконні нормативні акти на рівні КабМіну та МінРегіону, а також рішення комісій в областях. Якщо цього не відбудеться вчасно і правильно, то Всеукраїнський громадський бюджет 2019 року взагалі не запрацює. Нашою командою подано та спільно із фахівцями Мінрегіону вже опрацьовано проекти документів. Готові до подальшої співпраці із зацікавленими областями», – зазначає Андрій Гінкул, Голова Громадської Ради Міністерства Юстиції.

Будь у курсі

На забезпечення прозорості процесу планується створити:

  1. Онлайн-платформу для подачі, опрацювання та голосування за проекти.
  2. Світлофор-карта, що висвітлюватиме всі етапи ВГБ в розрізі окремих областей, проектів, напрямків, бюджетів тощо.
  3. Проведення публічних обговорень та доопрацювання проекту із подальшим акцептуванням пропозицій автором.

Трошки про правила

  1. В Державному бюджеті вже закріплена сума 500 млн. грн, що розподілятиметься за результатами голосування за проекти ВГБ.
  2. Будь-який громадянин України має можливість подати проект або проголосувати за обраний.
  3. Проекти ВГБ мають бути обласного рівня та відповідати стратегії національного/регіонального розвитку та плану їхнього впровадження.
  4. Проекти, відібрані голосуванням, обов’язково будуть включати 10% за напрямком спорт та 10% за напрямком енергоефективність.
  5. Запроваджується етап доопрацювання та співфінансування проектів, що підвищує якість та дає гарантію реалізації в разі підтримки під час голосування.

Головна ідея Всеукраїнського громадського бюджетуце наблизити фінансовий ресурс до громадян. Дати їм змогу приймати рішення щодо розпорядження грошима на фінансування проектів, які вони власноруч обрали разом з органами державного та місцевого самоврядування.   

  
 

 Долучитися до спільноти: https://www.facebook.com/vgbua/


 

 До теми:

Допоможи Громадському бюджету витратити 160 мільйонів гривень — зроби Київ кращим

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

  • Anya Yemelyanova

    Дивно, що взагалі не згадали про інших учасників процесу, які працюють, адвокатують та комунікують з ЦОВВ щодо ВГБ. Якось недолуго не згадати Центр Розвитку Інновацій та Сергія Лобойко, Олену Медведенко, Дмитра Хуткого, Реанімаційний Пакет Реформ та групи РПР на базі і у співпраці з якими відбувалися обговорення, інших купу експертів, які надали у сукупності біля 50 рекомендацій до нормативки і моделі. А у статті виходить, що процес і результати присвоюють собі 2 людини. Таке собі…
    Ну і люблю й поважаю Артема Стельмашова, але автором ідеї називати його перебір. Ідея загальнодержавного ГБ не нова, про що сам Артем багато писав, а сама ідея ВГБ є в Концепції розвитку еДем ;)

  • Andriy Ginkul

    Приємно, що над вдосконаленням Громадського бюджету в Україні працює
    багато експертів, в тому числі EGAP, PAUCI, ЦРІ, DRI, УНЦПД…. Але
    оскільки стаття написана на основі розмови зі мною та Олексієм
    Коваленком, то відповідно й надано інформацію за результатами наших
    напрацювань з впровадження Всеукраїнського громадського бюджету
    (зокрема, розробки нормативно-правової бази). Важливо, що громадам і громадськості зараз потрібно не встановлення “батьківства”, а план дій щодо бажання мінрегіону спустити все на рівень ОДА.