Соціальне підприємництво: грузинський формат
Що спільного між підходами у розвитку соціального підприємництва в Україні та Грузії? Цей новий тренд бізнесу, націлений на поліпшення життя в суспільстві, набуває популярності у всьому світі. Для ...
Додано:
Каріна Санлайф
Що спільного між підходами у розвитку соціального підприємництва в Україні та Грузії? Цей новий тренд бізнесу, націлений на поліпшення життя в суспільстві, набуває популярності у всьому світі. Для вивчення досвіду зарубіжних колег група українських експертів, що навчають соціальному підприємництву, і соцпідприємців на тиждень вирушила до Грузії. У цій статті висвітлено основні питання, розглянуті під час візиту.
Хто сприяє соцпідприємництву в Грузії? В основному, це громадські організації, що перераховані нижче. І всюди після презентації, яка розповідала про суть їх роботи, ми жваво обговорювали відмінності та подібності поточної ситуації в обох країнах.
Європейський Фонд (Europe Foundation) – організація, яка надає найбільшу підтримку і вплив на соціальне підприємництво в країні. Раніше вони були частиною Europe Foundation, а з 2008 року відділилися і працюють як самостійна локальна організація. З 2009 року Європейський Фонд почав розвивати напрямок соціального підприємництва, про який тоді мало хто знав. Для цього проводилася інформативно-роз’яснювальна робота і підтримувалося створення соціальних підприємств. Через активну взаємодію з громадськими організаціями та соціумом в цілому, фонд має на меті створити модель сталого соціального підприємства, яку можна масштабувати.
Центр стратегічних досліджень та розвитку Грузії (CSRDG), починаючи з 2009 року веде роботу в 4-х напрямках:
• фінансова підтримка створення соціальних підприємств;
• тренінги та консультації для всіх зацікавлених осіб;
• кроки на зміцнення екосистеми соціального підприємництва;
• різні заходи, націлені на поліпшення інформованості суспільства з даної тематики.
Конфедерація суспільства самаритян в Грузії – переважно вони також проводять інформаційно-консультативну роботу і тренінги зі створення соціальних підприємств. Однак це короткострокове навчання, яке не передбачає тривалу консультативну або менторську підтримку.
Які труднощі у соцпідприємств? За словами Нани Гамкрелідзе, менеджера Європейського Фонду, незважаючи на програми підтримки, більшість соціальних підприємств мають проблеми, що перешкоджають їх стабільній роботі і розвитку. А саме:
• труднощі в отриманні кредитів;
• велика конкуренція і складності в пошуку своєї ніші / місії;
• нестача бізнес освіти у керівників громадських організацій, на базі яких створені соцпідприємства;
• брак коштів на навчання нових співробітників навичкам, необхідним для роботи на цих соцпідприємствах;
• брак коштів на обладнання робочих місць для людей з інвалідністю:
• велика залежність від отримання грантів через нестачу моделей самоокупності;
• відсутність належного законодавства, що визначає поняття соціального підприємства та умови його роботи.
Як видно з цього переліку, частина проблем є спільними для малого і середнього бізнесу в цілому. Тенденції розвитку підприємництва в наших країнах демонструють, що великі компанії, громадські організації та окремі підприємці все більше приділяють увагу вирішенню соціальних проблем та підтримці благодійних проектів. А їх відмінності в поглядах на визначення, процеси і методи викликають суперечки і питання, на які не завжди є однозначні відповіді.
Чи може грузинський підприємець отримати допомогу від держави? Так, є Міністерства, що мають фонди, які виділяють гранти на створення соціальних підприємств. Крім цього, в Грузії працюють програми пільгового банківського кредитування для всіх підприємців, що пропонують нові або інноваційні проекти. При цьому, підприємець може отримувати пільговий кредит кілька разів, якщо він послідовно відкриває нові напрямки бізнесу, на який раніше вже отримував такий кредит.
Про державні програми, що створюють дуже сприятливі умови на старті підприємницької діяльності для жителів непідконтрольних територій і тих, що межують з ними, нам розповіли в Міністерстві Грузії щодо примирення і цивільної рівності. Однак державні органи ще не мають чіткого розуміння соціального підприємництва і тому не забезпечують необхідної підтримки даного виду діяльності.
Як розвивається соціальне підприємництво? У Грузії є різні програми, які реалізуються організаціями, переліченими вище. Ті, що найбільш запам’яталися:
Impact Hub Tbilisi – один з 120 коворкінгів мережі Impact Hub, відкритих по всьому світу. В Україні добре відомий Impact Hub Odessa, який веде подібну діяльність. Це креативний простір, що об’єднує людей з однаковими цілями, оскільки там проходять міжнародні зустрічі, різні семінари та тренінги. А також вони надають робочий простір з функціональним обладнанням погодинно або за абонементом.
Цікаво те, що гроші для його створення в 2016 році інвестував той самий Європейський Фонд, який з тих пір володіє 49% акцій цього підприємства. Гроші, отримані з прибутку Impact Hub Tbilisi, у вигляді грантів направляються на фінансування інших соціальних проектів. На його базі Європейський Фонд планує розробити стійку бізнес-модель, яку в подальшому можна пропонувати іншим соціальним підприємствам
Програма фінансування створення соцпідприємств, яку розробив Центр стратегічних досліджень та розвитку Грузії (CSRDG), структурована і послідовна. Вона відкривається 1 раз на рік (іноді кілька разів на рік). Спочатку майбутні учасники подають ідеї проектів, з яких вибираються найбільш перспективні. Після цього автори проектів проходять навчання в школі CSRDG і кращі з них отримують гранти на реалізацію своїх проектів.
«Студенти на підтримку соціального підприємництва» – програма, яку CSRDG реалізує протягом 7-ми років. В рамках цієї програми студенти на конкурсній основі проходять декілька етапів відбору протягом 5 місяців. Потім кращі 4 команди по 4 людини отримують гранти на співпрацю з 4-ма соцпідприємствами.
Команди-переможці допомагають у створенні маркетингових стратегій, відео та інших матеріалів, що підвищують поінформованість населення, як про саме соцпідприємство, так і про його продукцію. В результаті у підприємства підвищується рівень продажів, і зростає прибуток. На наступному етапі програми ці студентські команди, за фінансової підтримки CSRDG, їдуть в Європу для участі в різних заходах, що дозволяють глибше вивчати соціальне підприємництво. Таким чином CSRDG вирощує власних експертів в даній сфері.
Які перспективи? У наших країн на даний момент дуже багато аналогій. Втрати територій в обох державах створюють однакові проблеми для влади і суспільства, тільки вирішуються вони по-різному. Одним з найбільш розвинених напрямків соціального підприємництва і в Грузії, і в Україні є створення робочих місць і підтримка внутрішньо переселених осіб. Тому проектів, що включають соціальні інновації, значно менше, ніж тих, які спрямовані на вирішення соціальних проблем.
В обох країнах вже ведеться робота зі створення правового поля для різних форм соціального підприємництва, оскільки всі стейкхолдери розуміють, що це спростить вирішення багатьох рутинних завдань підприємців.
Ця поїздка наочно показала: незважаючи на те, що зараз соціальне підприємництво в наших країнах розвивається приблизно однаково, нам є чим збагачувати один одного. А для цього варто підтримувати зв’язки та обмінюватися досвідом. Тим більше, що від грузинських колег нам часто доводилося чути: «Ми віримо, що Україна зможе подолати труднощі та зробити країну незалежною і процвітаючою, тому що це відкриє можливість Грузії піти тим же шляхом до успіху».
______________
Це глава з книги «Человечный бизнес: реалии и перспективы».
Автор:
Каріна Санлайф – сертифікований бізнес-тренер. консультант з соціального підприємництва, письменниця, коуч.
Сторінки автора: на Facebook
Сайт «Співдружність ‘Sun & Life’».