Доступ до реєстру корупціонерів стане відкритим
Громадська рада при КМДА ініціювала обговорення проблемних питань відкриття Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Його відкриття має відбутися 1 січня 2014 року із ...
Додано:
Громадський Простір
Громадська рада при КМДА ініціювала обговорення проблемних питань відкриття Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Його відкриття має відбутися 1 січня 2014 року із вступом у силу відповідного законодавства.
В обговоренні взяли участь представники Громадської ради, науковці, чиновники Київської міської державної адміністрації та представники громадськості. Представники Міністерства юстиції на обговорення не з’явились. Напрацювання круглого столу будуть направлені до Мінюсту.
Єдиний державний реєстр, про який йшла мова, містить дані про засуджених за вчинення корупційних діянь чиновників. Він був створений і зараз використовується для службового користування. Але згідно зі змінами до законодавства, що набувають чинності 1 січня 2014 року, дані з цього реєстру мають бути оприлюднені на офіційному веб-ресурсі. Ця ініціатива має стати ще одною складовою антикорупційної політики.
Проте виконання цієї норми Закону викликає ряд технічних, організаційних та етичних питань, що бажано вирішити до його відкриття.
Найперша проблема – це неточність, неоднозначність певних моментів в українському законодавстві. Наприклад, кримінальний кодекс не має чіткого переліку злочинів, пов’язаних з корупцією. Також не визначено, як при занесенні до Реєстру буде відбуватись розмежування адміністративних правопорушень і корупційних діянь.
Крім того, сам механізм занесення справи в реєстр виглядає дуже ненадійним, так само, як і механізм виключення особи з реєстру.
Усі ці недоліки разом можуть перетворити відкритий реєстр з антикорупційного механізму на механізм маніпуляцій і зловживань.
“Необхідно негайно вжити заходів, можливо навіть, створити робочу групу, до якої залучити практиків”, – говорить Г. Гончарук, начальник відділу з питань запобігання та протидії корупції у КМДА.
Громадська Рада при КМДА збиратиме рекомендації громадськості до кінця тижня. Далі ці рекомендації будуть узагальнені і направлені до відповідного підрозділу Міністерства юстиції України.