У 2019 році поширеність тютюнокуріння в Україні продовжувала скорочуватися

Поширеність куріння серед населення України віком 12 років і старше у 2019 році становила 16,8%, що на 1,1 відсоткових пункти, або на 6% менше, ніж у 2018 році. Проте тенденції змін поширеності ...

Додано:
Dmytro

spring break 2019 (1)
У 2019 році поширеність тютюнокуріння в Україні продовжувала скорочуватися

Поширеність куріння серед населення України віком 12 років і старше у 2019 році становила 16,8%, що на 1,1 відсоткових пункти, або на 6% менше, ніж у 2018 році. Проте тенденції змін поширеності куріння суттєво відрізнялися в різних групах населення. Поширеність куріння скоротилася серед людей старше 30 років (з 19,2% до 17,3%), тоді як серед молоді 18-29 років поширеність куріння зросла з 18,2% до 20,4%, особливо серед молодих жінок (з 5,0% до 8,3%). Зменшення поширеності щоденного куріння у 2019 році було найбільшим серед найбідніших верств населення, а серед найбільш заможних людей поширеність куріння зросла. 

Такі дані наводить Державна служба статистики України, яка опублікувала щорічний звіт «Самооцінка населенням стану здоров’я та рівня доступності окремих видів медичної допомоги у 2019 році (за даними вибіркового опитування домогосподарств у жовтні 2019 року)». За даними звіту серед населення України у 2019 році було 5,56 млн. курців (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції).

Загалом за останні одинадцять років (2008-2019 рр.) поширеність куріння в Україні скоротилася з 25,6% до 16,8%, тобто на 8,8 відсоткових пункти, або на 34%.  Головним фактором скорочення поширеності тютюнокуріння у 2019 було зменшення цінової доступності сигарет. За даними Держстату середня ціна тютюнових виробів протягом 2019 року зросла на 21,7% при рівні інфляції 4,1%. Ціна сигарет зросла завдяки зростанню ставки акцизу в січні та липні 2019 року та збільшенню тютюновими корпораціями своєї частки ціни на сигарети протягом всього року.

Світовий досвід показує, що зменшення цінової доступності тютюнових виробів більшою мірою впливає на менш забезпечені верстви населення, а нецінові заходи, такі як повна заборона тютюнової реклами, періодична зміна попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет, звільнення усіх громадських місць від тютюнового диму, більше впливає на молодь і заможні верстви населення.

У січні 2020 року ставки тютюнових акцизів збільшено на 20%. Проте для скорочення поширеності куріння серед усіх верств населення потрібно посилити податкову політику законодавчими та адміністративними заходами. Такі комплексні заходи запропоновані в законопроекті № 2813, розробленому відповідно до сучасних норм Європейського Союзу.

Крім того, законопроект № 1210 щодо підвищення акцизів з 1 січня 2021 року на тютюнові вироби для нагрівання та на рідини для електронних очікує на підпис Президента. Цей закон суттєво зменшить поширеність куріння серед дітей і молоді.

Досвід України та інших країн переконливо доводить, що комплексна реалізація всіх заходів контролю над тютюном здатна скорочувати поширеність тютюнокуріння і кількість пов’язаних з вживанням тютюну хвороб та смертей.  Заходи по зменшенню поширеності куріння стають особливо важливими під час сучасної пандемії коронавірусу. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреісус закликає відмовитися від куріння та вживання алкоголю, аби ефективніше боротися з COVID-19.

Для контактної інформації: +380508565665, [email protected]


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Розпочато проєкт для ВПО та місцевих мешканців міста Ужгорода у сфері медицини

Бути собі ціллю: онлайн курс від EdEra про лідерство жінок і дівчат з інвалідністю

Онлайн курс від Prometheus: Спадщина для соціальної згуртованості під час війни: кейси українських культурних дієвців

Онлайн курс від ВУМ online: Бібліотеки для здоров’я громад

Онлайн курс від ВУМ online: Вступ до проєктів соціальних інновацій – від ідеї до сталого рішення

Великоберезнянська громада розпочала розробку стратегії розвитку