Чи є для вас актуальним визначення “Громадянського суспільства”?
Що таке ГС? Неочікувано це питання стало актуальним. Щонайменше три різні підходи до визначення ГС зазначили апліканти під час організації національної веб-конференції. Які саме? і яке з них ви ...
Додано:
Вадим Георгієнко
Що таке ГС? Неочікувано це питання стало актуальним. Щонайменше три різні підходи до визначення ГС зазначили апліканти під час організації національної веб-конференції. Які саме? і яке з них ви поділяєте?
1. Класичний підхід, де ОГС (організації громадянського суспільства) – основа громадянського суспільства, та визначення з вікі: сукупність недержавних організацій, які представляють волю та інтереси громадян. Воно включає в себе сім’ю і приватну сферу, тобто «третій сектор» суспільства паралельно з державою та бізнесом. Елементами громадянського суспільства є різні об’єднання (професійні, творчі, спортивні, конфесійні тощо формальні та неформальні), що охоплюють всі сфери суспільного життя.
2. Територіальні громади (ТГ) як основа ГС, де ТГ це стуктура від громади дома – мікрорайона де самоврядування здійснюється безпосередньо, до громад районів і міста через ОМС.
3. Громадяни (насамперед за цінностями, а не тільки за паспортом) як основа ГС, тобто ГС як “суспільство громадян”.
Якщо пам’ятаєте, після Революції Ґідності фінансові потоки від громадян, як індикатор довіри, пішли на підтримку армії не стільки через ОГС успішних на грантовому ринку, а через велику кількість волонтерів. Це стало підставою для твердження, якщо не помиляюсь Сергія Дацюка, щодо існування третього та четвертого секторів. Третій – це ті, хто отримає гроші за свою діяльність (актори грантового ринку) та ті, хто надає власні гроші та час на вирішення викликів.
Але найбільш важливим, на мій погляд, стало сприйняття громадянського суспільства насамперед як суспільства громадян. Мова навіть не про паспорт, а про цінності. І з того часу значно частіше стали вживати термін “свідомість” та “свідомі громадяни”.
Дійсно, за відсутності “громадян за цінностями” не буде а ні ОГС, а ні тергромад, будуть лише їх декорації. Мабудь тому в “Розумній Взаємодії” під ГС розуміють саме “суспільство громадян”. Тим більше що в цьому випадку перші два визначення не викликають, а ні протиріччя, а ні конфлікту: через участь в діяльності територіальної громади мешканець має можливість сформувати необхідні цінності громадянина. Так само як і через ОГС та добровільні об’єднання як невід’ємне право на асоціації з іншими.
Зрозуміло, що є речі, які ми звикли сприймати протягом років. І настає час, коли зміни навколо раптово змушують замислитись да тим, що здавалося аксіомою. Для мене такою “краплею” став цікавий тренд, який було виявлено під час організації нац конференції ГС в квітні: частка зацікавлених представників ГО в нацстратегії ГС 2021+ зменшувалась, а частка зацікавлених представників органів самоврядування збільшувалася і досягла впливого рівня (детальніше тут) .
А яка ваша думка? Яку версію Ви поділяєте і чому?