Наскільки чоловіки готові підтримувати жінок під час виборів?

Упродовж місяця ГО “Молода Черкащина” проводила онлайн опитування, аби дізнатися ставлення чоловіків до жінок, які хочуть брати участь у виборах, ставати політикинями й депутатками. Наголошуємо, що ...

Додано:
nalyvinna

Ж+Ч_опитування_2
Наскільки чоловіки готові підтримувати жінок під час виборів?

Упродовж місяця ГО “Молода Черкащина” проводила онлайн опитування, аби дізнатися ставлення чоловіків до жінок, які хочуть брати участь у виборах, ставати політикинями й депутатками. 

Наголошуємо, що опитування не є репрезентативним. На наш погляд, участь в ньому брали чоловіки, які більше чи менше зацікавлені питаннями політики і гендеру, або, принаймні небайдужі до цих тем. Отже, екстраполювати ці відповіді на всіх чоловіків ми не можемо. Однак, для нас важливо було дізнатися думки про участь жінок у політиці.

Залюбки ділимось результатами.

Усього анкету заповнили 77 чоловіків. Найбільш активними були люди віком від 26 до 45 років (63,6 %), також у опитуванні взяли участь респонденти віком 18-25 (16,9%) та 19, 5 % опитаних віком 46+. 

Думки опитаних щодо кількості представлених жінок у політиці розділились майже порівну. Зокрема, 36,4% опитаних вважають, що жінок в українській політиці надто мало, водночас 31,2% вказали, що жінок цілком достатньо. Однак, значна частина (14%) не погоджується з самою постановкою питання і не вважає за необхідне зважати на стать політика: “Ознака розподілення чоловік/жінка – статеві органи? Давайте задаватися питанням: чи достатньо «мізків і характеру» в українській політиці.” Або вважає неправильним приділяти особливу увагу жінкам: “Мало – чому мало? Цілком – ні. Немає якоїсь точної цифри, скільки жінок потрібно у політиці”.

Серед перешкод, які виникають у жінок для участі у політичному житті, на думку опитаних, переважають такі:

  • жінки не мають достатньої підтримки родини, друзів, колег (37,7%)
  • політика заважає родинним обов`язкам, а це для жінки – головне (26%)
  • законодавство України не створює механізмів стимулювання участі жінки в політиці – (18,2%)
  • політика надто жорстка і брудна для жінок (14,3%)
  • 11,7% опитаних вважає, що жінки не мають природної схильності до політичних справ

Також чоловіки зазначили, що існують й інші перешкоди, зокрема стереотипи, нав’язані патріархальним суспільством – вони зменшують впевненість та амбітність жінок та створюють передумови для підсвідомої переваги чоловіка над жінкою в очах виборця, суспільство не толерує жінок-політикинь. Також згадували недостатнє бажання жінок, недостатню впевненість і сміливість, зосередженість на сім’ї. Майже 10% вказали, що насправді нічого не заважає жінкам, а дехто вважає що “у жінок і так більше можливостей”.

Чи може жінка достойно представляти ваші інтереси в органах місцевого самоврядування? 88,3% зазначили, що «так, якщо ми притримуємось одних політичних поглядів». Лише 1 людина зазначила відповідь «ні, я надто радикальний для жінки-». Також були відповіді, що стать не має значення, мають значення особисті якості такі, як «моральність, компетентність, працьовитість». 

Варто відзначити, що досить часто респонденти вибирали “свій варіант” відповідей на питання, підкреслюючи, що вони не хочуть дивитись на політичну активність українців в розрізі “жінка-кандидат” чи “чоловік-кандидат”: “Без різниці, політик чи політикиня, головне, щоб дана людина прагнула розвитку осередку, який вона представляє, була чесною, порядною та, головне. розумною”. Цікаво, що кілька опитаних наголошували, що стать для політика не важлива, але відмінності є: “В політиці потрібні політики. Професійні, компетентні, моральні, емоційно стійкі. Стать значення не має. Але жінкам важче задовольняти цим вимогам”. 

89,6% опитаних зазначили, що знають особисто жінок, які мають політичні амбіції, 26% навіть достатньо багато. 74% чоловіків сказали, що з радістю підтримали б свою дружину чи сестру в якості кандидата , 14,3% зазначили, що краще їй обрати іншу кар’єру. Окремі респонденти зазначали, що це залежить від програм, поглядів та “щоб це було саме її бажання”.

Більше половини опитаних готові підтримувати політичні амбіції жінок на майбутніх місцевих виборах.  Зокрема 51,9% респондентів зазначили, що жінок в політиці має бути більше. 23, 4% вказали, що ні. 25% зазначили, що для їхнього вибору стать не має значення, а для кандидата/ки важливі інші якості: “Не збираюсь спеціально голосувати за жінку тільки тому, що вона жінка. Однак, якщо вона буде гарним кандидатом, то так”. Частина опитаних зазначили, що стать не має значення, важливо, щоб були спільні політичні погляди та те, як кандидат/ка відстоює інтереси виборців.

Водночас 75,8% готові проголосувати за достойну жінку-кандидата, 57,6%  опитаних готові публічно підтримати достойну жінку-кандидата, 34,8%  можуть допомогти розповсюдженням інформації про кандидатку та 13,6 % готовий пожертвувати кошти у виборчий фонд.

Ще трохи цікавих думок з опитування:

“Ідея ґендерної рівноваги у політиці абсолютно абсурдна. Якщо жінки будуть максимально ефективно забезпечувати мої інтереси та резонувати із моїми політичними вподобаннями, то чим більше буде таких осіб у політиці, тим краще (для мене). Якщо ж це будуть чоловіки, то хай навіть це буде 450 депутатів-чоловіків – це вигідніше для мене.”

“Жінка в політиці актуальна в період стабільності. В кризових ситуаціях краще справляються чоловіки. Наразі жінок має бути більше в місцевому самоврядуванні. Воно не таке кризове.”

“Зараз для жінок більше можливостей в політиці ніж для чоловіків, особливо на місцевому рівні.”

“Тенденційне опитування, скоріш за все отримаєте дуже викривлені дані, які не можливо буде використати як релевантну базу для прийняття рішень, але в українських ГО це майже завжди так ;)”

“Щоб жінка мала змогу приймати активну участь в політиці їй потрібно щоб активно допомагали з дітьми (бабусі, дідусі, дитячий садок тощо).”

“Не вважаю квоти правильним механізмом, але іншого ефективного механізму не бачу.

Найближчим часом ми плануємо провести подібне опитування для жінок і порівняти результати. 

Опитування проводилося у межах Програми підтримки політичних амбіцій жінок Черкащини «Ж + Ч: політика в рівновазі», що реалізовується ГО Молода Черкащина за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем IFES Ukraine та Міністерства міжнародних справ Канади Embassy of Canada in Ukraine Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди IFES або уряду Канади.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я