Знижено ціну на ліки проти туберкульозу
Фармацевтична корпорація «Johnson & Johnson» (J&J) 6 липня оголосила про зниження ціни на протитуберкульозний препарат бедаквілін до 1,50 доларів США на день. Це важливий крок, який має дати ...
Додано:
Leonid Shvets
Фармацевтична корпорація «Johnson & Johnson» (J&J) 6 липня оголосила про зниження ціни на протитуберкульозний препарат бедаквілін до 1,50 доларів США на день. Це важливий крок, який має дати можливість більшій кількості людей з хіміорезистентним формами туберкульозу (ХР ТБ) отримати доступ до цього рятівного препарату. Але ціну потрібно знижувати й надалі, а також поширювати таку ціну на більшу кількість країн, заявили в організації «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF). MSF тиснула на компанія J&J щодо зниження ціни з моменту появи препарату на ринку у 2012 році, і минулого року разом з громадянським суспільством розпочала світову кампанію з вимогою до J&J більш ніж вдвічі знизити ціну і встановити її на рівні 1 долар/день. 120 707 осіб підписали петицію, у якій закликають компанію J&J зменшити ціну на препарат.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує пероральний препарат бедаквілін як основу лікування ХР ТБ, що дасть змогу замінити старіші й токсичніші препарати, які потрібно щодня вводити ін’єкційно та які можуть мати нестерпну побічну дію, наприклад, спричиняти глухоту. У світлі пандемії COVID-19 ВООЗ радить країнам надавати лікування хворим на ХР ТБ у безпечному домашньому середовищі за допомогою повністю пероральних режимів з використанням бедаквіліну замість ін’єкцій, для отримання яких людям необхідно ходити до лікарень.
«Зараз, коли світ переживає пандемію COVID-19, можливість доступного лікування за допомогою бедаквіліну – нагальна потреба для хворих на ХР ТБ, – розповідає доктор Пілар Устеро, консультант з ТБ Кампанії MSF з доступу до основних лікарських засобів (MSF Access Campaign). – Старі ін’єкційні препарати є болючими й викликають тяжкі побічні ефекти, і до того ж, щоб їх отримати, людям щодня доводиться їздити до медзакладів, що збільшує ризик інфікування COVID-19. Тепер, коли ціну знижено, уряди країн мають негайно посилити використання бедаквіліну як основного елементу повністю пероральних схем лікування ХР ТБ. Давайте не втрачати жодної хвилини й покладемо край стражданням людей з ХР ТБ».
Ціна, яку J&J встановила для бедаквіліну, залишалася вирішальною перепоною, через яку країни не могли розширити застосовування такого рятівного лікування. Враховуючи значне фінансування з боку платників податків, яке компанія J&J отримала від уряду США та інших країн на розробку та дослідження бедаквіліну, MSF та інші діячі закликали корпорацію знизити ціну, щоб збільшити доступ людей до препарату.
«Компанія J&J не розробляла цей препарат самостійно, – розповідає Шероненн Лінч, старший консультант з політики щодо лікування ВІЛ та туберкульозу Кампанії MSF з доступу до основних лікарських засобів. – J&J отримала державні інвестиції розміром у сотні мільйонів доларів, у тому числі гранти від уряду США та різні фінансові заохочення. Організації, які надають лікування, такі як MSF, також зробили свій внесок у дослідження препарату. J&J ніде не має встановлювати високу ціну на цей препарат».
Нова знижена ціна є на 32% меншою за попередню найнижчу ціну. MSF закликала компанію J&J і надалі знижувати ціну та пропонувати нижчу вартість усім країнам з високим тягарем ХР ТБ, щоб можна було врятувати більше життів.
J&J наразі є єдиним виробником бедаквіліну; компанія запатентувала препарат та контролює ціну, за якою він продається. Монополія J&J не дає змоги іншим виробникам в Індії та інших країнах виробляти та постачати більш доступні генеричні версії препарату. MSF закликає J&J не використовувати свій патент на бедаквілін та припинити спроби продовжити свою монополію шляхом подовження патенту, який лише затримуватиме появу версій-генериків цього препарату з гарантованим рівнем якості.
———————————————————————-
«Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF) є найбільшою неурядовою організацією, яка надає лікування від туберкульозу по всьому світу, і вже 30 років бере участь у лікуванні туберкульозу, часто працюючи разом з національними відомствами з охорони здоров’я задля лікування хворих у різноманітних умовах, серед яких зони конфлікту, міські нетрі, в’язниці, табори біженців та сільська місцевість. Станом на вересень 2019 р. у проектах MSF у 14 країнах понад 2000 пацієнтів отримували лікування з використанням нових препаратів, серед них 429 осіб лікували деламанідом (єдиним іншим новим протитуберкульозним препаратом, розробленим за останні 40 років), 1517 – бедаквіліном, 429 – поєднанням обох препаратів. У 2018 році близько 484 000 осіб у всьому світі захворіли на ХР ТБ, але лише 32% з них вилікувалися.