У Медвині відбувся велопробіг до річниці антибільшовицького повстання
22 серпня у селі Медвин на Київщині відбувся перший велотур Місцями Медвинського антибільшовицького повстання 1920 року - збройного виступу мешканців Медвина та сусідніх сіл, лояльних до Української ...
Додано:
Марина Гогуля
22 серпня у селі Медвин на Київщині відбувся перший велотур Місцями Медвинського антибільшовицького повстання 1920 року – збройного виступу мешканців Медвина та сусідніх сіл, лояльних до Української Народної Республіки, що боролися проти російської окупації та більшовицького терору. Учасники велопробігу подолали кілометри доріг з Богуслава до Медвина, аби побачити мальовничі краєвиди, побувати у відомих і забутих місцях, де 100 років тому місцеві жителі виборювали своє право жити у вільній і самостійній Україні.
Перед цим освітня ініціатива «Медвин. Повстання» розробила мапу місць Медвинського повстання та встановила у них інформаційні таблички.
У Медвині екскурсія для велосипедистів почалася з приміщення колишньої Міністерської школи, переданого нині під створення краєзнавчого музею, де вчився, а потім і вчителював Іван Дубинець – археолог, громадсько-політичний діяч, автор книги спогадів «Горить Медвин» (1952) про Медвинське антибільшовицьке повстання 1920 року. Також учасники відвідали місце, де стояла хата його батьків та сходили на могилу батька Івана Дубинця – Варфоломія Дубини, учасника повстання одного з лідерів медвинського осередку товариства «Просвіта». Екскусоводка Марина Гогуля розповіла про долі повстанців – бандуриста Антона Митяя, отаманів Хоми Лебедя, Дмитра Цвітковського, Левченка, учителя і бандуриста Захара Миколенка – екскурсанти на власні очі могли побачити школу, яку той будував і в якій він працював до Великого терору, під час якого і був знищений за участь у повстанні. Під час екскурсії велосипедисти зупинилися і біля місця страти будьонівцями 13 жовтня 1920 року, цивільних медвинців, що було карою за участь селян в антисовєтському повстанні, дізналися про таємні колись місця поховання жертв комуністичного терору. Учасники велотуру мали можливість і побувати на місцях боїв, зокрема поблизу садків «Хабні», де 28 серпня 1920 року медвинські повстанці спільно із загоном гутян і дмитренківців розбили більшовицьку кінноту.
Невід’ємними локаціями для учасників велотуру стали і туристичні атракції Медвина – гора Тотоха та 600-літній дуб.
Фінальною точкою велотуру стало урочище «Стара Мацаєва» біля лісу Гірчаків, у якому переховувалися і з якого вели свою підпільну діяльність повстанців. Там на учасників велотуру чекав наметовий табір, частування медвинським кулішем та культурна програма, яка почалася з презентації Віталієм Ніщименком та Мариною Гогулею проєкту «Медвин. Повстання» та розповіді краєзнавця Петра Гогулі про історію дослідження антибільшовицького повстання, роботу з архівними документами і пошук свідчень очевидців тих подій.
Кульмінацією вечору став концерт кобзаря, барда, співака Святослава Силенка з Києва, який виконав козацькі та повстанські пісні часів Української революції, заграв і заспівав декілька кантів і авторських пісень.
Організатори заходу – Освітня ініціатива «Медвин. Повстання», за підтримки Товариства дослідників України та Богуславського Пласту