Правосуддя для всіх під час пандемії COVID-19: вплив на економіку
Український переклад: виконавчий директор Євген Полтенко та програмна асистентка Ксенія Рондяк Світ зіштовхнувся з найбільшою за майже 100 років економічною кризою. Урядовий макропрогноз передбачає, ...
Додано:
legal_dev_network
Український переклад: виконавчий директор Євген Полтенко та програмна асистентка Ксенія Рондяк
Світ зіштовхнувся з найбільшою за майже 100 років економічною кризою. Урядовий макропрогноз передбачає, що український ВВП у 2020 році впаде на 4,8%, а рівень безробіття зросте на 18%. Падіння обсягів виробництва та ситуація на ринку праці матиме суттєвий негативний вплив на добробут населення — рівень бідності за оцінками експертів збільшиться на 10–20% порівняно з тим, що ми мали на початок року. Економічні наслідки COVID-19, безумовно, триватимуть довше, ніж надзвичайна ситуація у галузі охорони здоров’я, спричиняючи значне збільшення кількості правових проблем. Як в українському, так і у глобальному вимірах, люди втрачають роботу, їм все частіше загрожує виселення, багато підприємств опиняється за крок до банкрутства.
Ця аналітична доповідь, що створена міжнародним експертним колективом, є продовженням серії «Правосуддя для всіх у часи пандемії». На сторінках доповіді Девід Стівен (David Steven), старший науковий співробітник Центру міжнародної співпраці при Нью-Йоркському університеті, Маайке де Ланген (Maaike de Langen), керівник програми Pathfinders for Justice, Сем Мюллер (Sam Muller), виконавчий директор Гаазького інституту інновацій права, та Марк Вестон (Mark Weston), незалежний автор, дослідник та консультант, разом зі співавторами пропонують стратегії того, як системи правосуддя можуть сприяти, а не перешкоджати економічному відновленню, і яких конкретних кроків лідери національних систем правосуддя можуть вжити для реформування цих систем з метою підтримки більш інклюзивних, сталих та стійких моделей зростання.
Перспективи похмурі. Світовий банк прогнозує найсерйознішу глобальну економічну депресію, яку людство не знало з 1930-х років. За оцінками Міжнародної організації праці, 1,25 млрд робочих місць знаходяться під загрозою. Тільки в Латинській Америці, швидше за все, закриється 2,7 млн підприємств, значна частина з яких — малі та середні. Очікується, що принаймні 170 країн зазнають скорочення їх економік.
Ще до спалаху пандемії, як про це зазначала Міжнародна робоча група з питань правосуддя у своєму минулорічному звіті «Правосуддя для всіх», 1,5 млрд людей не могли вирішити свої повсякденні правові проблеми. А понад 4,5 млрд людей позбавлені тих можливостей, які гарантовані їм законом, оскільки брак документів, які посвідчують особу, які підтверджують трудові відносини та право власності на житло або землю заважає їм бути повноцінними учасниками сучасної економіки.
Пандемія ще більше поглибила цю прірву до справедливості. Міністри юстиції та інші лідери систем правосуддя спостерігають за цим штормом, що невпинно насувається, зі все зростаючим занепокоєнням. В ході опитування лідери систем правосуддя із двадцяти країн повідомили, що проблеми зайнятості, заборгованостей та банкрутств, спричинять значне збільшення попиту на правові послуги, оскільки пандемія продовжує розгортатися.
Водночас системи правосуддя продовжують боротися. Карантин та соціальне дистанціювання драматично збільшили кількість невирішених проблем. Працівники, що працюють на «передовій» вразливі до зараження. Розроблення та регулювання заходів для забезпечення громадського здоров’я значно збільшили навантаження на системи правосуддя. Зловживання окремих суб’єктів цих систем вже спричинили протести у всьому світі, найбільш помітними з яких став рух «Чорні життя мають значення» (Black Lives Matter).
Докладніше про ці виклики див. у першій аналітичній доповіді «Доступ до правосуддя та пандемія коронавірусу COVID-19»
Економічна криза суттєво посилюватиме свій тиск. З огляду на те, що розриваються трудові договори, а підприємства банкрутують, попит на правову допомогу буде зростати. Сотні тисяч людей помирають, не здолавши коронавірусу, а це означає більше конфліктів за спадщину. Тиск на сім’ї призведе до зростання кількості розлучень зі значними економічними наслідками для батьків та дітей.
Деякі ризики все ще значною мірою залишаються прихованими. Навіть коли люди під час карантину зостаються вдома, вони так само вразливі до нападів кібер-злочинців, як і поза ним. Працівники, чіпляючись за свої робочі місця, щоб прогодувати себе і свої сім’ї, зазнають більшої експлуатації з боку своїх роботодавців, стають більш беззахисними перед COVID-19 на робочих місцях.
Економічна реакція на пандемію сама по собі також призводить до правових проблем. Програми екстреної підтримки мають охоплювати тих, хто їх найбільше потребує, а не потрапляти до рук корумпованих та нечистих на руку. Рівне та справедливе надання державних послуг ніколи не було таким необхідним, як зараз, особливо для тих груп населення, які й до цього зазнавали дискримінації як з боку урядів, так і з боку інституцій правосуддя.
Якщо підсумувати, то сектор правосуддя зараз зіштовхується з потрійною кризою:
- зростаючий попит на правові послуги;
- скорочення державних ресурсів;
- ослаблення систем правосуддя через пандемію, якій досі не видно ні кінця, ні краю.
Тож ця аналітична доповідь «Правосуддя для всіх під час пандемії COVID-19: вплив на економіку», маючи на меті допомогти лідерам національних систем правосуддя впоратися з цим потрійним тиском, пропонує їм сім стратегій:
1. Передбачити попит — використовуйте існуючі та нові дані, щоб зрозуміти мінливий попит на послуги системи правосуддя, та перенаправляйте людей на найбільш відповідну послугу.
2. Інвестувати у особистий контакт — зв’яжіться з людьми телефоном або через Інтернет, щоб зменшити навантаження та забезпечити більш ефективні рішення.
3. Працювати з кластерами проблем — вирішуйте кілька проблем одночасно, щоб зупинити ескалацію конфліктів та розірвати замкнені кола, породжені цими проблемами.
4. Перевага позасудових рішень — використовуйте медіацію та інші механізми альтернативного вирішення спорів, що зменшують тиск на формальні системи правосуддя.
5. Зосередитись на профілактиці — використовуйте посилення правової спроможності людей, онлайн сервіси, інститути омбудсменів та інші несудові служби, щоб розв’язати конфлікти та вирішити структурні причини економічної несправедливості.
6. Уникати погіршення правових проблем — реформуйте або скасуйте ті закони та процедури, які розпалюють конфлікти та посилюють несправедливість.
7. Використання правосуддя для відбудови економіки — поставте системи правосуддя в основу забезпечення справедливого розподілу коштів за програмами стимулювання, використовуйте їх, щоб створити для маргіналізованих груп населення більше можливостей для економічної участі.
Відповідаючи на виклики пандемії, лідери систем правосуддя не мусять залишатися наодинці. Співпраця з новаторами у правовій сфері, з представниками інших секторів (наприклад, житло та зайнятість), з профспілками та бізнес-асоціаціями, а також з численними громадськими, часто неформальними, надавачами правових послуг — може допомогти знайти способи відкрити цей сектор для інновацій. Нові, більш ефективні рішення неодмінно зменшать навантаження на формальні системи правосуддя.
Пандемія, економічне лихо, яке вона породила, та нерівності, які вона оголила, спричинили попит на справедливе суспільство, в якому люди мають рівні шанси в економіці. Настав час для зобов’язання щодо забезпечення правосуддя в його найширшому розумінні — як системи, яка захищає тих, хто її найбільше потребує, яка сприяє справедливості в економіці і зміцнює зв’язки, що об’єднують нас як суспільство.
________________________________________
Повний текст українського перекладу, який здійснений Євгеном Полтенком та Ксенією Рондяк (Мережа правовового розвитку), аналітичної доповіді «Правосуддя для всіх під час пандемії COVID-19: вплив на економіку» доступний за цим посиланням.