Вийшла у світ збірка оповідань про екологічні проблеми
10 вересня у книгарні Zakapelok відбулася презентація збірки короткої прози «Острів людей» від 12 авторів та авторок літературної ініціативи «#Екзистенц_і_я», на яку зібралися громадські активісти, ...
Додано:
Любов Єремічева
10 вересня у книгарні Zakapelok відбулася презентація збірки короткої прози «Острів людей» від 12 авторів та авторок літературної ініціативи «#Екзистенц_і_я», на яку зібралися громадські активісти, літератори та всі небайдужі до питань екологічних проблем. Книга або, як її називають автори, «екозбірка» мовою літератури б’є на сполох, розповідаючи про теперішні та майбутні можливі наслідки недбалого ставлення людини до природи. Брак водних ресурсів, зміна клімату, засилля сміття, забруднене повітря, жорстокість до тварин – ці та інші проблеми стали темами оповідань та нарисів «Острову людей».
Кілька слів про концепцію книги: «Острів – частина суходолу, з усіх сторін оточена водою. Людина – частина природи, зусібіч відділена від неї бажаннями експлуатувати все довкола, привласнювати, володіти, забирати, не відчуваючи чужого болю і не дбаючи про спільне завтра. Від цього страждають дерева, океани, тварини, повітря… Зрештою, сама людина. Головний меседж збірки короткої прози «Острів людей» полягає в тому, що бути островом – значить відокремлюватися від природи, а, отже, й від самих себе. Далі ж – прірва. Або?... »
«Екологічна культура звернена до двох світів – природного довкілля і внутрішнього світу людини. Ця книжка звертається до внутрішнього світу кожного читача і допоможе йому допомогти нашій планеті», – вважає екологічна експертка Ксенія Ренчковська.
До збірки увійшли твори Сашка Кульчицького, Олесі Потаржевської, Віталія Ніщименка, Вікторії Крижанівської, Андрія Черненка, Марти Казки, Катерини Холод, Даніеля Свідерського, Олени Симоненко, Діпейна, Тетяни Сидорової, Любові Єремічевої. Редакторкою стала Марина Гогуля, верстка – В’ячеслава Горшкова. Модерувала презентацію учасниця «#Екзистенц_і_ї» Слава Сергійчук.
«Коли минулого року почергово палали ліси в різних куточках планети, відчувалося таке безсилля, що просто хотілося прокричати, передати людству якийсь важливий меседж. Тому ця книжка – наш літературний спосіб звернути увагу всередину себе і зрозуміти, що всі проблеми і рішення починаються з мене. Так. Конкретно з мене. З моєї відповідальності перед життям на планеті», – розповідає авторка проєкту, упорядниця збірки Любов Єремічева.
«Коли дивишся на вчинки інших, то легше помітити недоліки, небезпеку чи руйнацію. Легше аналізувати певну ситуацію, а в нашому випадку – екологічний стан планети. Пишучи такі твори, ми робимо цей світ кращим, показуємо читачам картинку, а вони мають можливість зробити висновки», – говорить співавторка книги Олена Симоненко.
«Тема «природа і людина» зараз все більш актуальна, тож мистецтво не може залишитися осторонь цього. Тому я написала про полювання і те, як воно змінює свідомість не найкращим чином. В сучасному суспільстві полювання – це вже неприпустимий архаїзм», – вважає співавторка збірки Катерина Холод.
«Книжки на екотематику дозволяють заглянути в саме серце взаємин людини і природи. Це як криниця кришталево вишліфуваних раціо думок. І якщо пірнути думками в тексти «Острова», то починаєш усвідомлювати, хто є хто і як має бути правильно сьогодні і в майбутті», – міркує одна з авторок видання Вікторія Крижанівська.
Автори проєкту також представили буктрейлер до книги. Анімацію до нього створила Іра Сокур, яка також виступила дизайнеркою збірки, авторка ідеї відео – Любов Єремічева, голос за кадром – Даніеля Свідерського:
Примітно, що минулого року літтусівка «#Екзистенц_і_я» випустила збірку оповідань «Один літній день», а цього року світ побачили одразу дві книги літературної ініціативи – екозбірка «Острів людей», та повість-метафора про пошуки людиною сенсів «Химерна книжка про хмари» (авторка – Любов Єремічева).