ВПО під час пандемії змушені повертатися додому через брак коштів – дослідження
У внутрішньо переміщених осіб (ВПО) виявлено погіршення фінансового становища, що вплинуло на зниженні рівня їх доходів. Через пандемію коронавірусу деякі були змушені повернутися на непідконтрольні ...
Додано:
Громадський Простір
У внутрішньо переміщених осіб (ВПО) виявлено погіршення фінансового становища, що вплинуло на зниженні рівня їх доходів. Через пандемію коронавірусу деякі були змушені повернутися на непідконтрольні Україні території, тому що не змогли оплатити оренду житла. У березні-червні 2020 року Міжнародна організація з міграції (МОМ) провела два раунди свого регулярного опитування ВПО. Відповідні результати дослідження представництво МОМ презентувало в пресцентрі Українського кризового медіа-центру. Метою дослідження є збір інформації щодо соціального та фінансового становища ВПО та їхніх домогосподарств.
Координатор з питань надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ в Україні Марко Кіментон наголосив, що дослідження дало змогу зрозуміти, як пандемія вплинула на сільське та міське населення, чоловіків і жінок та різні області України. “Якщо подивитися на рівень зайнятості осіб, то суттєвих змін немає. Але середній дохід на душу населення і далі зменшується через пандемію. Чимало ВПО були змушені піти в неоплачувану відпустку або їхні умови праці погіршилися”, – відзначив Кіментон.
Опитування виявило, що середньомісячний дохід на одну особу в квітні-червні становив 3 350 грн. Порівняно з третім кварталом 2019 року він зменшився на 281 грн.
Водночас 45% респондентів повідомили, що їм вистачає коштів тільки на харчування або й навіть обмежують свої витрати на їжу. Дослідження показало, що найбільше пандемія коронавірусу вразила фінансове становище жінок. Найчастіше саме вони були змушені брати неоплачувану відпустку на роботі.
“Бачимо, що в нових місцях проживання їм важко знайти роботу, а особливо – жінкам, які мають дітей дошкільного та шкільного віку”, – розповіла Ірина Калупаха, начальниця управління соціально-гуманітарної політики та внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Також збільшилася кількість сімей ВПО, які вирішили залишитися в громаді, якій проживають, а не повертатися додому (з 19% до 28%). Натомість 1% внутрішньо переміщених осіб планує поїхати на непідконтрольні Україні території найближчим часом, а 19% – після завершення конфлікту.
Слід відзначити, що суттєво впав рівень зайнятості ВПО на Заході України (з 71% до 54%) та в Києві (з 90% до 74%). Натомість у Харківській області ситуація із зайнятістю навіть покращилася (з 52% до 54%).
За даними опитування, внутрішньо переміщені особи відзначили, що зіткнулися з проблемою отримання соціальних виплат під час карантинних обмежень. Найчастіше респонденти, особливо ВПО віком від 60 років, повідомляли, що про страх покинути дім через ризик заразитися.
“Все це підкреслює критичну потребу у визначенні довготривалих рішень для інтеграції ВПО до приймаючих громад”, – підсумував Роман Лунін, менеджер програм Представництва МОМ в Україні.
Джерело: УКМЦ.