В Дніпропетровській області проведено обстеження вцілілих єврейських кладовищ
В жовтні організація ESJF (Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ) завершила клопіткий процес детального вивчення, збору даних, оцінки стану збереження єврейських некрополів на ...
Додано:
Andrii Koshelnyk
В жовтні організація ESJF (Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ) завершила клопіткий процес детального вивчення, збору даних, оцінки стану збереження єврейських некрополів на території Дніпропетровської області. Польові дослідження кладовищ розпочалися тут ще у вересні і проводилися групою спеціалістів з використанням сучасних технологій та інструментів. Зокрема, для аерофотозйомки було застосовано безпілотні літальні апарати. Уся інформація, зібрана безпілотниками, ляже в основу створення 3D-моделей кладовищ та локальних ландшафтних карт. А усі зібрані та опрацьовані дані згодом будуть внесені до відкритої онлайн-бази ESJF. З базою можна ознайомитися за покликанням: https://www.esjf-surveys.org/surveys/.
Вивчення єврейських кладовищ на Дніпропетровщині є частиною пілотного проекту «Врятувати через визнання – Картографування єврейських кладовищ у Європі», який фінансується Європейською комісією. Робота над проектом включає картографування та збереження 1700 єврейських кладовищ у 7 європейських країнах: Україні, Хорватії, Грузії, Угорщині, Литві, Польщі, та Словаччині. До іншого виду активностей проекту належать освітні заходи, що проводяться спільно з партнером ESJF організацією Centropa. Найближчий з них відбудеться 24-25 листопада у формі онлайн-семінару для освітян «Єврейська спадщина на уроках: єврейські кладовища як освітній інструмент». В рамках цього семінару тренери ESJF та Centropa поділяться з учасниками необхідними знаннями про єврейське кладовище та інструментами, які допоможуть вивчати разом з учнями місцеву єврейську спадщину. Подати заявку на семінар можна тут: https://forms.gle/t3mBNADeTdcgAuaf7
Реалізація цього проекту в Україні є продовженням попереднього під назвою «Картографування єврейських кладовищ у Європі». Його успішна реалізація відбулася в 2018-2020 роках. В ході цього проекту, не без фінансової допомоги Європейського Союзу, було каталогізовано 1003 єврейських кладовища. Організація ESJF сьогодні продовжує роботу з документування та захисту цінних з історичної перспективи єврейських кладовищ в Україні, де вже за поточний 2020 рік відвідано та зібрано дані 381 некрополя. В амбітних цілях ESJF до червня 2021 року на території Європи, вивчити та зібрати дані ще з 700 таких місць пам’яті.
З Дніпропетровської області, де уже ретельно обстежено 77 вцілілих єврейських кладовищ, дослідницька група ESJF вирушить до Херсонської. Там дослідники працюватимуть на 55 нових об’єктах.
Про проект:
Проект «Врятувати через визнання – Картографування єврейських кладовищ у Європі» створено з метою захисту і збереження єврейських кладовищ, там, де в наслідок Голокосту, єврейські громади перестали існувати. Реалізація цього проекту передбачає співпрацю трьох провідних неурядових організацій зі збереження єврейської спадщини: Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ (ESJF), Centropa та Фонд єврейської спадщини (Foundation for Jewish Heritage). Спільні зусилля партнерів проекту будуть спрямовані на картографування та обстеження 1700 єврейських кладовищ, організацію освітніх заходів у 7 європейських країнах та розробку концепції довгострокової охорони об’єктів єврейської спадщини на європейському континенті. Мета проекту – популяризувати єврейськие кладовище як джерело до вивчення локальної історії, щоб заохотити жителів країн-учасниць проекту до збереження місцевої єврейської спадщини як невід’ємної частини власного культурного пласту.
Про організацію:
Міжнародний некомерційний фонд «ESJF» (Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ), було засновано в 2015 році у Федеративній Республіці Німеччина з метою захисту єврейських кладовищ в Центральній та Східній Європі. Станом на 2020 рік, завдяки багаторічній фінансовій підтримці з боку німецького уряду, ESJF вдалося встановити точні виміри та межі, а також огородити понад 170 єврейських кладовищ у семи країнах Європи.