“Про що вона мовчить”: хочемо жити у світі, в якому жіночі голоси є почутими

Незабаром світ побачить збірка "Про що вона мовчить" – книжка, написана жінками для жінок. Як позиціонують її видавчині, "ця збірка – голоси жінок, які наважилися розповісти свою особисту історію, ...

Слава Світова-1

Громадський Простір

Незабаром світ побачить збірка “Про що вона мовчить” – книжка, написана жінками для жінок. Як позиціонують її видавчині, “ця збірка – голоси жінок, які наважилися розповісти свою особисту історію, аби інші також перестали мовчати”. Під палітуркою буде зібрано 50 текстів, мета яких — підтримати, звіритися, поділитися особистою історією, надихнути. Задум збірки належить засновницям новоствореного видавництва Creative Women Publishing, які збирали кошти на її видання на краудфандинговій платформі Big Idea. Примітно, що ідея майбутнього видання досить швидко знайшла своїх жертводавців та прихильників. Про майбутню книжку та місію видавництва —  розповідає Слава Світова, письменниця, співзасновниця Creative Women Publishing. 

Громадський Простір: Кілька слів про нещодавно засноване видавництво Creative Women Publishing  – у чому вбачаєте його місію?

видавництво, засноване жінками для жінок

Слава Світова: Історія Creative Women Publishing почалася з заснування Creative Women Space – соціального підприємства, заснованого п’ятьма жінками з метою створення середовища для розвитку жінок у творчості та бізнесі.

Видавництво є парасольковим брендом Creative Women Space. До його створення долучили ще двох співзасновниць. Creative Women Publishing працює за моделлю жіночого кола, в якому всі є рівними, а важливі рішення ухвалюються лише за згоди всіх засновниць.  

Creative Women Publishing видавництво, засноване жінками для жінок. Ми створюємо книжки, які допомагають жінкам проявлятися. Ми хочемо, аби жінки звучали різними голосами і говорили про теми, важливі для них. Ми хочемо, аби жінки читали наші книжки і знаходили власний голос. Ми хочемо відкривати нові й забуті імена та просувати сучасні жіночі тексти, аби гендерно збалансувати книжкові полиці. Ми хочемо жити у світі, в якому жіночі голоси є почутими. 

team_PVM

Громадський Простір: “Про що вона мовчить”: як виникла ідея книжки?

Слава Світова: Спочатку була ідея. Вона народилася ще, мабуть, взимку 2019 року, і їй потрібен був час, аби настоятися. Паралельно ми вже прицільно дивилися на те, щоб об’єднуватися і створювати видавництво Creative Women Publishing. Стратегувалися, прописували цінності й десь у лютому прописали концепцію нашої збірки й склали перелік авторок, яких хотіли б запросити до участі. Коли ж говорити саме про ідею, то вона з’явилася після прочитання емоційного посту однієї молодої жінки на Фейсбук. Відтак офіційно доведено: одна жінка може говорити тихо або голосно, але цього достатньо, аби пустити кола на воді.

CWP

Громадський Простір: Який головний меседж збірки: про що ці історії? 

Слава Світова: Це збірка, написана жінками для жінок. Мета кожного есею – підтримати, поділитися особистою історією, надихнути. Сказати читачкам: «Ти не сама», «Я теж була там, де ти є тепер, і змогла це подолати». Основний меседж простий: іноді для того, аби інші перестали мовчати, треба заговорити. Власне, ось так ми пробуємо робити це разом із 50-ма авторками книжки “Про що вона мовчить”, у свій спосіб.

Громадський Простір: Хто долучився до роботи над книгою? 

Слава Світова: Передовсім вся команда самотужки долучається до роботи над виданням, вкладаючи в нього власний час, сили та компетенції. Ми підрахували, що таким чином вже покрили власними силами 57 000 грн, тобто чверть загального бюджету видання.

Як обирали авторок? По суті, це було жіноче коло. Спершу запросили найближчих, тих, із ким були знайомі особисто. Вже потім поволі розширювали це коло і зверталися до жінок, яких читали і знали в інформаційному просторі. Ми намагалися охопити різні сфери, бо дуже хотіли, щоб жіночі голоси були розмаїтими. Сподіваємося, що нам це вдалося.

Мокап про що вона мовчить
Серед авторок збірки: реперка alyona alyona, акторка Ірма Вітовська, журналістка та літературознавиця Ірина Славінська, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, лікарка Наталія Лелюх, виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів, засновниця медіаресурсу The Devochki Оксана Павленко, онкоактивістка Дарина Брикайло, засновниця Музею жіночої та гендерної історії Тетяна Ісаєва, культуртрегерка Ірина Вікирчак, дослідниця медіа та прикладної журналістики Євгенія Кузнєцова, канадська дослідниця та блогерка Устина Стефанчук, популяризаторка науки Дар’я Озерна, музикантка та мандрівниця Ярина Квітка, перекладачка Анна Топіліна та багато інших. 

Важливо сказати, що всі авторки надали свої тексти безкоштовно, на волонтерських засадах, і це є надзвичайно цінним для нас. Ми хотіли, аби ця книжка, написана жінками для жінок, з’явилася, аби вона була. Тож дуже символічно, що її творить така велика кількість прекрасних людей.

Громадський Простір: Я знаю, що ви збираєте кошти на видання книжки, чим ще вам можна допомогти?  

Слава Світова:  За два тижні після старту кампанії “Про що вона мовчить” на краудфандинговій платформі Big Idea ми зібрали 100% суми, потрібної для друку. Але ми будемо раді, якщо вдасться зібрати більше, адже кожен внесок – це ще одна книжка, яку ми безкоштовно відправимо до притулків, центрів допомоги жінкам та благодійних організацій.

Мовчазний перформенс

Будемо вдячні за інфопідтримку – ви можете розповісти про нашу книжку у своєму медіа чи в соцмережах, поширити інформацію про мовчазний zoom-перформанс та особисто долучитися до нього.

Довідково: Creative Women Publishing ініціює 3 грудня о 15:00 Мовчазний zoom-перформанс “Girl Power ON/OFF”: всі охочі зберуться у zoom-коло та проведуть 15 хвилин у повній тиші, аби символічно підкреслити замовчування жіночого досвіду та об’єднатися на підтримку одна одної.

Громадський Простір: Хто є цільовою аудиторією книги? Куди ви її спрямуєте? 

Слава Світова: Цільова аудиторія книжки насправді найширша. Це і жіноча доросла аудиторія, якій відгукнеться (особливо судячи з того, як відгукнувся сам задум) чимало аспектів жіночого досвіду, висвітлених у книжці. І ті люди, яким бракує інсайту, натхнення та мотивації для руху вперед – чимало історій показують, як можна впоратися навіть із найскладнішими життєвими обставинами. І ті, кого втомила суцільна глянцевість і культ “успішного успіху”: чимало з наших героїнь, успішних та яскравих жінок, відверто говорять про те, що часто стоїть за цією красивою картинкою і яким непростим може бути шлях до неї.

Також чверть накладу — 500 примірників — ми безкоштовно надішлемо в різні регіони України — в бібліотеки, притулки для постраждалих від насильства та жіночі організації. У такий спосіб ми хочемо підтримати жінок, які опинилися у складних життєвих ситуаціях.

Громадський Простір: З якими труднощами зіштовхнулися під час роботи над виданням? 

Слава Світова: Загалом минуло дев’ять місяців від першого контакту з більшістю авторок і до власне фіналізації рукопису. Можна було би підготувати цю збірку швидше, але, враховуючи сучасні реалії і непростий емоційний фон, ми не хотіли ставити жорстких рамок ні авторкам (які й так підтримали ідею і зголосилися написати свої тексти безкоштовно), ні собі (оскільки не було фінального розуміння, де брати кошти на друк книжки).

Ще однією складністю виявився процес комунікації з такою великою кількістю авторок. Як показав досвід, якщо комусь було достатньо точкової комунікації, то багатьом бракувало саме системного, зрозумілого діалогу. Було цінно отримати зворотний зв’язок від кількох авторок із зауваженнями-побажаннями: це дозволило нам максимально швидко зреагувати і виправити ситуацію.

Громадський Простір:  Коли орієнтовно чекати на книжку?  

Слава Світова: Дуже важко називати будь-які терміни, вважаючи, в якому нестабільному світі ми зараз живемо. Утім, в ідеалі ми орієнтуємося на початок березня 2021 року – побачимо, чи нам це вдасться. Це водночас і челендж, і хороша амбіція-планка.

Громадський Простір: Зараз триває кампанія “16 днів без насильства”… Що б ти хотіла побажати українським жінкам? 

разом ми таки сила

Слава Світова: Незалежно від віку, місця проживання й інших інакшостей, які роблять усіх нас, жінок, такими різними, у нас є чимало спільного – це наші історії, наші пережиті досвіди, і саме вони перетворюють нас із суперниць на союзниць, якщо ділитися ними щиро, від усього серця.  

Іноді буває так, що нам здається, наче увесь світ проти нас, все вислизає з рук і немає за що триматися. В такі моменти дуже важливо не забувати про себе й іноді нагадувати собі: у мене є я! 

Іноді буває так, що хочеться кричати на увесь світ, але буває й так, що хочеться вмовкнути, заціпеніти і не вимовити ні слова. Кожна з нас має право як на голос, так і на мовчання. Утім, найважливіші розмови часто починаються у нас із самими собою: зізнатися собі в чомусь, побачити щось важливе, прийняти, відпустити або й пробачити – собі у найпершу чергу. Хочу побажати нам усім триматися разом. Бо разом ми таки сила!

3

Громадський Простір: Наостанок — кілька слів про плани видацництва?  

Слава Світова: Зараз працюємо над книжкою “Анатомія письменниці” у колаборації з Клубом Анонімних Авторів, керівницею якого є письменниця Таіс Золотковська. В Україні є велика потреба писати та навчатися письменства. “Анатомія письменниці” – це книжка-інструмент, книжка-мотиватор, на сторінках якої сучасні українські авторки розповідають про письменницьку майстерність, діляться своїми методами письма, історіями успіхів та невдач, важливими інструментами, а також пропонують кілька практичних вправ із розвитку письменницької майстерності та творчості.

Це ще один чудовий проєкт жіночої співпраці, коли письменниці підтримують одна одну і дають авторам-початківцям практичні поради з письменства, які допоможуть написати та видати більше хороших книжок в Україні. Впевнені, це буде особлива книжка, яка стане цікавою і корисною багатьом, з нетерпінням чекаємо того моменту, коли зможемо привідкрити завісу: показати палітурку і озвучити авторок-письменниць.

Окрім того, разом із факультетом іноземних мов і літератур Університету Сент-Ендрюс у Шотландії, за підтримки Scottish Funding Council, ми розпочали роботу над книжкою “Українки: історії успіху” (робоча назва). Це буде книжка літературознавиці та літературної критикині Ірини Ніколайчук на матеріалі лекцій про постаті українських діячок (письменниць, громадських активісток, публіцисток, просвітниць та лікарок) періоду fin-de-siècle (друга половина ХІХ – перші десятиліття ХХ століття), які Ірина проводила в Creative Women Space навесні цього року.

Маргарита Вайсман, завідувачка кафедри та доцентка факультету іноземних мов та літератур Університету Сент-Ендрюс, зазначає: “Публікація книжки Іри Ніколайчук “Українки: історії успіху”, над якою зараз працює CWP – дуже важлива віха в публічній дискусії про роль жінок в історії України. Ми багато говоримо про роль жінки в сучасному суспільстві, часто забуваючи, що сучасниці “стоять на плечах” історичних попередниць, історії яких не менш цікаві. Окрім матеріалів, заснованих на циклі публічних лекцій, що відбулися взимку та навесні 2020 року, в книжці міститиметься спеціальний бібліографічний список матеріалів із жіночої історії України, за допомогою якого читачам буде нескладно самостійно продовжити вивчення теми, якщо вона їх зацікавила. Завдяки книжці (вона вийде і в друкованому, і в електронному варіанті) матеріали лекцій будуть доступні не лише слухачам та слухачкам київського лекторію, а й будь-кому в будь-якій точці світу, хто читає українською мовою. Книжка Ніколайчук – частина великого проєкту з популяризації історії жіночих досягнень в Україні, над яким ми працюємо разом із CWS, Фондом ім. Гайнріха Бьолля та іншими партнерами в Україні. В майбутньому ми плануємо профінансувати переклад книжки англійською мовою”. 

………………………………………………….

Запитувала: Любов Єремічева
Фото: Олексій Савітський 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині