Барометр свободи слова за грудень 2020 року
У грудні експерти ІМІ зафіксували загалом 24 порушення свободи слова в Україні. З них 16 стосувалися фізичної агресії щодо журналістів. Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової ...
Додано:
Громадський Простір
У грудні експерти ІМІ зафіксували загалом 24 порушення свободи слова в Україні. З них 16 стосувалися фізичної агресії щодо журналістів.
Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.
Найбільшу кількість порушень зафіксовано в категорії “перешкоджання законній журналістській діяльності” – 14. Ця цифра, якщо порівняти з листопадом, зросла вдвічі.
Зростання кількості перешкоджань пов’язане з недопусками журналістів на засідання сесій новообраних органів місцевого самоврядування та на судові засідання. Зокрема, такі випадки зафіксовано в низці областей: Запорізькій, Рівненській, Житомирській, у Кропивницькому та Києві. Недопуски представники місцевої та судової влади аргументували карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19.
Далі за кількістю порушень ідуть обмеження доступу до публічної інформації – п’ять випадків та юридичний тиск (судові позови проти ЗМІ) – три випадки.
Право журналістів на отримання інформації порушувала місцева влада. Так, міськрада на Закарпатті виставила журналістці рахунок за відповідь на інформаційні запити.
Судові позови проти ЗМІ подавали, зокрема, через припущення в матеріалі – позов проти сайту “Рівне Вечірнє”.
Крім того, проти журналістів Bihus.info подав позов колишній перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олег Гладковський. Він вимагає спростувати інформацію, викладену в одному з журналістських розслідувань, та понад 2 мільйони гривень за моральну шкоду. Ще один позов про захист честі, гідності та ділової репутації подала Альона Шевцова проти журналістки Любові Величко і вимагає компенсації моральної шкоди в розмірі 1 млн грн.
Також ІМІ зафіксував по одному випадку побиття та погроз. Нападу в Києві зазнала журналістка телеканалу Kyiv Live Каміла Мамедова під час прямого ввімкнення. Невідомий чоловік почав її бити, коли журналістка намагалася з’ясувати, чи прибирають територію підприємці, які ведуть свою діяльність поблизу метро.
Порушення зафіксовано в дев’яти регіонах. За кількістю лідирують Київ та Запоріжжя (по шість випадків), далі йдуть Закарпаття (чотири), по два випадки – у Кропивницькому та Рівному. По одному випадку зафіксовано на Вінниччині, Житомирщині, Миколаївщині та Черкащині.
Утиску своїх прав зазнали дев’ять журналістів та вісім журналісток.
Отже, з початку року ІМІ зафіксував загалом 229 випадків порушення свободи слова, з них 171 – це фізична агресія проти журналістів.
Детальніше тут.
Джерело: ІМІ.