Боротьба з коронавірусом в Україні: як медичним працівникам відстояти право на доплати

Вже зовсім скоро, за півтора місяці буде рік, як в Україні зафіксували першого хворого на коронавірус. Тоді перед нашою країною та цілим світом постала практично повністю невідома хвороба. Поки в ...

ddc680a1944266ab
Боротьба з коронавірусом в Україні: як медичним працівникам відстояти право на доплати

Вже зовсім скоро, за півтора місяці буде рік, як в Україні зафіксували першого хворого на коронавірус. Тоді перед нашою країною та цілим світом постала практично повністю невідома хвороба. Поки в Європі вже більше місяця COVID-19 поширювався шаленими темпами, Україна виграла трохи часу, щоб хоч якось підготуватись до нової загрози.

Уся найважча робота над здоров’ям та майбутнім українців лягла на плечі лікарів та медичну систему загалом, які до слова, також постали перед страшною невідомістю. Інфекційного удару зазнали не лише громадяни, що повернулись з закордону або контактували з хворими, а в першу чергу саме медичні працівники, зустрічаючи перших хворих в Україні й донині працюючи над зниженням щоденного стабільного кількатисячного приросту кількості хворих.

На щастя, на ці виклики та особливості роботи медиків досить швидко відреагували в Уряді, та виділили додаткові кошти на доплати працівниками медичної сфери, які напряму працюють з хворими на COVID-19. В подальшому, також цю ситуацію не оминали увагою. Так, наприклад в листопаді 2020-го для підвищення надбавок і доплат медичним працівникам, які борються з коронавірусом було виділено 6,5 млрд. гривень з Фонду боротьби з коронавірусом та його наслідками, а ще до цього варто додати фінансування від Національної служби здоров’я та місцевих бюджетів.

Однак, незважаючи на це, деякі медичні працівники досі стикаються з проблемами, що стосуються доплат. Щоб напряму детально дізнатись, що не так з системою доплат та чому в Україні медпрацівники не почуваються фінансово захищеними, незважаючи на увагу з боку Уряду, ми поспілкувались з медсестрами інфекційної лікарні м. Запоріжжя. Це центральна лікарня області, куди надходять пацієнти з підтвердженим діагнозом.

! На прохання працівниць лікарні, імена та деякі дані було замінено                                                 

Пані Тетяна працює в приймальному відділенні Запорізької обласної інфекційної лікарні більше 20 років, а за останній час відколи почалась епідемія коронавірусу встигла і опинитись в епіцентрі захворювання, і заразитись виконуючи професійні обов’язки, і вилікуватись. Але ні компенсації, ні оплаченого лікарняного після трьох місяців як хвороба минула так і не дочекалась, більш того, Тетяна навіть не отримує доплат за роботу з хворими на COVID-19, хоча контактує з ними постійно.

«В наші обов’язки входить прийняти хворого, якщо він приїздить на швидкій допомозі. Ну от сьогодні прийшли вранці пішки, своїм ходом. Приходять часто хворі, просто в телефоні електронне направлення а вони прийшли (-пішки). Я питаю а чому ви без швидкої? – «ну щоб не турбувати швидку не викликати, пішки». Відповідно на відстані можемо прийняти. Останнім часом я двері просто не відчиняла у масці стою, вони скаржаться, а я їм кажу: «Я вас не маю права завести я не маю права контактувати», бо вони ковідні» – каже Тетяна

Захворювання медичного персоналу на коронавірус часто має професійне походження але  адміністрації лікарень відмовляються це визнавати. Так сталось і у випадку Тетяни. Підхопивши коронавірус на роботі, її попросили написати пояснювальну записку, але після цього зателефонували й попросили переписати «як треба», вказавши там, що могла підхопити вірус деінде але не на роботі.

«Я коли захворіла ковідом, я контактували з лікарем. Лікар прийшов хворий, відпрацював добу, не сказав що хворий, ввечері сказав, що погано себе почуває, а прийшов вже зранку …(з симптомами) Я коли захворіла, написала пояснювальну як я захворіла, ну була розмова про те, що ви там ні на що не сподівайтесь, в тому плані що не дотримувались запобіжних заходів»

Виходить, що контактуєте безпосередньо з хворими?

Ну так. Я розумію так, я працюю на приймальному в інфекційній лікарні, наші лікарі, контактують, заходять з ковідом, вони повертаються на приймальне, вони ж контактують з ковідом, і ми контактуємо з ними. Я розумію, що ми носимо маски, але ж ми не ходимо в захисних костюмах цілодобово, по-перше нам їх і не видають, захисні такі костюми, в яких лікар заходить до боксу, нам не видають. От видали комбінезон, я не міряла його ще, бо на мене халату немає, є лише такі тоненькі, які одноразові, зовсім прозорі, його раз надягнути й викинути бо він прозорий. У лікарів распіратори хороші, а в нас крапельки такі, поверх маски надягаємо. Медсестри й санітраки вдягають окуляри і вихоять оформлювати. Але ж вони з машини як, двері відчиняють, через віконце, йде контакт. Беремо й супроводжувальні виписуємо, вони в брудній зоні. Всеодно у мене відбувається контакт з хворими.

А ви захворіли й після цього вас змусили написати пояснювальну?

Так, так. Записку як я захворіла. Ну розмова така йде, що я ж то захворіла на роботі, значить я не дотримувалась правил захисту.

Це вам сказали так написати?

Так я написала як є, але подзвонила старша (медсестра) й сказала, що мені необхідно переписати пояснювальну, я питаю з якої радості? Я не буду нічого переписувати. Відповіла, що ти не дотримувалась запобіжних заходів, бо ти не була у масці. Я кажу якщо ковідний хворий, а я тільки у масці, без захисного костюму, де логіка? Їмо там, він(хворий) пішов їсти, маску зняв, далі що? Це все у відділенні у закритому приміщенні. Так ми його провітрюємо, періодчино кварцуємо, але хворий ковідний знаходиться у відділенні добу. Це нормально? Ми не дотримувались, що в масці? З ковідними хворими усі заходять у захисних костюмах, я повинна була відпрацювати в захисному костюмі, якщо по логіці. Ось і все, а я відпрацювала в одній масці.

Ви відмовились переписати пояснювальну, що вам після цього сказали?

Нічого, думаю, якщо ще скажуть переписати, всеодно скажу що не буду. Більше до мене ніхто не підходив.

Це виходить, якщо ви захворіли на роботі, то це як професійне захворювання?

Кажуть, що якщо я захворіла на роботі, лікарня забезпечена засобами індивідуального захисту, я не могла захворіти на роботі. А я кажу, мені добу ходити в комбінезоні, якщо лікар прийшов хворий? Ну логіки немає.

А чи проводилось якесь розслідування причин захворювання?

Ще ні, ось знайомий показав брошуру з фонду соціального страхування, сказав, що до 19 січня вони (адміністрація) повинні усі факти розслідувань подати в туди, для виплат компенсацій. Він мені роздрукував цей листок щоб ніхто не знав. Ось написано, що в період самоізоляції виплачується лікарняний у розмірі 50%, і для медичних працівників 100% зарплатні. Тобто мені ще повинні виплатити компенсацію стовідсоткову від заробітньої платні.

Вам так і не виплатили? 

Мені навіть лікарняний не виплатили. З лікарні я виписалась в жовтні. Ось хочу завтра подзвонити дізнатись, я ж не знала що мені необхідно туди звернутись. Три місяці вже нічого так і не виплатили

Ви питали чому так сталось?

Так, сказали до особливого розпорядження медпрацівникам ковідні лікарняні не виплачуються. Звичайні виплачуються, а ковідні ні.

Це має бути розпорядження адміністрації лікарні?

Так, лікарня має провести розслідування, передати акти  у фонд соціального страхування, а вони цього не робили,

І розслідування не проводили?

Ні, ніхто нічого не проводив ще. Вони скоро мають надати протоколи розслідувань. А що вони будуть розслідувати? Вони напишуть, що ми самі винні. А в чому я винна?

Як ви вважаєте в чому причина таких проблем? І як можна їх вирішити?

Ой, я не знаю. Це непевно нагорі потрібно вирішувати, і переробляти цей наказ по ковіду. Чесно я не знаю, я в такому тупику, і не знаю куди тикнутись, з цього приводу.

Відповідь мені була така: «Ми контактуємо так як на базарі».

А ви ще маєте право оформити професійне захворювання?

Так, але сказали ні, бо потрібен акт з роботи, але вони не дадуть його, бо напишуть, що я не дотримувалась запобіжних заходів.

А до кого ви звертались?

До адміністрації, але там кажуть прямо, що в акті буде вказано, що ви самі винні, бо лікарня забезпечена засобами індивідуального захисту. Суть в тому що сам дурень.

І в інших ситуація аналогічна?

Так, нікому лікарняні не виплатили

І не отримують ковідних доплат?

Лікарі отримують, а ми медсестри приймального відділення тільки не отримуємо.

Ми згідно наказу не маємо права контактувати з хворими на коронавірус, але контактуємо фактично.

Джерело: https://ztv.zp.ua/zaporizka-infekczijna-likarnya-gotova-do-pryjomu-hvoryh-z-pidozroyu-na-koronavirus/

Трохи інакша ситуація у колеги Тетяни, Вікторії. Вона працює в цій же лікарні на посаді молодшої медсестри. Займається прийомом та супроводженням хворих на коронавірус, і також перехворіла цією хворобою, але на відміну від Тетяни отримує ковідні доплати, і більше захищена засобами захисту, однак лікарняні також не отримала, про що сама нам розповіла:

«Ну проблема, що не заплатили лікарняний, а так комбінезони нам дають, антисептик теж є, усі ці засоби у нас є. А от те що медсестрам не доплачують, це неправильно я вважаю. Дівчати (медсестри) є з першою категорією з вищою, от доплати їм немає саме за коронавірус»

Ви самі хворіли ?

Хворіла. Я вважаю що я на роботі заразилась, бо вдома у мене чоловік інвалід першої групи і він не захворів бо я дотримувалась усіх правил безпеки своєї сім’ї. Я не спілкувалась з онуками, дітьми фактично, боялась щоб ніхто не заразився . У мене в сім’ї ніхто не захворів крім мене, і мені сказали, що я невідомо де захворіла, мені не заплатили досі лікарняний, хоча я хворіла у вересні.

А страхові виплати через те що ви захворіли?

Застрахували нас коли я вже перехворіла

А що вам сказали в адміністрації ?

Старша медсестра сказала, що ще нам не було наказу, як виплатити лікарняний. Була така відповідь і більше я ні до кого не зверталась

Вас Змушували писати заяви, що ви захворіли десь деінде але не на роботі? 

Вони мені сказали написати пояснювальну, але я не писала, сказала що не буду. А що мені писати? Що не зрозуміло де я працюю

Виходить вони відмовились визнати, що ви захворіли на роботі?

Ну може й так, мені сказали написати що я захворіла десь в іншому місці, не на роботі. Але я не писала

А на роботі ви вважаєтесь працівником, що безпосередньо працюють з коронавірусними хворими і вам доплачують за це?

Доплачують. От медсестрам не доплачують, а молодшому персоналу, лікарям так.

Як змінився рівень зарплатні після доплат?

З доплатами виходить 10-11 тис. Моя 5 і тисяч 6-7 доплачують.

А вас ознайомлювали з механізмом доплат?

Ні, ніхто не ознайомлював. Просто отримали вже по факту.

Які на вашу думку проблеми в цій ситуації, з якими  проблемами ви зіткнулись?

Проблема, що не заплатили лікарняний, а так комбінезони нам дають, антисептик теж є, усі ці засоби у нас є. А от те що медсестрам не доплачують, це неправильно я вважаю. Дівчата (медсестри) є з першою категорією з вищою, от доплати їм немає саме за коронавірус.

Як бачимо в одній й тій самій лікарні можуть по різному ставитись до працівників, до одних краще до інших гірше, і пов’язано це наказом адміністрації лікарні, де вони самі визначають яка категорія персоналу працює з хворими на ковід-19, а яка ні. Але фактично ситуація відрізняється від того, що міститься в офіційному рішенні адміністрації.

Зрозуміло одне, що незважаючи на підтримку Уряду, та місцевих органів самоврядування, кінцевим розпорядником доплат є керівництво лікарні, яке на власний розсуд визначає особливості їх нарахування, розмір та внесок того чи іншого працівника у роботі з COVID-19. Чинне законодавство не містить рекомендацій щодо механізму визначення доплати та його розмірів (крім граничного 300%), тому усе це лягає на адміністрації лікарень. Функції контролю за нарахуваннями доплат покладено на Держпрацю, а національна служба здоров’я стежить за виконанням умов договорів.

 

Як захистити свої права медичним працівникам?

Для початку якщо у вас є питання, або ви обґрунтовано не згодні з рішеннями адміністрації лікарні, краще звернутись до них на місці.

У випадку ігнорування і якщо це не допомогло можна звернутись на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я за номером 0-800-505-201, це один з найкращих способів, бо тут ви напряму повідомите про проблему до міністерства.

У випадку описаному в статті, оскільки дана лікарня підпорядковується обласній раді, тож можна звернутись до Запорізької обласної ради, через сайт, або за телефонами: (061) 224 68 57, (061) 239 06 52

Якщо ваша лікарня має договір з Національною службою здоров’я України, перевірити це можна на сайті, можна звернутись до них за допомогою електронного звернення, але врахуйте, що служба лише перераховує кошти лікарні, а за здійснення доплат несе відповідальність головний лікар закладу

Якщо ви знаєте про факти правопорушень з боку керівництва лікарні або корупційні злочини – негайно звертайтесь до поліції, привертайте увагу через профспілки. Але до цього підготуйтесь та вивчіть законодавство, щоб чітко розуміти які саме права було порушено

Так на самому початку епідемії з додатковими виплатами існувала проблема загалом – більшість медичних працівників взагалі або не отримували або довго чекали. Тепер це коло звужується і більшість вже отримало усі виплати по регіонам. Тож залишається допрацювати механізм виплат і забезпечити ними тих, хто дійсно залучений до роботи з хворими на коронавірус.

 

Антон Літвіненко
журналіст мережі центрів громадського контролю “ДІЙ”


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Шлях до сталого розвитку: Досвід Tolocar

Стратегують і досліджують: як громади Харківщини залучають жителів до формування майбутнього

«Вартові правди»: регіональні журналісти стали наставниками з медіаграмотності для школярів

Триває збір заявок для отримання друкованого «Практикуму з журналістської етики»

“Безбар’єрність у дії”: державних службовців, посадових осіб, працівників сфери обслуговування та інших навчатимуть принципам спілкування з людьми з інвалідністю

Чи потягне бюджет Запоріжжя «підземні школи»?