Експерти Асоціації міст провели консультацію в Ольшанській громаді на Миколаївщині
У рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізує АМУ за підтримки USAID, експерти Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України ...
Додано:
at
У рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізує АМУ за підтримки USAID, експерти Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України з бюджетних та юридичних питань – Юлія Забродкіна та Лідія Віштал, провели виїзну консультацію у Ольшанській територіальній громаді.
Участь у зустрічі та обговоренні актуальних питань щодо організації роботи в громаді взяли участь Ольшанський селищний голова Тетяна Щербина, керівництво та фахівці виконавчого апарату, депутати місцевої ради, старости.
Учасники консультації обговорили особливості діяльності депутатів селищної ради та інструменти їх роботи – повноваження, завдання, обов’язки; робота зі зверненнями громадян, процедури формування депутатських запитів і звернень. Окремим питанням розглянули реформування освітньої мережі, перереєстрацію, фінансування та утримання навчальних закладів.
Експертка АМУ з юридичних питань Лідія Віштал зосередила увагу на нещодавно прийнятому законі щодо розвитку інституту старост. Серед позитивних положень можна виокремити рішення про непідтримку ускладнення процедури припинення повноважень старости та запровадження імперативної норми про перезатвердження старост. Таким чином статус посади старости перетворюється з представника безпосередньо населеного пункту на представника органу місцевого самоврядування на відповідній території.
Посада старости стане більш адміністративною та професійною, адже посади старост матимуть нові та додаткові функції. вимагає зміну підбору кандидатур, які мають бути більш професійними, ніж представницькими. Також позитивним є те, що прибирається сам конфлікт представництва, оскільки старости вже не будуть конкурувати щодо представницьких функцій з депутатами місцевих рад та сільськими, селищними, міськими головами.
В свою чергу, консультантка АМУ з бюджетних питань Юлія Забродкіна проаналізувала виконання бюджету Ольшанської селищної ради, а також наголосила на важливості роботи місцевої влади з платниками податків.
Крім цього експертка Миколаївського РВ АМУ розповіла про законопроектами, розроблені за участі Асоціації міст, в яких передбачено збільшення відсотку зарахування податку на доходи фізичних осіб до доходів загального фонду бюджетів територіальних громад із 60 до 65% починаючи із 2022 року. Так, законопроект №5066 передбачає таке збільшення для бюджетів громад за рахунок відповідного зменшення відсотка зарахування податку до Державного бюджету. У законопроекті №5066-1 – йдеться про збільшення ПДФО для громад за рахунок відповідного зменшення відсотка зарахування податку до обласних бюджетів.
Як пояснюють експерти Асоціації міст, збільшення відсотку зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад обумовлене тим, що громадам потрібно компенсувати втрати від скасування окремих джерел формування бюджетів та від скорочення обсягу міжбюджетних трансфертів, а також необхідно фінансово забезпечити видатки, що виникли у зв’язку із передачею від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень.
“Обидва законопроекти спрямовані на досягнення однієї мети – посилення фінансової спроможності територіальних громад та зміцнення матеріально-фінансової бази місцевого самоврядування. Для громад збільшення відсотку зарахування ПДФО із 60 до 65% – це отримання додаткового обсягу фінансового ресурсу в загальній сумі 11,1 млрд грн. Обсяг додаткових 5% ПФДО для громад після здійснення горизонтального вирівнювання складе 10,5 млрд грн. Кожна громада отримає додатковий фінансовий ресурс у вигляді надходжень ПДФО”, - наголошують в АМУ.