«Соледар: Книга Буття». Учасниці арт-резиденції «Заземлення» поєднують біблійні сюжети із краєвидами міста
Історикиня Наталя Михальченко і художниця Юлія Кириченко створюють мистецькі колажі про Соледар у стилі магічного реалізмуУсього учасниці арт-резиденції «Заземлення» від платформи культурних ...
Додано:
Ekaterina Ivanova
Історикиня Наталя Михальченко і художниця Юлія Кириченко створюють мистецькі колажі про Соледар у стилі магічного реалізму
Усього учасниці арт-резиденції «Заземлення» від платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ планують створити шість колажів-листівок, які утворюють єдиний візуальний твір. На листівках – мистецьке переосмислення знайомих символів та образів зі Старого Заповіту в поєднанні з упізнаваними краєвидами Соледара.
«На листівках будуть такі універсальні сюжети, як створення світу, вигнання з Раю, потоп, Вавилонська вежа і скитання різних біблійних постатей світом. Вони будуть розгортатися на тлі місць, які реально існують у Соледарі. Таким чином ці листівки матимуть особливий підтекст, який об’єднає людей і буде зрозумілий не лише тим, хто добре знає цю місцевість», – пояснює Наталія Михальченко.
До російсько-української війни 2014 року Наталія жила, навчалася і працювала у Донецьку. Сфера її інтересів – релігієзнавство, культурологія і краєзнавство. Вона редакторка сайту про самостійні подорожі Україною UA-Travels, створює маршрути та путівники для самостійних мандрівників і активно популяризую український схід, акцентуючи увагу на культурологічному та антропологічному аспектах. У Соледар приїхала вперше.
«Сьогодні знайомство з Донбасом для багатьох обмежується новинами про війну та екологічні проблеми. Регіон зараз не є ані туристично привабливим, ані достатньо зрозумілим через брак особистого досвіду в багатьох українців, – розповідає Наталія Михальченко. – Вивчаючи Донеччину як краєзнавець та релігієзнавець, я звернула увагу на велику кількість топонімів із відсилками до міфології і давньої історії світу. Якраз звернення до цього спільного культурного та релігійного контексту мовою мистецтвоа може дати поштовх до знайомства з регіоном людям, які раніше ним взагалі не цікавилися».
Під час резиденції Наталія та Юлія досліджували Соледар, Бахмут і околиці цих міст. Фотографували краєвиди, архітектуру та окремі деталі, наприклад, оздоблення будівель чи експонати Бахмутського краєзнавчого музею. Кілька днів пішло на те, щоби відібрати знімки для колажів.
«Там будуть і рослини, притаманні цьому регіону, й елементи будівель, деякі музейні експонати. Звісно, будуть і соляні шахти, провальні озера, гіпсовий кар’єр тощо. А ще – постаті з різних епох , зокрема й працівники сучасних підприємств, – пояснює Наталія Михальченко. – Наш проєкт – це певною мірою переосмислення історії, сучасності й майбутнього соледарської громади через універсальні уявлення людей про світ – біблійні сюжети буття».
«У цьому проєкті я відповідаю за візуальну складову, – розповідає Юлія Кириченко – І в Соледарі мене надихало буквально все – ландшафт, степ, пахощі, неймовірні краєвидами. Я все це споглядала і всотувала, щоби потім використати певні патерни у колажах».
На думку Юлії, візуальне мистецтво – один із найдоступніших способів донести до людей якусь ідею чи інформацію.
«Воно доносить інформацію через образи і символи, які одразу привертають увагу і дають змогу глядачам швидше і глибше зрозуміти певну проблему, ніж якби вони дивилися новини чи слухали лекцію на цю тему», – підсумовує Юлія Кириченко.
Нагадаємо, серія короткострокових резиденцій для митців «Заземлення», ініційована культурною платформою ІЗОЛЯЦІЯ, триватиме до серпня. Її мета – мовою сучасного мистецтва привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю. Митці протягом тижня живуть у Соледарі й працюють над мистецькими проектами, які потім залишаються у місті. Тема резиденції – Антропоцен.
Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.
Фото: IZOLYATSIA
Підготувала Марія Семенченко