Як оформити перший документ дитини з окупованого Криму
У кінці серпня перед початком навчального року в херсонських відділах ДРАЦС був аншлаг – багато кримчан приїхали оформити свідоцтва про народження своїм дітям. До херсонського офісу КримSOS ...
Додано:
Анна Дерев'янко
У кінці серпня перед початком навчального року в херсонських відділах ДРАЦС був аншлаг – багато кримчан приїхали оформити свідоцтва про народження своїм дітям. До херсонського офісу КримSOS звернулась родина з 4 малими різного віку – усім були потрібні документи. Чому перший документ дитини з ТОТ не можна зробити онлайн – розповідаємо далі.
«єМалятко» на порталі «Дія» – не для окупованих територій
Міністерства цифрової трансформації створили онлайн послугу «єМалятко» де можна онлайн оформили свідоцтво про народження, виплату по народженню дитини (41 280 грн), прописати дитину тощо. Для українців у ТОТ пропонують такий алгоритм онлайн:
- Подати заяву про встановлення факту народження дитини через Електронний суд
Але: через законодавчу колізію до суду потрібно надати «доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи». Тобто суд електронний, а підтвердження – паперове, видане з пошти.
«Не прописано у законі нюанси процедури подачі заявок для отримання свідоцтва через електронний суд. А якщо немає окремого закону – застосовують загальну процедуру. Тож виходить, документи можна подати тільки особисто», – коментує Ольга Куришко, координатор юридичного напрямку КримSOS.
- Отримати номер судового рішення та подати заяву на отримання комплексної послуги «єМалятко» на порталі Дія
Але: на території окупованого Криму можуть відслідковувати гео-локацію користувачів та блокувати сайти.
-
Підписати заяву єМалятко електронним підписом. Його можна безкоштовно оформити клієнтам ПриватБанку та завантажити у «Дія».
Але: у кримчан може просто не бути рахунку у ПриватБанку та номер українського мобільного оператору.
Кримчанин Артем Трибрат в одній з груп у Facebook зазначив: «еМалятко не доступно навіть за умови наявності електронно цифрового підпису. Для повної авторизації необхідний номер +380 і ніякий інший. Без авторизації на номер телефону еМалятко далі не пропускає, ви нічого не зможете там зробити. Тому потрібні знайомі або родичі, які візьмуть смс і скажуть код авторизації».
Також у Мінцифрі пропонують забрати готовий документ поштою. Це чудова можливість, про те на окупованій території Укрпошта не працює. Тож доведеться кримчанам з ТОТ іхати забирати свідоцтво про народження особисто.
Вихід – подача документів у звичайний суд
Зараз отримати рішення суду стало простіше – можна відразу подавати документи, без відмови у ДРАЦС. Справу мають розглянути негайно. Також такі справи звільняють від судових зборів – вся процедура безкоштовна.
«Раніше кримчанам потрібно було спочатку брати відмову у реєстрації свідоцтва про народження у відділі ДРАЦС. Зараз процедуру спростили – одразу можна звернутись до суду. Заяву мають розглядати позачергово», – зазначає Олексій Тільненко, координатор херсонського офісу КримSOS .
Перелік документів у суд:
– паспорти заявників (батьків) та ІПН (індивідуальний податковий номер);
– свідоцтво про укладення шлюбу заявників (батьків дитини), якщо є;
– свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя;
– заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Шаблон заяви та приклад заповнення.
«Зараз суди самі надсилають потрібні документи у ДРАЦС, як ще однієї зацікавленої стороні, людям вже цього робити не потрібно. Проте це може займати певний час. Якщо його замало – краще забрати документи та віднести їх особисто», – зазначає Ольга Куришко.
З копією готового рішення потрібно звертатись у відділ ДРАЦС, щоб отримати свідоцтво про народження дитини. У Херсонській області працюють 22 відділи – перелік адрес та телефонів дивіться на сайті Міністерства юстиції.
Ремарка: потрібен закордонний паспорт для в’їзду та виїзду малечі з ТОТ
Якщо ви живете на території окупованого Криму та будете виїжджати за свідоцтвом з дитиною – їй потрібно зробити закордонний паспорт, або отримати довідку про подання документів для оформлення паспорту, для перетину адмінмежі при повернені до Криму. Її потрібно просити окремо у територіальному підрозділі ДМС України та з нею можна їздити з ТОТ.
«Виїзд українців до 16 років з ТОТ здійснюється через контрольні пункти в’їзду-виїзду за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або закордонного паспорту у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників», – зазначає Наталія, юрист КримSOS.
Кримчанка Марина Трембецька у дописі в одній з груп в Facebook радить їхати за документами без дитини: «Потрібно мати всі довідки з собою з пологового будинку, щоб зробити свідоцтво і потім потрібно дитині відразу робити паспорт закордонний, щоб заїхати назад до Криму, а це 6-8 тижнів. Зручніше їхати без дитини, щоб швидше розібратись з документами»
Повторна видача документу про народження
Якщо документ втратили чи треба змінити свідоцтво радянського зразка на новий – потрібно пройти процедуру для повторної видачі. Це теж можна зробити онлайн за один день.
Подати заявку можна самому, через представника з нотаріальною довіреністю чи онлайн на сайті «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану»
Для звернення через сайт теж потрібно мати електронний цифровий підпис та відскановані копії документів: паспорт, свідоцтво про шлюб чи інші документи, що підтверджують ваше право на отримання цього документу.
Крім цього, потрібно додати квитанцію про сплату адміністративного збору – 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів і громадян. На вересень 2021 року це 34,41 грн від суми 1147 грн.
«Радимо після відправлення документів через сайт подзвонити працівникам. Переконайтесь, що ваші документи отримали. Загалом, процедура займає один-два робочих дня, проте через завантаженість співробітників, може тривати довше», – зазначає Олексій Тільненко.
У 2020 році в окупованому Криму народилось 18 868 дітей, а оформило свідоцтв про народження українського зразка – декілька тисяч. Сподіваємось, що більше кримчан зможуть отримати державні послуги онлайн, але поки це зробити важко.
Юристи КримSOS відслідковують ситуацію. Якщо у вас чи знайомих вже є успішний досвід вирішення цього питання через електронний суд – напишіть нам на е-mail: [email protected].