Хочемо будувати середовище людей, які вірять в місію

Про роботу у сфері молодіжної політики, про проєкти та амбітні плани спілкувалися з головою правління ГО «Молодіжна платформа» - Захарієм Ткачуком.Захаре, на сайті організації можна знайти, що ...

голова правління ГО "Молодіжна Платформа" - Захарій Ткачук
Хочемо будувати середовище людей, які вірять в місію

Про роботу у сфері молодіжної політики, про проєкти та амбітні плани спілкувалися з головою правління ГО «Молодіжна платформа» – Захарієм Ткачуком.

Захаре, на сайті організації можна знайти, що «Молодіжна платформа» – це організація, яка об’єднує молодіжних працівників, державних службовців та експертів з молодіжної політики. Розкажіть, для чого їх взагалі об‘єднувати та чи вдається вам це?

  • Організація існує з 2011 року, було багато етапів її розвитку, але лише в останні роки ми вийшли на сходинку, яку називаємо професійна робота з молодіжними працівниками та робота з компетенціями, які стосуються молоді в Україні. Неможливо працювати у полі молодіжної роботи поодинці. Це не можуть бути лише молодіжні працівники й працівниці, або ж лише представники органів місцевого самоврядування. Тому нашу організацію наповнюють люди з різних сфер, які стосуються молоді. В проєктах, зазвичай використовуємо міжсекторний підхід, вважаємо, що для повноцінної роботи потрібні різносторонні люди, які розуміються у молодіжній сфері і є повноцінними їх учасниками. Колись у організації був лозунг «Найкраще разом», поки нам це вдається.

Молодіжні працівники, експерти, представники органів місцевого самоврядування – їх іноді дуже важко зібрати разом, які ви використовуєте інструменти, щоб налагодити між ними міжсекторну співпрацю?

  • Сьогодні бачив дуже цікаву картинку, моя колега Ольга Шелест запостила у соціальних мережах, можливо, вона відповідає на це запитання. На картинці було яблуко, ніби ціле, а збоку яблуко гниле, можна було помітити що це гниле потрохи почало перелазити на яблуко ціле, яке тепер теж починає гнити. Це дуже жорстке порівняння, але коли ти потрапляєш у середовище людей ти переймаєш їхній стиль життя, цінності, правила. Ми в команді спробували побудувати чітку систему координат, правил та цінностей за якими ми працюємо, якщо ви йдете у нашу команду, то ми точно будемо спершу питати про ваші цінності, а вже потім про навички та попередні заслуги. Ми шукаємо ціннісно орієнтованих людей, для нас підбір кадрів є надважливим питанням. Вважаємо, що будь-яку людину можна включити до процесу, якщо вона відкрита до нового. Ми часто помічаємо те, що громадські діячі скептично ставляться до чиновників, а чиновники до громадських діячів, бізнес же має категоричне ставлення до обох цих груп. Нам часом доводиться певний час інтегрувати людей, показувати, що наша організація про місію, цінності й результати.

Які основні напрямки роботи і чому саме вони є основними для вашої організації ?

  • Зараз їх три:
  1. Створення та розбудова спроможності молодіжних центрів;
  2. Створення та посилення спроможності роботи молодіжних консультативно-дорадчих органів (Молодіжних рад);
  3. Посилення людського капіталу та громадсько активної молоді.
  • Створення молодіжних центрів – це наша давня історія, яка триває досі, почали ми її з Молодіжного центру Волині. Наш центр є своєрідним полігоном випробувань для нових різних речей, які ми пізніше намагаємося адаптовувати у інших центрах. Організація долучалася до розробки стандартів молодіжних центрів рекомендацій для молодіжних просторів, від Міністерства. Попередній рік ми працювали з програмою «DOBRE», від організації «Global Communities», в рамках цієї програми ми мали можливість покращувати 10 молодіжних центів. Спільно з партнерами створили систему, яка дозволяє щомісячно підсилювати компетенції працівників та адміністративну роботу, розробили інструмент самооцінки. Ми підхоплюємо центр одразу після того коли він заявив, що хоче створитися, а тоді проводимо базову школу і два роки з ним працюємо, щоб досягнути хорошого результату.  Зараз ми є отримувачами гранту на експертний та організаційний супровід діяльності, яка спрямована на посилення спроможності молодіжних просторів у програмі USAID «Мріємо та діємо». Поки це 12 центрів, з наступного року, в межах проєкту, плануємо прокачати навички ще 30 молодіжних центрів. Кожен центр – це люди, працівники, проблеми, це важкість створення правильного положення, а потім це програми, місії, труднощі з колективом. Разом з нашими консультантами, ми йдемо пліч-о-пліч з центрами, тому цей напрям впродовж 2021 року був суперактуальним та надалі розвиватиметься.

Нещодавно ви передали одну з важливих програм Всеукраїнському молодіжному центру, що це за програма?

  • Це програма «Ефективний менеджмент молодіжних центрів», яку розробила наша організація, вона розвиває спроможність та потенціал даних установ працювати стало та системно. Започаткована у 2018 році, вона стала реакцією на хвилеподібне створення молодіжних центрів, які мали досить «хронічну» проблему – відсутність ефективної роботи, на що часто вказували голови громад та й сама молодь. Цьогоріч ми віддали освітню частину програми на адміністрування до Всеукраїнського молодіжного центру. Ця програма існує й надалі, відбуваються навчання які ведуть тренери, яких ми навчали. Мені дуже приємно, що проєкт не загинув, сподіваюся він ще буде розвиватися. Тому у 2021 році відбулося декілька знакових для нас подій, перша – це передача програми «Ефективний менеджмент молодіжних центрів», друга – це початок співпраці з програмою «Мріємо та діємо», також ми не закінчуємо роботу з Міністерством молоді та спорту України, тому що у нас разом попереду багато робочих груп, де ми напрацьовуємо стандарти молодіжних центрів, обласного та локального рівнів.

Розкажіть детальніше про проєкт «Корисності тут, творимо простори».

  • Коли ми передавали програму «Ефективний менеджмент молодіжних центрів», відбувався тренінг для тренерів, на якому ми розповідали як ми працювали, які у нас були логістичні процеси, яку програмну частину ми будувати в роботі молодіжного центру, тоді ж колеги з Британської ради сказали, що є можливість створити діджитал-підручник для тренерів. Ми його створили, зараз відбувається тестування, виправлення помилок. Також провели зустріч на якій з колегами вирішили створити портал, де можна знайти для себе інструментарій з 10 тем, як щось покращити в молодіжному центрі. Це буде сайт-порадник. Зараз маємо 60% готовності, є моменти зі створенням візуальної частини та відео. Ми вирішили що маємо показувати приклади робочих практик у молодіжних центрах. Окрім нашої інструкції ми розповідаємо про людей, яким вже щось вдалося, у нас є відео практично зі всіх куточків України. Дуже сподіваюся що вже у лютому ми його відкриємо й покажемо громадськості.

Давай поговоримо про інший напрямок роботи, розвиток молодіжних консультативно-дорадчих органів. Чому саме розвиток молодіжних рад, а не розвиток, до прикладу, молодіжних громадських організацій?

  • Коли ми розпочинаємо якийсь процес, ми дивимося на перспективу. Якщо говорити про молодіжні центри, на мою думку, вони сталися, як реформа. Чому так? Тому що є багато гарних практик, є схвальні відгуки від молоді, чиновників та батьків, є багато центрів на які можна опиратися, є центри які відкриваються або закриваються, але центри стались і вони будуть існувати надалі. Молоді люди практично не цікавляться політичним, громадським життям, в тому числі все менше молоді об’єднується в молодіжні організації. Спільно з колегами мали тривалу бесіду про те, як сформувати свідомого, відповідального громадянина й вирішили, що нам потрібно працювати у цьому напрямку. Молодіжна рада не є новим інструментом, до того в Україні було декілька хвиль створення таких рад, які запускалися, а потім зникали. На той момент ми вже розуміли, що у малих громадах молодіжна рада не буде іти паралельно з міською/сільською радою, це буде частинка ОМС. Тоді, ми не мали форматів, але спробували зробити проєкт «Маю думку» з організацією «Pact Ukraine» щодо ідеї яким має бути цей консультативний орган. Тоді ж вийшли перші положення про молодіжну раду, вони були неідеальні. В рамках проєкту ми створили 5 рад, з них 3 через певний час зникли, так трапилося, але ми розуміли що це процес. Я вважаю, що молодіжні ради в Україні, поки, не можна залишити чи пустити на саморозвиток, якщо ми, Міністерство молоді та спорту, Асоціації молодіжних рад, інші організації перестануть долучатись до розвитку цього напрямку, він піде на спад.

Як плануєте далі розвивати й підсилювати цей напрям?

  • Наступного року у нас заплановані проєкти, спробуємо разом з Міністерством молоді та спорту провести чотири навчання, щодо менеджменту молодіжних рад. До схожих навчань ми долучалися цьогоріч. З грудня, почали проєкт нової інструкції, для представників місцевих рад «Як створити молодіжну раду?». У 2022 році закінчимо та представимо цей проєкт. Поки що, ради не є явним інструментом, їх намагаються створити всі, але, коли стикаєшся з проблемами функціонування молодіжного консультативного органу, цей запал швидко зникає.

Розкажіть про онлайн курс для молодіжних рад, який містив у собі навчання для вже діючих молодіжний рад, чи багато молодіжних рад його пройшло чи він ефективний досі?

  • Курс – це один з наших кращих проєктів. Так вийшло, що цей сайт постійно активний, ми маємо можливість за допомогою google-аналітики дивитися скільки відвідувачів на сайті, в середньому, 20 людей в день постійно щось там шукають, найчастіше відвідують головну сторінку і читають що таке молодіжна рада. Питання «що ж таке молодіжна рада?» ключове наших користувачів. Це добре, бо хтось з них зрозуміє, потрібно їм це чи ні. Вважаю цей проєкт успішним, бо ми й до сьогодні отримуємо відгуки, коментарі, люди отримують сертифікати, тобто він має гарну сталість. Курс актуальний, тому успішний, ми любимо цю ігрофікацію з акторами. Думаю, веб-портал «Як створити молодіжну раду?» теж буде мати схожий вигляд, щоб працівникам місцевого самоврядування було цікаво користуватися цією інструкцією.

Чи плануєте додавати якусь нову інформацію на сайт, щодо навчання молодіжних рад?

  • Поки такого запиту не було. Ми активно слідкуємо за змінами у молодіжних радах й, часом, говоримо між собою про різні додаткові навчання по фандрейзингу, про зміни у законодавстві про молодіжні ради тощо. На цю мить планів на нову інформацію на сайті ми не маємо.

Як організація себе масштабує? Ви працюєте локально чи виходите на Всеукраїнський рівень ?

  • Давно не працюємо локально, у нас більшість основного складу команди проживає на території Волині, але ми, як і більшість наших колег, їздимо куди завгодно. Ми національна організація, наші працівники й консультанти з Львівської, Київської, Дніпропетровської та Чернівецької областей.  

Назвіть основних партнерів, з якими організація співпрацювала впродовж 2021 року ?

Скільки людей працює у вас в організації ?

  • До речі, одним з викликів нашої організації цього і наступного року є значне збільшення кадрового потенціалу. Ми звикли бути маленькою, реактивною командою, тобто швидко щось вирішити й працювати, але, коли збільшується кількість проєктів, кожен отримує певну кількість працівників, ускладняються процедури фінансування, звітування, тому ми додали працівника до фінансового відділу. У проєкті від «Мріємо та діємо» зараз працює 7 людей, це велика кількість для одного проєкту, є напрям по молодіжних радах, там, поки що, двоє працівників, але з часом буде більше. Команда росте, це виклик, тому що це нові люди, нові процедури, потрібно знайти спільне, бо ми хочемо будувати середовище людей, які вірять в місію. Сподіваюся що у 2022 році у нас збільшиться команда, разом з консультантами буде більше ніж 25 людей працювати в організації.

Знаю, що у вас є така крута традиція, як звітувати. На кого орієнтований ваш звіт? Для людей, інвесторів чи для себе?

  • Це дуже правильна практика для громадських організацій, ми маємо свої політики прозорості, показуємо свої доходи, видатки, результати, як для податкової служби, так і для наших основних бенефіціарів та соціуму. Звіт для всіх, також для нас, ми дивимося де ми і що зробили, радіємо, сумуємо. Він для наших партнерів, які бачать що ми розвиваємося, для молоді, молодіжних працівників. Ми вчимо звітуватись й центри, бо, громадська організація, яка вчить центри звітувати, а сама не звітує, є не дуже правильним.

02 (239)

Чи є декілька основних планів організації які хотілося б реалізувати впродовж наступного року ?

  • Ми не хочемо стрибати вище голови та брати нові напрямки. Наступний рік буде для нас непростим – ми будемо менторити велику кількість молодіжних центрів, щоб вони стали сильними, проте ми готові прийняти цей виклик. Я дуже хвилююся аби нам все вдалося, ми серйозно готуємося до росту команди, тому що, коли у вас є зона комфорту, все добре, ви всіх знаєте, швидко реагуєте, але, коли збільшується кількість працівників, змінюється динаміка, постійні інструктажі. Для нас це виклик, але ти або ростеш, або зменшуєшся. Ми обираємо рости. Ми хочемо бути сильними й компетентними, для нас це пріоритет. У нас є ще один проєкт, наше серце, чи навіть наша душа, за який ми дуже переживаємо – це громадський центр “Молодіжний центр Волині. Нам потрібно його оберігати, щоб він далі працював, він потребує часу, спокою, ресурсів, уваги, тому краще стабільніше рости, ніж вибуховою зіркою пролетіти на небосхилі.


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Підтримка дітей у складні часи: історія команди «Альфа Ерудит»

Тернопільські медійники опанували тонкощі авторського права

Росія примусово передала до російських сімей щонайменше 314 українських дітей: новий звіт Єльської лабораторії

Подолати «мовний бар’єр». Десять «так» для впровадження корпоративних освітніх курсів з української

Проєкт U_CAN — крок до вуглецево-нейтрального майбутнього України

У Білозерській громаді на Херсонщині стартував проєкт зі створення та розширення комплектації двох класів безпеки