Запущено краудфандингову кампанію: піар і реклама

Краудфандинг – це збирання грошей на бізнес-ідеї способом толоки. Його ще називають громадським фінансуванням, адже люди добровільно дають свої кошти на реалізацію чийогось проекту; це альтернатива ...

Додано:
Molodiya Festival

тренінги навчання команда
Запущено краудфандингову кампанію: піар і реклама

Краудфандинг – це збирання грошей на бізнес-ідеї способом толоки. Його ще називають громадським фінансуванням, адже люди добровільно дають свої кошти на реалізацію чийогось проекту; це альтернатива кредитам, позикам, пошуку інвесторів. Та насправді краудфандинг – це не лише гроші, це тест продукту, піар, потенційні покупці або партнери. Як створити ефективне відео для запуску кампанії ми вже розповідали тут. Тепер разом із комунікаційницею та співзасновницею платформи соцкампаній SAADНаталею Шевчук – та іншими експертами розкажемо про піар краудфандингової кампанії.

“Перш за все, слід розуміти, що є українські та міжнародні краудфандингові платформи – і між ними є вагома різниця. Закордонні – це переважно про технології та інновації, а український краудфандинг – більше про соціальні та культурні проєкти”, – каже Наталя.

Наталя Шевчук

Також у вас має бути грамотна заявка. Текст вашої краудфандингової розповіді має бути, як кіноекшен: вмикаєш кіно, а там одразу погоня. Драматургія розповіді відразу має захоплювати. Форма заявки у кожної платформи різна, але для цілісного тексту підійде така структура:

  1. Проблема, яку вирішуєте. Описуємо простою мовою. Розказуємо історію, даючи конкретику замість узагальнень. Наприклад, розповідаємо не абстрактно про те, що у вашому місті мало можливостей для розвитку, а конкретно – у місті всього одна школа англійської і та заповнена вщент.
  2. Ваше вирішення проблеми. Можна перелічити варіанти рішень і пояснити, чому ваш – найоптимальніший.
  3. Механіка. Пояснюємо заплановані кроки щодо вирішення проблеми та очікувані результати.
  4. Команда. Детально розповідаємо та візуалізуємо, хто саме робитиме озвучені кроки. У цьому пункті також важливо вказати досвід вашої команди: що вже зробили у цій сфері загалом і для цього проекту зокрема (наприклад, розробили прототип чи виграли грант), ваш суміжний досвід (скажімо, пройшли курси чи стажування), наявність додаткових ресурсів для реалізації проекту. Можна розписати місію вашої команди.
  5. Бюджет.
  6. План Б: як завершити кампанію успішно, якщо щось піде не так. Продумати кризові ситуації та реакцію на них.
  7. Таймінг реалізації проекту.
  8. Нагороди для доброчинців (майбутній продукт, сувенірна продукція, сертифікати на послуги тощо).

“Плануючи краудфандингову кампанію, ви маєте заздалегідь продумати комунікації для трьох кіл доброчинців. Перше коло – 10-20 найближчих друзів (так-так, у перший тиждень ви бігаєте не по ефірах та інтерв’ю, а збираєте 10-20% суми у колег, френдів та приятелів, яким цікавий ваш проект). Друге коло – лідери думок. Третє – онлайн-ЗМІ”, – пояснює Денис Бортніков, експерт з краудфандингу.

Денис Бортніков

Від запрошень на телеефіри, звичайно, не варто відмовлятися, однак треба розуміти: безпосередньо виступ на телеканалі, ймовірно, не принесе вам жодного внеску, бо лінк у телевізор не зашиєш. Але сюжет чи інтерв’ю – це хороший контент для комунікацій у соцмережах”, – додає Наталя.

У своїй краудфандинговій заявці та подальших комунікаціях потрібно не тільки докладно пояснити суть вашого продукту чи послуги, а й розповісти його історію. Причому почати цю історію потрібно не з розповіді про бізнес, а з розповіді про себе. Про те, що передувало вашій ідеї, яка була проблема, і як ви шукали шляхи її рішення. Історія працює, коли вона про вас, а не про ваш бізнес. А ще історія працює, коли показує шляхи вирішення проблеми: нікому не цікаво, як вам погано, але всім цікаво, що ви зробили, щоб вам не було погано. У соцмережах теж розповідайте історії, а не просто говоріть про те, який класний ваш проект.  

“Не будьте хаотичними, складіть комунікаційний план на увесь період кампанії – це орієнтовно 2 місяці, – наголошує Наталя. – А ще – ставте амбітні цілі, надихайтеся тими, кому вдалося”.

Серед таких вдалих кейсів – краудфандингова кампанія Ugears. Це бренд дерев’яних конструкторів, з яких можна збирати об’ємні функціональні 3D-моделі: трамваї, музичні інструменти, годинники тощо. І всі вони будуть працювати: годинник – показувати час, трамвай – їздити по рейках, а музичний інструмент – грати.

Уперше проект з’явився на Kickstarter у 2015 році, і зібрав тоді у 20 разів більше, ніж було потрібно для запуску: $400 тисяч замість заявлених 20. Після цього була ще одна успішна краудфандингова кампанія, яка принесла ще $290 тисяч і продажі по всьому світу.

Ugears

Олександр Кравчук, директор з маркетингу Ugears, розповідає:

Краудфандинг – це чемпіонат світу з маркетингу. Запускаючи кампанію на міжнародній платформі, потрібно вкласти не менше 15-30% від бажаної суми внесків у медіа: тематичні рейтингові видання, промоція у соціальних мережах. Втім, якщо у вас інноваційний продукт, є велика ймовірність, що ЗМІ підхопить вас органічно. Під час кожної з наших кампаній кілька профільних видань із власної ініціативи написали про нас. Будь-яке видання постійно шукає якісний релевантний контент для своїх читачів, тож вартісний свіжий проект зазвичай не залишається без уваги медійників”.

Більше корисних порад щодо комунікації соціальних, культурних та соціально-бізнесових проектів – у безкоштовних лекціях платформи SAAD, дивіться записи на YouTube.


Тематика публікації:                    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я