Довідка ВПО та держпослуги: коли та де потрібна. Частина 1

У липні 2021 року в Україні офіційно на обліку було 1,4 млн внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Кожен з них має паперову довідку переселенця, що потрібна для оформлення закордонного паспорта, ...

ava
Довідка ВПО та держпослуги: коли та де потрібна. Частина 1

У липні 2021 року в Україні офіційно на обліку було 1,4 млн внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Кожен з них має паперову довідку переселенця, що потрібна для оформлення закордонного паспорта, ID-картки та у деяких інших випадках. Саме про ситуації, коли треба підтвердити статус ВПО для послуг чи пільг, спеціалісти КримSOS і розкажуть далі. 

Для зручності матеріал розбили на дві частини. У першій – розкажемо про державні та адміністративні послуги, які вимагають наявність довідки  переселенця. 

Оформити ID-картку, закордонний паспорт – вже не треба 

З 2017 року в Україні діє безвізовий режим з більшістю країн Європи. За чотири роки у Міграційній службі оформили понад 14 млн. закордонних паспортів. А щоб переселенцям отримати цей документ раніше потрібно було надати довідку ВПО, без неї ДМС відмовляв та не приймав документи. 

Ситуація змінилась у жовтні 2021 року – з Постанови Кабінету Міністрів №302 взагалі прибрали згадку про довідки внутрішньо переміщених осіб. Переселенці як і інші громадяни можуть звертатись до будь-якого відділу ДМС, без прив’язки до місця реєстрації. 

«Чекаємо ще кінець березня, коли має з’явитись порядок внесення реєстрації місця проживання до паспортного документу при оформленні паспорта вперше, обміну, втраті. Реєстрацію місця реєстрації планується здійснювати на підставі довідки ВПО або паспортів батьків дитини, або документів права власності. Це б вирішило багато проблем, адже поки що місце реєстрації на ТОТ не пишуть і часто люди залишаються без реєстрації місця проживання. Але чи приймуть точно – наразі невідомо», – зазначає Наталя, юристка КримSOS.

Паспорт переселенцям можна оформити без довідки ВПО та у будь-якого відділу ДМС

Подібна історія і з оформленням ID-картки. Довідку ВПО вже не вимагають. Але з листопада 2021 року діють важливі зміни до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302. Про них юристи КримSOS раніше писали у статті. Зокрема, якщо переселенець з ТОТ міняє паспорт-книжечку на нову ID-картку – то старий документ, до моменту отримання ID, залишають у нього. 

«Якраз за місяць до початку дії цього Порядку, до Херсону з Криму приїхав чоловік. Він віддав оригінали документів для оформлення ID-карти. Натомість у ДМС йому видали довідку про здачу його документів. З нею чоловіка не пропустили окупаційні органи влади назад на півострів. От і довелось кримчанину тиждень жити на автовокзалі, а потім у хостелі, шукати гроші по знайомих та просити у людей. Повернутись додому зміг тільки тоді, коли отримав свої нові документи», – розповідає про випадок з практики Олексій Тільненко. координатор Херсонського офісу КримSOS.

Для отримання пенсії 

Є досить вагомі обмеження для тих, хто оформив пенсію та був зареєстрований як внутрішньопереміщена особа. Пенсіонери-переселенці раз на пів року мають проходити процедуру ідентифікації. Тобто знімати готівку з банківської картки. Якщо ж понад рік пенсіонер не провів жодної банківської операції – банк має повідомити про це до Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення. Виплати пенсії припиняють.

Але з початком карантину у березні 2020 року такі перевірки тимчасово припинили. І продовжили термін дії банківських карток “Ощадбанку” тим, у кого за цей час вони спливли. Останній термін  – до 1 квітня 2022 року.    

«На думку банку та Пенсійного фонду, усі за рік могли вже виїхати та забрати нову картку. Проте це не так. Дорога стала значно важчою та дорожчою через карантинні обмеження. Наприклад, до скасування обов’язкової самоізоляції кримчан та встановлення додатку “Вдома” у багатьох були складнощі з телефонами. Адже для цієї програми потрібен смартфон, якого у деяких літніх людей просто не було», – розповідає Олексій Тільненко, координатор Херсонського офісу КримSOS.

Пенсіонери ВПО мають знімати готівку з картки. Таким чином проводять процедуру ідентифікації

З інших змін – 21 листопада 2021 року з закону “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” виключено  фразу «і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації». Тобто, фактично це дозволяє отримувати пенсію тим, хто зараз проживає в окупованому Криму або переселилися на підконтрольну територію України, не чекаючи відповідей ПФ РФ. Це ще й має припинити ганебну практику передачі Росії персональних даних громадян, які, наприклад, виїхали на підконтрольну територію України. 

«Раніше Пенсійний фонд скасовував виплати тим кримчанам, хто отримує так звану “російську” пенсію Криму. Гіпотетично, стане можливим  отримувати дві – українську та російську окупаційну. Але поки що не розробили порядок, та не зрозуміло як будуть контролювати такі виплати», – розповідає Анастасія Калініна, юристка КримSOS.

Участь у виборах 

Тільки у 2020 році переселенці змогли голосувати на місцевих виборах, змінивши виборчу адресу. Для цього потрібно була довідка ВПО. Можна було особисто піти до найближчого відділення ведення Державного реєстру виборців, або зробити усе онлайн через сайт ДРВ. Такою можливість скористалися лише 101,5 тис. людей. 

«Активісти та усі небайдужі з 2014 року боролись за таку можливість. Адже багато переселенців стали частиною місцевої громади та хотіли впливати на вибори у місцеві ради», – зазначає Анастасія Калініна. 

Виключення: послуги від банків – довідка ВПО не потрібна   

Раніше, щоб відкрити рахунок у банку чи депозит, у кримчан просили довідку ВПО. Проте 21 листопада 2021 року набрав чинності Закон України, який скасував так звану Вільну економічну зону “Крим” і відтак усі кримчани знов стали резидентами України. Тобто довідку у переселенців та жителів ТОТ у банках вимагати не мають.

«Попри такі зміни у законі до КримSOS час від часу надходять скарги на декілька банківських установ. Там просять довідку ВПО при наданні послуг – це пряма дискримінація прав кримчан», – зазначає Анастасія Калініна. 

Банківські працівники не мають права вимагати довідку ВПО

В разі виникнення подібних проблем, юристи радять дзвонити до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини задля моніторингу порушення прав та розгляду таких скарг. Номери телефонів гарячої лінії:  044-253-75-89,  0800-50-17-20 (безкоштовно), з пн. по чт., з 8.00 до 17.00, а у пт. – до 15.45.

Для безкоштовної юридичної допомоги 

Отримати свідоцтво про народження чи смерті для тих, хто живе на ТОТ; відновити виплати пенсії – ці та деякі інші питання переселенцям можна розв’язати тільки через суд. А отримати безкоштовну консультацію їм можна в одному з 500 центрів Безоплатної правової допомоги (БПД). Там допоможуть скласти заяву, підготувати документи та будуть представляти інтереси заявника на засіданнях. Але ці послуги надають тільки при наявності довідки ВПО. 

Також усі, хто має реєстрацію на тимчасово окупованій території, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу щодо питань захисту порушених, невизнаних або оскаржуваних прав, свобод чи інтересів у зв’язку з збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території УкраїниУ тому числі про відшкодування шкоди за знищення нерухомого майна або його пошкодження.

Варто зазначити, що для отримання вторинної правової допомоги треба запастись терпінням, бо є процедури, які займають деякий час, тож не варто сподіватись на розв’язання проблеми протягом кількох днів. 

У Херсоні юрист КримSOS допоможе зі справою в суді. Інші консультації – телефоном

«Первинну юридичну консультацію щодо різних проблем переселенцям та кримчанам  надають і у КримSOS. Судовий супровід наразі можливий лише у херсонських судах – для цього в офісі в Херсоні є окремий юрист. Всі послуги, які надаються співробітниками КримSOS є безкоштовними.», – зазначає Олексій Тільненко 

Нагадаємо, «гаряча лінія» БДП: 0 800 213 103. 

Отримати консультацію експертів КримSOS можете за телефонами:

+38 (096) 684-88-47, +38 (063) 077-16-19, +38 (095) 031-53-97 (офіс у Києві, час роботи: 10:00 – 19:00);

+38 (095) 277-53-55 (офіс у Херсоні, працює з 9:00 до 18:00. Консультація по Viber — з 11:00 до 16:00).


Тематика публікації:                 

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я