Які “бонуси” переселенцю від довідки ВПО

У вересні 2020 року довідка внутрішньо переміщеної особи (ВПО) з’явилася у додатку «Дія». З цим документом можна отримати гроші для компенсацію витрат на оренду житла, вступити до ВНЗ за спрощеною ...

pexels-photo-3756678
Які “бонуси” переселенцю від довідки ВПО

У вересні 2020 року довідка внутрішньо переміщеної особи (ВПО) з’явилася у додатку «Дія». З цим документом можна отримати гроші для компенсацію витрат на оренду житла, вступити до ВНЗ за спрощеною процедурою та віддати дитину у садочок поза чергою. Про  види соціальної допомоги переселенцям розповідають спеціалісти КримSOS. 

Це друга частина статті, яка описує випадки, коли українцям з тимчасово окупованих територій (ТОТ) потрібна довідка ВПО. Дивіться також перший матеріал, де  перерахувано державні послуги.  

Для оформлення адресної допомоги на покриття витрат на житло 

Усі, хто зареєстрований за місцем проживання на окупованій території та має довідку ВПО може оформити такий вид виплат в одному з відділів соціальної допомоги населенню. Для працездатного населення – 442 грн, пенсіонерів, дітей та студентів – по тисячі на одну людину. Але сума на родину не має бути вищою за 3400 грн, а для багатодітної родини – не більше 5 тис. грн на місяць.

«За всі роки війни розмір цієї допомоги не переглядався жодного разу. Ані у 2014 році, ані зараз цих виплат не достатньо для оренди житла чи оплати комунальних витрат. Особливо під час опалювального сезону, коли приходять платіжки на кілька тисяч гривень», – вважає Анастасія Калініна, юристка КримSOS.

В адресній допомозі відмовляють тим, хто має будь-яке житло на підконтрольній території України та депозит у розмірі 25 прожиткових мінімумів. Станом на січень 2022 року це 59 825 грн. 

«Не враховують стан житла, живуть там люди чи ні. Якщо бабуся залишила дочці-переселенці хату в селі – соціальна адресна допомога жінці ВПО не може виплачуватись. Були випадки, коли соціальні служби подавали до суду на повернення таких виплат. І потім переселенцям доводилось шукати чималі суми, що накопичилися за декілька місяців, а то і років», – пригадує Анастасія.  

Допомогу у розмірі 442 грн отримує переселенець, що працює

Юристка зазначає, що усі вимоги до соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам були вказані у Постанові Кабінету Міністрів від 8 червня 2016 р. № 365.  Київський окружний адміністративний суд 29 червня 2017 року та 11 червня 2019 року визнав більшість положень незаконними. Проте остаточно Постанову  № 365 так і не скасували. 

«Якщо місце реєстрації залишилось на ТОТ – у деяких випадках у людини будуть вимагати довідку ВПО. Навіть, якщо людина переїхала ще до війни та фактично не має досвіду внутрішнього переміщення», – зазначає Анастасія.   

Щоб взяти участь у програмах фінансування житла для ВПО чи отримати тимчасове житло 

Згідно з опитуванням МОМ у 2020 році, для успішної інтеграції ВПО в громаду їм потрібне власне житло. Така ситуація вірна для 85% з 15 тис. опитаних переселенців. І на сьогодні існує принаймні сім варіантів державних програм для розв’язання цієї проблеми: 

  1. Доступне житло – сплата до 50% вартості житла, іпотеки чи будівництва. Проте у 2022 році на цю програму в уряді не передбачили грошей.
  1. Кредит під 3% – надання кредиту на квартиру на строк до 20 років під 3% річних. Цього року таку допомогу планують надати 340 сім’ям ВПО. Читайте приклад оформлення такої програми в історії одного переселенця на сайті КримSOS.
  1. Грошова компенсація для ВПО, які є учасниками АТО, на придбання житла – у 2022 році уряд виділив 5,5 млрд грн на забезпечення житлом ветеранів війни, сімей загиблих, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Ця сума має забезпечити житлом 4 тис.родин. 
  1. Власний дім – ця програма підтримує будівництво або реконструкцію житла в селі. Минулого року 1126 родин отримали державні кредити на терміни до 20 років. У 2022 році Міністерство розвитку громад та територій України виділить ще 38,96 млн грн.  

Створили 7 державних житлових програм для ВПО

  1. Соціальне житло – надають органи місцевого самоуправління у тимчасове користування за гроші. Але людина повинна не мати житла на підконтрольній території України та перебувати на соціальному квартирному обліку. 
  1. Тимчасове житло – надається на певний час за умови оплати комунальних витрат, з розрахунку 6 кв м на людину. Рішення про виділення такого житла приймає спеціальна комісія за сім робочих днів. Пріоритет мають багатодітні родини та люди з інвалідністю.
     
  2. 70 на 30 або субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на «здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України» – програма передбачає співфінансування 30% з місцевого бюджету та 70% із державного бюджету на житло переселенцям. Можна будувати, відновлювати та ремонтувати будинки чи квартири. У 2021 році за цією програмою розподілили 113,6 млн грн. на 342 об’єкти нерухомості. 

«У кожній з цих програм обов’язкова довідка ВПО, – зазначає Анастасія Калініна, – І у кожній програмі є купа “підводних каменів” – вимог, великий список документів, тощо. Наприклад, іпотеку під 3% не дають пенсіонерам, а також людина має одразу сплатити 6% від вартості та кілька десятків тисяч гривень витрати на нотаріуса». 

Отримати вищу освіту за спрощеною процедурою 

Переселенці, які виїхали з ТОТ у рік вступу до ВНЗ – можуть вступити туди за спрощеною процедурою. Для цього потрібно мати довідку ВПО з відповідною датою. 

«Така норма почала діяти тільки минулого року. Раніше за спрощеною процедурою приймали всіх переселенців. І через це виникали проблеми – адже таку довідку могли оформлювати раніше, коли виїжджали отримувати ID-картку. Тому діти мусили йти у відділи соцзахисту та міняти паперову довідку. Хоча такі довідки вже видають безстроково. Сподіваємось, що такі складнощі виправлять під час цьогорічної вступної кампанії», – зазначає Анастасія.

З кожним роком з ТОТ їде все менше вступників

Ті переселенці, хто у 2021 році вступили на платну форму навчання, можуть перевестись на бюджет, у разі наявності вільних місць. Загалом,минулого року  з ТОТ вступило 2083 українців, 337 – переселенців з окупованого Криму. Це на 60 осіб менше, ніж було у 2020 році. Чому саме склалась така ситуація, про перепони та недоліки освітньої системи для ВПО читайте у статті на сайті КримSOS.

Безкоштовне харчування у закладах освіти 

У дитсадках, школах, коледжах та університетах діти ВПО мають право на безоплатне харчування, згідно ЗУ №474-IX. Проте така можливість не є автоматичною – її потрібно узгоджувати з місцевою владою. Наприклад, в Ірпіні Київської області переселенці оплачують харчування на загальних засадах.    

Віддати дитину у садочок без черги 

З 27 січня 2021 року набрала чинності Постанова КМУ №86, що гарантувала право переселенців на  першочергове зарахування до закладів дошкільної освіти. 

«Переселенці можуть звернутись до відділу освіти та попросити зарахувати дитину у садочок у певному районі міста. Проте обирати доведеться лише серед варіантів, де є вільні місця. Але це гарна можливість, якщо немає необхідності потрапити в конкретний заклад», – зазначає Анастасія  Калініна.

Інструкцію та поради по зарахуванню дітей ВПО до садочків читайте тут.

Нагадаємо, що отримати консультацію експертів КримSOS можете за телефонами:

+38 (096) 684-88-47, +38 (063) 077-16-19, +38 (095) 031-53-97 (офіс у Києві, час роботи: 10:00 – 19:00);+38 (095) 277-53-55 (офіс у Херсоні, працює з 9:00 до 18:00. Консультація по Viber — з 11:00 до 16:00)


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Успіх програми "Дітям війни": роль партнерів

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення