Як змінюється суспільство нової України
Українці вважають, що суспільство суттєво змінилося - зросла готовність до захисту своєї гідності, пав і свобод, зросла громадська та соціальна активність, проте більшість залишається пасивною. Також ...
Додано:
Громадський Простір
Українці вважають, що суспільство суттєво змінилося – зросла готовність до захисту своєї гідності, пав і свобод, зросла громадська та соціальна активність, проте більшість залишається пасивною. Також значно зросла готовність давати кошти на суспільно-корисні справи. Найбільше тривожить експертів те, що дуже низькою залишаються економічна активність та соціальна мобільність.
Такі висновки були оприлюднені Фондом “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва” та Київським міжнародним інститутом соціології після проведення загальноукраїнського опитування громадської думки з оцінки змін, що сталися за останні два роки з громадянами України, та змін, які відбулися безпосередньо з самими респондентами .
“Суспільство достатньо оптимістично сприймає зміни суспільства навколо себе, існує навіть певна, в деяких моментах, ейфорія, але з іншого боку, це не автоматично конвертується у готовність людей діяти по-новому. Це якраз основна загадка, основний посил цього дослідження”, – відзначив Олександр Сушко, голова правління МФ “Відродження”.
За словами Ірини Бекешкіної, директора Фонду “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва”, у суспільстві активні стали ще більш активними, активні більше сили та часу витрачають на громадську та волонтерську роботу, і це проблема, бо на такому виснаженні люди не можуть довго триматися. Тому перед активним громадянським суспільством стоїть завдання більшого залучення людей до цієї роботи.
Як показало опитування, у людей склалося дуже оптимістичне уявлення про суспільство – що суспільство дуже активне, що воно готове до волонтерства, що воно готове брати участь в політиці та контролювати владу.
Половина опитаних вважають, що готовність громадян до захисту власних прав, свобод і гідності зросла, і лише 9% вважають, що вона зменшилася.
Половина опитаних вважають, що зросла готовність громадян об’єднуватися в громадські організації.
40% вважають, що зросла готовність до більшого зосередження на громадській діяльності.
43% вважають, що зросла готовність громадян до активної участі в політиці.
44% вважають, що зросла готовність до контролю за діяльністю влади.
39% вважають, що за останні два роки зросла готовність громадян до участі в місцевих справах громади.
56% вважають, що зросла готовність брати участь у масових акціях на знак протесту чи підтримки чогось.
60% вважають, що зросла готовність громадян України жертвувати особисті кошти на корисні справи.
57% вважають, що зросла готовність громадян до безоплатного витрачання часу на суспільно корисні справи.
Після оцінки суспільства респонденти оцінили самих себе за тими ж критеріями – наскільки готові вони особисто брати участь у всіх цих формах діяльності:
33% вважають, що зросла їхня готовність відстоювати права і свободи.
18% відчули готовність об’єднуватися в громадські організації.
13% вважають що зросла, а 15% вважають, що зменшилася готовність громадян до зосередження на громадській діяльності.
12% вбачають у собі готовність до активної участі у політиці, а 19% – що вона навпаки знизилася.
Готовність контролювати владу – лише 16% вважають, що вона зросла, а 14% – що вона зменшується.
20% вважають, що у них зросла готовність до участі у місцевих справах громади.
Готовність пожертвувати особисті кошти на корисні справи – 41% опитаних вважають, що у них вона зросла, а 42% – що вона залишилася на тому ж рівні.
22% вважають, що у них зросла готовність до безоплатного витрачання часу на суспільно корисні справи.
Пріоритетні очікування громадян від держави: соціальне забезпечення – 39%, забезпечення справедливості та правосуддя – 37%, захист від зовнішньої агресії – 32%.
Що готові люди робити заради держави, суспільного блага: допомагати конкретним людям, що потребують допомоги – 27%, брати участь у заходах з благоустрою території – 23%, чесно сплачувати податки – 18%, допомагати армії – 18%, допомагати органам влади – 6%, контролювати владу – 8%.
“Зараз формується новий спосіб патерналізму – якщо влада не може забезпечити нам того, що ми від неї очікуємо, то це повинні зробити волонтери, це повинні робити громадські організації. Цілком очевидно, що ні волонтери, ні громадські організації не можуть замінити державу, вони не можуть замінити державні інституції, в них немає таких повноважень. Очевидно, що для громадських організацій та для влади стоїть проблема, бо вони зараз у громадській думці розходяться по різних полюсах. Державні інституції відходять в мінус, громадські йдуть в плюс. Але очевидно, що і ті, і ті окремо не можуть забезпечити ці зміни у суспільстві, які необхідні, стоїть проблема – як їм взаємодіяти, як долучати до цієї взаємодії пересічних громадян,” - Ірина Бекешкіна.
Як показало опитування, українці вважають, що суспільство суттєво змінилося, проте безпосередня готовність громадян до зміни поведінки є меншою, ніж це здається. Зросла суттєво готовність до захисту своєї гідності, пав і свобод, проте на практиці бракує інструментів, адже готовність об’єднуватися в громадські організації зростає не так суттєво. Також українці відзначили зростання громадської та соціальної активності, проте більшість залишається ще пасивно. Суттєво зросла готовність давати кошти на суспільно-корисні справи. Залишається дуже низькою економічна активність та соціальна мобільність.