Голоси внутрішньо переміщених осіб в умовах війни: результати опитування у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях
Продукти харчування залишаються найбільшим пріоритетом в сучасних умовах для внутрішньо переміщених осіб, про це свідчать результати опитування щодо актуальних потреб та викликів ВПО, яке провела ...
Додано:
modernformat
Продукти харчування залишаються найбільшим пріоритетом в сучасних умовах для внутрішньо переміщених осіб, про це свідчать результати опитування щодо актуальних потреб та викликів ВПО, яке провела Неурядова організація «Сучасний Формат» за підтримки Національного фонду сприяння демократії (NED) в рамках проєкту «Голоси громад в умовах війни».
Опитування проводилося у співпраці із партнерськими організаціями та установами, в тому числі з Житомирською міською радою та Фондом громади Житомира.
Участь в опитуванні з 13.05.2022 до 13.06.2022 року взяли внутрішньо переміщені особи, які проживають у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях. Опитування проводилося шляхом онлайн і офлайн анкетування. Загалом учасниками опитування стали 500 осіб, з яких 95,4% отримали офіційний статус ВПО, 4,6% – з різних причин не одержали статусу ВПО на момент заповнення анкети.
В розрізі областей респонденти розділилися наступним чином:
- Вінницька область – 116 осіб (23,2%);
- Житомирська область – 264 особи (52,8%);
- Хмельницька область – 112 осіб (22,4%);
- інші області – 8 осіб (1,6%).
Більшість респондентів – жінки (86%) та 14% – чоловіки.
Розподіл учасників опитування за віком: до 18 років – 7 осіб (1,4%), від 19 до 25 років – 44 особи (8,8%), від 36 до 45 років – 150 осіб (30%), від 46 до 59 років – 107 осіб (21,4%), від 60 до 79 років – 61 особа (12,2 %), більше 80 років – 3 особи (0,6%)
Внутрішньо переміщені особи приїхали до Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей із регіонів, де ведуться активні бойові дії.
Області, з яких переїхали респонденти:
- Донецька область – 146 осіб (29,2%)
- Харківська область – 80 осіб (16%);
- Київська область – 77 осіб (15,4%);
- Херсонська область – 59 осіб (11,8%);
- Луганська область – 53 особи (10,6%);
- Житомирська область – 29 осіб (5,8%);
- Миколаївська область – 21 особа (4,2%);
- інші регіони України (переважно Південний Схід) – 35 осіб (7%).
Де проживають внутрішньо переміщені особи:
- у родичів, друзів, знайомих – 201 особа (40,2%);
- орендований будинок/квартира/кімната – 191 особа (38,2%);
- місця компактного проживання евакуйованих осіб – 36 осіб (7,2%);
- зняли квартиру/будинок представники бізнесу/волонтери/друзі – 23 особи (4,6%);
- інші місця проживання – 49 осіб (9,8%).
88% респондентів переїхали зі своїми родинами. У 440 опитаних ВПО проживають 478 неповнолітніх дітей. 7,6% респондентів мають інвалідність. У 7,5% родин проживають люди, які мають інвалідність.
Відсутність житла в новій громаді – одна з найбільш нагальних проблем всіх внутрішньо переміщених осіб. 24% опитуваних визначили відсутність власного або доступного за ціною окремого житла як потребу з найвищим пріоритетом.
Серед найбільш поширених коментарів опитаних ВПО – це небажання обтяжувати людей, які прихистили їх у себе, надали тимчасове житло.
Невідомість – це ще один виклик, який кидає українцям війна. Майже половина опитуваних не знає чи ціле їхнє житло, чи буде куди повернутись після перемоги над окупантами (46%). 12% респондентів вже знають, що повертатись їм немає куди. 36% опитаних (182 особи) зазначили, що (на момент участі в опитуванні) мають куди повернутись.
Для визначення найбільш нагальних потреб ВПО організаторами опитування було запропоновано обрати 3 потреби за пріоритетністю. Перелік потреб, із яких пропонувалось обрати: житло, продукти харчування, працевлаштування, одяг та взуття, засоби гігієни, ліки та медична допомога, психологічна підтримка, організація дозвілля для дорослих та дітей.
За результатами опитування 408 респондентів (81,6%) позначили потребу в продуктах харчування як таку, що входить до трійки з найвищим пріоритетом.
Працевлаштування та житло посіли друге та третє місця відповідно за пріоритетністю (працевлаштування – 216 осіб, житло – 212 осіб).
Проаналізувавши відповіді респондентів, можемо зробити узагальнення щодо ієрархії потреб ВПО станом на травень-червень 2022 р. (від 1 до 9, де 1 – це найбільший пріоритет):
- Продукти харчування.
- Працевлаштування.
- Житло.
- Одяг та взуття.
- Засоби гігієни.
- Ліки та медична допомога.
- Навчання та дозвілля для дітей.
- Організація дозвілля.
- Психологічна підтримка.
Отже, учасники опитування спочатку намагаються задовольнити базові, фізіологічні потреби, натомість психологічну підтримку та дозвілля відсуваючи в самий кінець пріоритетності потреб.
Працевлаштування входить до трійки найбільш нагальних потреб опитуваних. Люди не хочуть безкоштовно користуватись благами, що тимчасово надають їм у нових громадах місцева влада, друзі, родичі, волонтери. В пошуках роботи знаходяться 33% опитаних (165 осіб).
15% опитаних працюють дистанційно там, де працювали до початку війни. Але страх втрати роботи через продовження війни та невідомість щодо ситуації в їхньому рідному місці – часто повторювані проблеми, які зазначали ВПО у своїх додаткових коментарях.
Тільки 6% опитуваних уже працевлаштувалися за новим місцем проживання. 23% мають статус без потреби працевлаштування (пенсіонер, студент, декретні відпустки тощо).
Неурядова організація “Сучасний Формат” дякує всім, хто долучився до участі в опитуванні.
Детальніше про результати проведеного опитування – у Звіті опитування ВПО.