Відбулася фінальна подія проекту «Спадщина для розвитку II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді»

Відбулася фінальна подія проекту «Спадщина для розвитку II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді», присвячена ролі культурної спадщини в інтеграції ВПО в ...

Додано:
Masha Zhukevych

Screenshot_6
Відбулася фінальна подія проекту «Спадщина для розвитку II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді»

Відбулася фінальна подія проекту «Спадщина для розвитку II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді», присвячена ролі культурної спадщини в інтеграції ВПО в локальний контекст.

Нагадаємо, що проект був продовженням проекту «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад». Метою проекту було залучити потенціал молоді та надати молодим лідерам громад навички розумного управління потенціалом спадщини в інтересах місцевого розвитку, а також створити для них можливості реалізувати власні креативні ініціативи у своїх громадах.

Подія об’єднала представників організацій громадянського суспільства, освітян, науковців, фахівців креативних індустрій, зацікавлених у збереженні спадщини навіть під час війни, а також представники місцевої та регіональної влади, органи місцевого самоврядування, і стала логічним завершенням дворічної діяльності Агентства з розвитку приватної ініціативи за підтримки NED з розбудови мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною Go!Heritage, огляду її досвіду та інноваційних практик.

Як і попередня ініціатива, проект передбачав практичне навчання лідерів ОГС основам інтерпретації спадщини, підготовку інтерпретаційних планів для громад та надання суб-грантів для проектів, що спрямовані на початок виконання цих інтерпретаційних планів. Зокрема, у червні 2021 року було організовано та проведено майстерню інтерпретаторів спадщини для 20 лідерів молодіжних ініціативних груп з 14 областей України. Ініціативи учасників майстерні із залучення громадськості до збереження місцевої спадщини через її інтерпретацію, пройшли ретельний відбір. В результаті – було надано грантову підтримку проекту для 5 ініціатив, в т.ч. «Фестиваль Mamont Fest – візитівка Понорницької громади» (ГО «Мамонт Фемілі», Чернігівська область), «Створення віртуального туру прилуцькою фортецею 17-19 ст.» (БО «Мистецькі барви», м. Прилуки Чернігівської області), «Фестиваль культурної спадщини Kizim юшка Fest» (ГО «Трансформація», Білозерська ТГ Херсонської області), «Новий Розділ – місто народжене сіркою» (БО БФ «Спадщина. УА», м. Новий Розділ Львівської області), «Волонтерська лабораторія заради порятунку спадщини замку Краснодвір» (ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр», м. Надвірна Івано-Франківської області).

Загалом, враховуючи результати попереднього етапу проекту, суб-гарнтери досягнули суттєвих результатів, які стали можливими лише завдяки об’єднанню зусиль, розбудові партнерства, налагодженню професійних зв’язків та можливостей, створених Go!Heritage. Так з 2019 до 2022 років лідери мережі підготували плани інтерпретації культурної і природної спадщини для 18 громад з 13 областей України, а також досягнули суттєвих зрушень у залученні мешканців громад до збереження локальних історій, старожитностей, у ревіталізації «комунальних» замків та палаців.

Про здобутки суб-грантів красномовно свідчать цифри: 8 меморандумів / домовленостей між ОГС-виконавцями, місцевою та регіональною владою щодо спільних ініціатив довкола спадщини, 6 волонтерських загонів з порятунку спадщини, понад 2250 відвідувачів презентаційних та навчальних подій, тренінг та 10 презентацій з залученням преси, 25 спонсорів та меценатів волонтерських ініціатив, у коштах – 150 тис. грн. залучено для відновлення спадщини, 11 толок на занедбаних об’єктах, 10 експедицій (інтерв’ю) з носіями спадщини для створення історій для інтерпретації, 2 елементи благоустрою об’єктів (паркан, бруківка), 8 промоційних банерів, 3 інтерпретаційні відеоролики, 1 повнометражний інтерпретаційний фільм, 2 креативні фотозони, 10 декорацій/костюмів для перформенсів, 2 експозиції на об’єктах спадщини, 4 види інтерпретаційних публікацій (5000 примірників), 3 нових туристичних маршрути, і навіть 1 камерний концерт на руїнах замку.

На жаль проектом не вдалося реалізувати «живу» підсумкову конференцію, яка планувалася як масштабний промоційний захід для Go!Heritage, через брутальне вторгнення РФ та воєнний стан в Україні. Нам довелося переглянути наші активності та переформатувати їх з максимальною користю у цей трагічний для країни та людей час. Зокрема, ми організували тури для вимушено переміщених осіб, що тимчасово проживають на Івано-Франківщині, до місць місцевої культурної та природної спадщини. Для цього було запрошено тих ВПО зі Сходу та Півдня України, які мають стосунок до креативних індустрій. У такий спосіб команда проекту та Go!Heritage знайшли однодумців, здатних генерувати потрібні суспільні зміни. З іншого боку тури мали значний терапевтичний та інтеграційний ефект для їх учасників.

Через участь в чотирьох подорожах, організованих в межах проекту, вони познайомилися зі сторітейлерами, майстрами, іншими місцевими знаменитостями, спробували «пірнути» у місцевий стиль життя та оволодіти традиційними культурами праці. Завдяки долученню до живої спадщини, вони поступово зцілювалися від травматичного досвіду та легко інтегрувалися у місцеве соціальне середовище.

На фінальній онлайн-події проекту вони відзначили унікальність отриманого досвіду та свою готовність долучатися в якості волонтерів до проектів, пов’язаних з використанням потенціалу місцевої спадщини Go!Heritage.

Успіх проекту став передумовою для його продовження. Наступна ініціатива АРПІ за підтримки NED «Адвокати спадщини» розпочинається вже у вересні. Про її мету, завдання та плани впровадження читайте у наступній публікації.

Запрошуємо слідкувати за нашими ресурсами в соц-мережах та за веб-сторінкою: arpi.org.ua. Запис круглого столу з ключовими презентаціями та дискусіями розміщено на YouTube https://youtu.be/6TBTWh1Ac2A.

Дякуємо всім, хто разом з нами розділяв задоволення від реалізації цієї ініціативи. Також ми запрошуємо партнерів надалі підтримувати нашу спільну діяльність, а нових учасників активно долучатися. Щиро сподіваємось, що разом ми звільнимо країну від наслідків пекельного хаосу та втримаємо українську ідентичність, наш матеріальний та нематеріальний спадок від непоправних втрат.


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Шлях до сталого розвитку: Досвід Tolocar

Стратегують і досліджують: як громади Харківщини залучають жителів до формування майбутнього

«Вартові правди»: регіональні журналісти стали наставниками з медіаграмотності для школярів

Триває збір заявок для отримання друкованого «Практикуму з журналістської етики»

“Безбар’єрність у дії”: державних службовців, посадових осіб, працівників сфери обслуговування та інших навчатимуть принципам спілкування з людьми з інвалідністю

Чи потягне бюджет Запоріжжя «підземні школи»?