Щоб діти жили в родинах – в Україні розпочався міжнародний проєкт “Право на сім’ю”
Мета проєкту - створення умов для розвитку сімейних форм виховання. Все для того, щоби якомога більше дітей залишалися у родинах, а не потрапляли до закладів. Проєкт порятунку дітей від соціального ...
Додано:
Юлія Бєглєцова
Мета проєкту – створення умов для розвитку сімейних форм виховання.
Все для того, щоби якомога більше дітей залишалися у родинах, а не потрапляли до закладів. Проєкт порятунку дітей від соціального сирітства “Право на сім’ю” одночасно буде реалізовуватись у 5 країнах. Це Україна, Албанія, Білорусь, Вірменія та Північніа Македонія. В Україні – у 4-х областях: Київській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській. За оцінками Міжнародної організації з міграції (МОМ), саме Київська і Львівська області входять до 5-ки лідерів за кількістю внутрішньо переміщених осіб. Крім того, у цих густонаселених областях – найвища трудова міграція. Звідси – і велика кількість родин та дітей, котрі потребують підтримки.
“Право на сім’ю” має допомогти вразливим сім’ям подолати складні обставини, а громадам – створити такі умови, щоб діти виховувалися у родинах замість інтернатів.
Робота у кожній області відбуватиметься в кілька етапів. Спочатку фахівці збиратимуть дані, необхідні для розвитку системи соціальних послуг. Зокрема, будуть проводити інтерв’ю із сім’ями, посадовцями, лідерами думок. Далі проаналізують отриману інформацію, аби дізнатися чи працюють соціальні послуги, які саме потрібні, які є організаційні можливості та перешкоди для їхньої реалізації. Потім відбудуться навчання фахівців, щоб кожна дитина та її сім’я отримали послуги відповідно до потреб.
Проєкт втілює у життя міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка Україна за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).
Програма розрахована до середини 2025-го і мала працювати вже більш ніж пів року, але плани зірвало повномасштабне російське вторгнення – розповідає національна координаторка проєкту Маріанна Онуфрик:
“Проєкт стартував у грудні минулого року, але так і не встиг набрати обертів. Ми призупинили роботу через війну. Крім того, довелося перефокусувати увагу зі східних регіонів на західні. Попри те – перед нами амбітні цілі, зокрема і розробка змін до законодавства у сфері захисту дитини. Ми також будемо проводити просвітницьку кампанію, щоб у суспільстві зростав рівень обізнаності про альтернативні послуги, які можуть замінити інтернати. Плануємо навчати фахівців для розвитку соціальних послуг в громадах як для місцевих мешканців, та і для внутрішньо переміщених”.
Ініціатива “Право на сім’ю” передбачає роботу на усіх рівнях – від національного і до територіальних громад. На національному рівні – поширюватимуть інформацію про важливість сім’ї для кожної дитини, особливо в умовах війни. І допомагатимуть політикам приймати рішення в найкращих інтересах дитини. У територіальних громадах – працюватимуть над збільшенням кількості та підвищенням якості соціальних послуг, щоб запобігти потраплянню дитини з сім’ї до інтернату.