Права українців за кордоном під час війни
У зв’язку зі збройним конфліктом і пов’язаними з ним ризиком для життя, здоров’я, нормального фізичного та соціального існування в Україні, були вимушені покинути країну декілька мільйонів ...
Додано:
tetyanavechirko
У зв’язку зі збройним конфліктом і пов’язаними з ним ризиком для життя, здоров’я, нормального фізичного та соціального існування в Україні, були вимушені покинути країну декілька мільйонів українських громадян. Люди, шукаючи притулок у державах відносної стабільності, стикаються з юридичними межами надання статусу біженців, та намагаються подолати правову завісу, за якою знаходиться захист їх прав та законних інтересів.
Конституційно-правовий статус біженців визначаються в кожній державі – члені ООН національним законодавством. Але будь-які нормативно-правові акти, незалежно від держави, не можуть суперечити Конвенції ООН про статус біженців від 28.07.1961року.
У Раді Європи дослідили, які соціальні права отримали українські біженці у 20 країнах ЄС, що прихистили найбільше втікачів від війни в Україні, а саме:
- дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження);
- доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має);
- доступ до освіти (діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування);
- забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);
- доступ до соціального забезпечення;
- доступ до медичного обслуговування;
- право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
- можливість отримати статус біженця у майбутньому;
- можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.
Варто відзначити, що політика та умови прийому біженців, надані права, соціальна допомога та обов’язки сильно різняться від держави до держави.
Так, наприклад:
Право на безплатне проживання. У Бельгії, у реєстраційному центрі в Брюсселі можна подати запит на кризове розміщення в бельгійському муніципалітеті або місті. Це може бути групове проживання, кімната у приватному будинку, але без тварин.
Право на зайнятість. Після реєстрації в Болгарії негайно виникає право на працю, без необхідності отримання інших реєстрацій чи дозволів. Ставка податку на доходи фізичних осіб у Болгарії – 10%. У Франції статус тимчасового захисту передбачає, що зарплата має становити не менше 10,57 євро на годину.
Право на соціальне забезпечення. У Великій Британії кожному члену родини, що прибув та отримав тимчасовий прихисток, надають одноразову виплату у розмірі 200 фунтів стерлінгів. В Італії запит на посвідку на проживання для забезпечення тимчасового захисту гарантує медичне обслуговування. В Румунії для допомоги всім українським дітям, хворим на рак, Асоціацією Daruieste Aripi та Румунським товариством дитячої онкології та гематології створена платформа – Code4Romania.
Право на освіту. В Естонії, з 1 вересня 2022 року у Таллінні відкрилась школа Свободи з місцями для учнів 7-12 класів віком 13-19 років. Мова навчання в школі – естонська, проте до 40% навчання проводиться рідною мовою учнів за естонською державною програмою. У Швеції відвідування школи є обов’язковим з 6 до 18 років.
Права дитини. В Ірландії усі розлучені з батьками діти віком до 12 років будуть негайно передані в прийомну сім’ю. Діти старші 12 років будуть розміщені в інтернатних будинках.
Право на власність. Всі особи які законно перебувають в ЄС можуть відкрити базовий банківський рахунок незалежно від реєстрації.
Право на возз’єднання членів сім’ї. У Словаччині, якщо особа втратила зв’язок зі своєю сім’єю, близькими чи родичами, то вона може скористатися послугою возз’єднання сімей від Словацького Червоного Хреста.
Право на участь в культурному житті. Наприклад, в Німеччині вхід у всі державні музеї для українських біженців є безкоштовним.
Таки чином, застосування режиму тимчасового колективного захисту для людей, які масово рятуються від війни в Україні, демонструє європейську солідарність щодо підтримки України.
Правова допомога БПД консультація