Поширеність корупції на Донеччині: сприйняття VS реальний досвід громадян

Наскільки поширеною є проблема корупції на Донеччині, та як її сприймають мешканці регіону? Хто є лідером корупційних практик в області? Кого населення області вважає відповідальним за боротьбу з ...

Додано:
doo.cvu

korrupt2
Поширеність корупції на Донеччині: сприйняття VS реальний досвід громадян

Наскільки поширеною є проблема корупції на Донеччині, та як її сприймають мешканці регіону? Хто є лідером корупційних практик в області? Кого населення області вважає відповідальним за боротьбу з корупцією, та яким є рівень громадянської активності? Відповіді на ці та низку інших питань, пов’язаних із дослідженням цієї проблеми, містить опитування громадської думки «Стан корупції в Україні. Порівняльний аналіз загальнонаціональних досліджень: 2007, 2009, 2011 та 2015 років», проведене Київським міжнародним інститутом соціології.

Показник сприйняття корупції жителями Донецької області, який традиційно був вищим за загальнонаціональний, у 2015 році знизився практично до рівня середнього показника по країні. Донеччина належить до одного з шести регіонів, де сприйняття скоротилось, на відміну від України загалом. Окрім того, у регіоні дещо зросла частка населення, яке вважає, що рівень корупції знизився. Більше половини (58,6% проти 53,3% у 2011 році) опитаних жителів області вважає, що рівень корупції лишився незмінним. Водночас 67,0% жителів Донецької області принаймні раз на рік стикаються із проявами корупції. Подібний досвід має 65,5% населення всієї України.

Загалом, українці вважають надто корумпованими 42,8% усіх основних галузей та інституцій. Лише у трьох сферах зафіксоване незначне скорочення корумпованості в сприйнятті громадян, а саме: надання медичних і комунальних послуг, соціальної допомоги для населення. Найбільш відчутним, на думку населення, стало посилення корупції у таких структурах, як прокуратура та митниця, хоча традиційно контактує з цими сферами не більше 3,5% населення.

На Донеччині до топ-5 сфер життєдіяльності з найбільш корумпованим іміджем належить міліція (69,4%), ДАІ (67,7%), судова система (67,2%), прокуратура (62,8%) та податкова (58,2%).

На противагу загальнонаціональній тенденції скорочення усіх проявів корупційного досвіду, індекси вимагання хабара і його добровільного пропонування у Донецькій області перевищують середній рівень для України. Порівняно з 2011 роком вимагання хабара і його добровільна пропозиція відчутно зросли, тоді як рівень використання корисних знайомств залишився попереднім. Вимога хабара є найбільш поширеним проявом корупції, жителі області стикалися з ним майже у кожній другій сфері, до якої звертались. За цим показником Донеччина займає першу позицію серед регіонів України. У 2015 році жителі області стали втричі частіше пропонувати хабарі (19,7% контактів проти 8,2%). Для Донецької області у 2011 році використання особистих зв’язків було близьким до рівня країни в середньому і суттєво не змінилось.

Попри значне падіння довіри до всіх органів влади, населення Донецької області, як і України в цілому, здебільшого продовжує розглядати вищі органи влади як найбільш відповідальні за боротьбу з корупцією. Також жителі регіону демонструють значну зневіру щодо їхнього бажання боротися з корупцією. Найбільше прагнення боротьби з корупцією громадяни помічають з боку місцевої влади – 5,4% та Президента – 2,7%.

Лише 24,2% жителів Донецької області вважають, що корупція ніколи не може бути виправдана, що менше, ніж в середньому по країні (37,4%). Частка мешканців Донеччини, які не згодні виправдовувати корупцію, істотно нижча, ніж по Україні загалом (49,3% проти 64,9%).

Рівень готовності громадян до боротьби з корупцією у Донецькій області вдвічі нижчий, аніж по країні в цілому (18,2% проти 36,7%).

Частка громадян, які вважають себе відповідальними за боротьбу з корупцією, зростає з року в рік: серед жителів області вони наразі складають 19,7%.

Однак практика подання скарги до органів влади або до правоохоронних органів у зв’язку з випадком корупції залишається малопоширеною серед мешканців всіх регіонів країни – лише 2% українців намагались захистити свої права перед чиновником. Таким чином, спостерігаємо певні зміни у свідомості громадян, які, однак, поки що не втілилися у їхній поведінці.

Довідково:
Дослідження «Стан корупції в Україні. Порівняльний аналіз загальнонаціональних досліджень: 2007, 2009, 2011 та 2015» проведене Київським міжнародним інститутом соціології в координації з Лейк Ресеч Партнерс та Каракоюн Стретеджіз в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID) та здійснюється Pact, Inc. в Україні. Масштабне загальнонаціональне дослідження громадської думки про стан корупції в Україні було проведене протягом липня – жовтня 2015 року. Вибірка є репрезентативною для дорослого населення (віком 18 років і старшим) України в цілому, а також для кожної області України. Дослідження проводились за випадковою багатоступінчастою вибіркою з квотним відбором на останньому етапі.

Ознайомитися з повною версією дослідження можна за посиланням.

Інформаційний партнер у Донецькій області – Донецька обласна організація ВГО «Комітет виборців України».

korrupt3

8 лютого у Краматорську відбулась презентація дослідження та дискусія
Фото: «Восточный Проект»


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку