Юридичні та психологічні консультації: як фахівці із Харківщини підтримують жителів Східного регіону

Люди шукають опору – саме тому приходять до психолога чи юриста – говорить Юлія Дзюба координаторка проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні» у Східному регіоні.«Коли ми починали ...

Додано:
WDN_UKRAINE

Happy university student using laptop together outside building
Юридичні та психологічні консультації: як фахівці із Харківщини підтримують жителів Східного регіону

Люди шукають опору – саме тому приходять до психолога чи юриста – говорить Юлія Дзюба координаторка проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні» у Східному регіоні.

«Коли ми починали проєкт гуманітарної допомоги, то отримали багато запитів на юридичні та психологічні консультації. Попри те, що зараз є багато організацій, які надають таку допомогу, люди у стресі не завжди розуміють, куди телефонувати і що питати. Так виникла ідея проєкту, який ми реалізовуємо у співпраці із Українською жіночою демократичною мережею.  Нас на Харківщині знають, нашій команді довіряють. Тож спочатку зверталися знайомі, а тепер — увесь східний регіон. Нині маємо юриста та психолога, які з серпня консультують людей із східних територій та допомагають розібратися із їхніми ситуаціями».

Загалом, за чотири місяці психологиня та юрист надали понад 400 консультацій. Переважно, це люди, які проживають або проживали у Харкові чи Харківській області, також за підтримкою зверталися жінки, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном.

 Підтримка дітей та мобілізація власних ресурсів

Депресія, стрес, відсутність сил та втома, бажання повернутись додому, підтримка дітей основні запити під час консультацій у психологині Олесі Іноземцевої. Фахівчиня зазначає, що такі запити є майже у кожній консультації.

«Під час консультацій я постійно стикаюся з проявами депресії та чую запит про подолання стресу. Це і не дивно наразі ціла нація знаходиться у стресі. Це стан який негативно впливає на організм, поведінку та діяльність людини. І виникає, в тому числі, від загрозливих змін в житті: насильство, незвичні чи невідповідні умови життя та інше.

Хтось покинув рідні домівки, хтось залишився у небезпечних місцях, але і ті, і інші люди знаходяться у стресовому стані. Зараз, як ніколи, потрібно мобілізовувати свої сили для подолання таких проявів, випрацьовувати свої власні стратегії подолання стресу», – говорить психологиня.

Водночас, окрім психологічних консультацій, Олеся Іноземцева проводила також групові заняття-вебінари. Під час яких, спільно із учасницями, розбирала поширені запити.

«Війна змусила багато сімей покинути свої домівки та переїхати до інших міст або навіть країн. Так виникла ще одна проблема: адаптація дітей на новому місці. Є багато звернень мам про складнощі у дітей на новому місці: від немає друзів, улюблені іграшки залишилися дома, важко навчатися онлайн, до «ти мені життя зламала цим переїздом». І постійно пульсуюча думка та слова «хочу додому». Додому хочуть і діти, і дорослі, але в той час коли дорослі можуть впоратися з такими станами, то дітям це набагато складніше. І в них це проявляється агресією або, навпаки, апатією та повною відсутністю ініціативи та бажання щось робити. Саме за такими зверненнями в рамках проекту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни» я провела онлайн вебінар для мам. Під час зустрічі ми обговорили як допомогти дітям долати такі стани та проживати такий непростий час».

Усього у межах проєкту Олеся надала більше 200 консультацій.

Юридична підтримка та супровід справ

Ще однією складовою проєкту – було надання юридичних консультацій. Серед найпоширеніших питань, які безпосередньо пов’язанані із наслідками війни, юрист називає такі: фіксація факту пошкодженого чи втраченого майна, пошук безвісти зниклих чи юридичне підтвердження факту смерті. Водночас, зазначає, що клієнток також досить часто хвилює питання прострочки платежів по кредиту, борги за комунальні послуги у будинках, які зруйновані чи пошкодженні та правильний перетин кордону, юридична підтримка для безпечної евакуації із окупованої території. Зокрема Максим Хребто пригадує звернення жінок, які проживали на території, яка розташована на правому березі Херсонської області. Жінки попросили юридичний супровід евакуації із окупованої території через Росію до Польщі.

«Консультація полягала у тому, щоб пояснити як максимально безпечно пройти через блокпости окупантів на захоплених територіях, підготувати мобільні телефони та ноутбуки для огляду, як вести себе під час цих процедур аби убезпечитись. Також жінки потребували роз’яснень як виїхати із території Росії через Литву та Польщу до України. Тож, завдяки юридичній підтримці, підготувалися до перетину усіх кордонів. У результаті жінки благополучно пройшли всі перепони та евакуювались на підконтрольну територію України» – розповідає Максим Хребто.

Усього за час діяльності, у межах проєкту експерт надав понад 200 юридичних консультацій.

Коментуючи результати проєкту Юлія Дзюба зазначила, що ті цифри, які ми маємо по наданих консультаціях є показовими, які засвідчують необхідність у цьому проєкті. 

“Сотні жінок отримали відповіді на питання, які їх турбували, знайшли “острівок спокою” у психолога. Люди, які звернулися один раз, часто звертались повторно, а отже нам довіряють та бачать результат. Такі проекти є вкрай потрібними в умовах війни, тому ми плануємо продовжувати надавати психологічну та юридичну допомогу усім, хто цього потребує. Жінки, з якими вдалося познайомитися за час проекту покажуть неймовірну силу духу та віру в перемогу”, – підсумовує Юлія. 

Ця публікація підготовлена у рамках проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні», який реалізовує ГО «Українська жіноча демократична мережа» за підтримки Міжнародного республіканського інституту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проєкт «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні» відбувався упродовж липня-грудня 2022 року у Волинській, Вінницькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Харківській областях.  Метою проєкту є підтримка  громадських активісток та волонтерок, депутаток, представниць органів місцевого самоврядування, внутрішньо переміщених осіб та сімей загиблих. Він має допомогти жінкам справитися із викликами під час війни та створити можливості продовжувати працювати та допомагати одна одній. 

 


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Практика Театру Пригноблених увійшла до альбому інклюзивних мистецьких практик в Україні

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні