«Богуславська Коляда» — нескорена і незламна

Давні традиції святкування зимових свят, виготовлення Дідуха, красиві колядки і щедрівки та традиційні богуславські бублики: у суботу відбувся другий захід, тепла та пізнавальна зустріч у рамках ...

IMG_3729
«Богуславська Коляда» — нескорена і незламна

Давні традиції святкування зимових свят, виготовлення Дідуха, красиві колядки і щедрівки та традиційні богуславські бублики: у суботу відбувся другий захід, тепла та пізнавальна зустріч у рамках «Школи Коляди». І це було не менш круто, аніж минулого разу. Та ще і підготовка до самого заходу була дещо схожою на «смугу перешкод», але «Богуславська Коляда» — нескорена і незламна, тому, все вдалося і навіть більше!

IMG_3739

Що робили цього разу? Знайомилися детальніше з великою та натхненною командою проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда», трішки пригадували поїздки та експедиції, а потім — дізнавалися про давні традиції і звичаї, які стосуються Коляди, Кози, Вертепів та Маланки, розбиралися в «календарних перепетіях» та говорили більше про святкові страви і давні обряди, пов’язані зі Святвечором. Крім того, говорили і про те, як древні традиції переплітаються з релігійними і чому так відбувається. І такий екскурс в історію є надваждивим та дуже актуальним, переконана голова ГО «Навколо нас. UA», співавторка проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда», науковиця, кандидатка історичних наук, Оксана Гуменюк:

«Взагалі тема збереження та популяризації культурної та історичної спадщини надважлива. Одне лише усвідомлення того, наскільки глибоке коріння має наша історія та традиції і наскільки наша культура є самобутньою, непересічною, багатою та красивою, дозволить подолати комплекс меншовартості, який нав’язувався нам століттями. І зараз, коли ми виходимо на новий рівень сприйняття себе у національному і культурно-історичному контексті, дуже важливо пам’ятати та зберігати вікові надбання наших предків, бо це наш квиток на експрес у гідне незалежне самостійне українське майбутнє».

Опісля цього, мали декілька майстер-класів. Майстриня з Хохітви Катерина Робак представила виставку своїх робіт із соломи, а також розповіла детальніше про Дідух — один із основних символів українського Різдва. Підготовку до його виготовлення, зазвичай, починали ще зі жнив. Пані Катерина показала процес виготовлення дідуха, який був дійсно дещо магічним. А тут трішки спойлер від нас — майстер-клас із виготовлення Дідуха для всіх охочих планується вже на цьому тижні! 

IMG_3790

І, звичайно ж — ми співали! Викладачі Богуславського фахового гуманітарного коледжу імені І. С. Нечуя-Левицького презентували дуже теплі та атмосферні колядки, а потім всі гості «Школи коляди: від Романа до Йордана» вчили і співали ту саму давню щедрівку, яку співали майже всюди на Богуславщині, де ми були в експедиціях і яка запала нам в серденька, бо вона дуже красива.

Ой учора, із вечора
Пасла Меланка два качура
Ой пасла-пасла — загубила,
а шукаючи — заблудила

IMG_3825

Та і це ще не все! Адже, вже традиційно була дегустація смаколиків, притаманних Богуславщині. Цієї суботи куштували дуже смачні богуславські бублики, а всі гості отримали рецепт цієї страви. Бабусиним рецептом бубликів поділилась Віта Чижевська, а Валентина Поліщук напекла для заходу аж 85 смачнющих бубликів.

Також куштували і смачну калиту. Як ви вже знаєте, цю випічку готували на вечорниці на Андрія. 

IMG_3662

Для дітлахів була окрема програма, де вони активно займалися творчістю та мистецтвом.

IMG_3636

Загалом до «Школи Коляди» у суботу долучилося близько 70 людей, яким цікава власна історія і це вражає та мотивує, ділиться Оксана Гуменюк:

«Мене захоплює і надихає те, що в такому невеличкому місті як Богуслав, виявилось так багато охочих дізнатися про історію та культуру своєі малої батьківщини. В очах присутніх я бачила інтерес, зацікавленість у темі та бажання дізнатися більше. Після заходу отримала багато зворотнього зв‘язку з подяками та проханнями продовжувати наші освітні зустрічі.  Моя особиста думка, що у людей,які наповнені всередині, багаті духовно, відкриті до пізнання чогось нового та шанують свою спадщини — по особливому світяться очі і енергетика у них теж особлива. А в залі такими людьми були всі, і члени команди, і гості, і працівники закладу, які з усіх сил намагалися забезпечити нам необхідні умови для проведення заходу». 

IMG_3647

Ба більше  це лише початок, адже попереду цілий пласт активної роботи, додає Оксана Гуменюк:

«Тепер хочеться дати людям, ще більше і ще цікавіше. І найголовніше заохоти та зацікавити тих, хто поки що не розуміє і вважає не першочерговим, у сьогоднішній ситуації повномасштабного вторгнення, досліджувати, популяризувати та зберігати культурну спадщину, плекати історичну та національну пам‘ять нашого народу. Проєкт ще не закінчується і  його кульмінацією будуть дійства з рядженими, які віншуватимуть народження Ісуса Христа, вітатимуть з Новим роком та показуватимуть дохристиянські звичаї наших предків. Але вже під час реалізації проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда» виникло кілька нових ідей, які будуть спрямовані на дослідження та презентацію звичаїв і традицій народного календаря українців. Не хочу спойлерити, але можу сказати, що точно буде цікаво і ніхто не залишиться байдужим».

Тож, запрошуйте наших колядників, буде дуже колоритно, щиро та тепло!

 

Між тим, у неділю, у Центрі Відродження традицій, продовжили традиції Коляди. І там для всіх охочих відбулися Вертеп та колядки для дітей та дорослих з майстринею і педагогом Людмилою Єрмаковою — прекрасна історія про Різдво. А для тих, хто любить творити своїми руками — організували аж три майстер-класи: вовняний «Різдвяний янгол» від майстрині Дарії Ляшенко, виготовлення вітражу-витинанки «Різдвяний Янгол» від майстрині Людмили Єрмакової, виготовлення ялинкової прикраси із фетру «Різдвяний олень» від художниці Наталії Шевченко. І, як ми вже і казали, цього тижня планується майстер-клас із виготовлення Дідуха. Тож, стежте за нашими анонсами та приєднуйтеся! 

 

«Портал крізь століття: Богуславська коляда», реалізовується ГО «Навколо Нас. UA» в межах навчального курсу «Від ідей — до дій».

Навчальний курс «Від ідей — до дій» реалізовується за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) в межах ініціативи «Тиха Гавань». Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED і є відповідальністю виключно ГО «Буслав Січ».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

ГО «Інтерньюз-Україна» створила the Ukrainian Media and Society Fund

Остання березнева добірка вакансій тижня

«Вікно Відновлення» запустило сервіс безплатної взаємодопомоги «Один Одному»

Завершилась серія публічних консультацій щодо Стратегії розвитку Калинівської громади через нові цифрові методики

Як об’єднуватись для вирішення проблем? Волинський Інститут Права провів тренінг для активних жителів

Одеса приєдналася до європейської культурної мережі Culture Next