Індекс сталості розвитку організацій громадянського суспільства 2013

Сьогодні, 28 серпня, у Києві презентували 17 випуск Індексу сталості розвитку організацій громадянського суспільства (CSOSI), підготовленого Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). У 2013 ...

індекс

Громадський Простір

Сьогодні, 28 серпня, у Києві презентували 17 випуск Індексу сталості розвитку організацій громадянського суспільства (CSOSI), підготовленого Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

У 2013 році загальний рівень сталості сектору ОГС України істотно не змінився. Позитивні зрушення відбулись у правовому середовищі, фінансовій життєздатності, громадському представництві та ставленні до ОГС з боку громадськості.

Як зазначила Любов Паливода, президент Творчого центру ТЦК, за останній рік зріз індекс у таких країнах як Латвія, Словенія, Сербія, Білорусь, Грузія та Молдова. А, наприклад, в Угорщині, Словаччині, Македонії, Румунії та Узбекистані індекс знизився. Що стосується України, то починаючи з 2001 року йде постійне зростання, індекс змінюється на 1/10. І якщо індекс 2012 та 2013 років однаковий – 3.4, то це не означає, що змін не відбулось.

Сталість розвитку організацій громадянського суспільства України оцінено за сімома критеріями (Максимально позитивний показник – 1, максимально негативний -7. Оцінка показує у якій стадії знаходиться сектор):

Сталий розвиток ОГС – 3.4
Правове середовище – 3.4
Організаційна спроможність – 3.4
Фінансова життєздатність – 4.2 (найгірший показник)
Кампанія громадського представництва – 2.3 (найкращий показник)
Послуги – 3.3
Інфраструктура – 3.4
Ставлення з боку громадськості – 3.5

 

На етапі консолідації знаходяться Польща – 2.2 та Литва – 2.7. На початковому етапі – Білорусь (5.7). На етапі розбудови сталості – Грузія – 4.1 та РФ – 4.4. Україна знаходиться на етапі сталості та уже ближче до консолідації – 3.4.

За словами експертів, фінансова життєздатність ОГС – це той показник, який тягне всі країни назад.

Володимир Купрій, виконавчий директор Творчого центру ТЦК, розповідає про фінансову життєздатність організацій громадянського суспільства України у 2013 році:

ОГС України є залежними від міжнародної фінансової донорської допомоги та є нездатними отримувати кошти з місцевих джерел, вважає Максим Лациба, керівник програм УНЦПД :

Фінансова життєздатність громадських організацій пов’язана з наявністю послуг. Тому наступні періоди роботи ОГС повинні бути направлені на те, щоб у них були послуги, які вони зможуть запропонувати, вважає Любов Паливода, президент Творчого центру ТЦК:

У 2013 році в Україні позитивним зрушенням стало те, що набули чинності два важливих закони, які регулюють діяльність ОГС – “Про громадські об’єднання” та “Про благодійну діяльність”.

Про правове середовище ОГС у 2013 році розповідає Олександр Вінніков, голова Мережі європейського права:

ІНДЕКС СТАЛОСТІ РОЗВИТКУ ОРГАНІЗАЦІЙ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА УКРАЇНИ В 2013 РОЦІ
У ході презентації Індексу сталості розвитку ОГС України відбулась дискусія експертів щодо нових викликів громадянського суспільства.

Події, які відбулись наприкінці 2013 – на початку 2014 та відбуваються зараз, створюють нові виклики для організацій громадянського суспільства. Майдан продемонстрував наскільки потужним є потенціал суспільства до громадської активності. І цю “хвилю” втрачати не можна. А військові дії на сході України та анексія Криму призвели до того, що постало питання збереження громадських організацій, які знаходяться на цих територіях.

Серйозні загрози постали у громадському секторі у зв’язку з тим, що багато активних людей із громадських організацій Криму, Донецької та Луганської областей уже переїхали в інші міста України. “Навіть після того, коли все заспокоїться, не всі лідери повернуться назад в ці регіони. І що буде з цими організаціями, що буде з цими досягненнями – велике питання. Перед нами у тому числі стоїть така внутрішня дилема – як взаємодіяти та як підтримувати ті організації, які існують, хочуть повернутися, чи знаходяться там, і що ми можемо зробити в цій ситуації… Громадські організації із Донецької області якраз шукають можливості знаходити один одного тут, на цій стороні, і як допомагати своєму регіону сьогодні, як і що їм робити завтра”, – зазначив Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР “Єднання”.

Ще один виклик пов’язаний із майбутньою децентралізацією - із передачею урядом повноважень органам місцевого самоврядування. І в цьому процесі важливою буде участь саме громадських організацій.

У нас місцева влад не просто бандити, а бандити в кубі, тому стоїть питання не просто як їх контролювати чи моніторити, а про те, щоб замінити цих людей. Тому що, фактично, всі ці роки, … місцева еліта не змінювалася, вона навпаки цементувалася у щось єдине, що знаходиться під контролем насамперед Партії Регіонів і частково Комуністичної партії. І це не тільки депутати місцевих рад, керівники райдержадміністрацій, працівники органів влади, це так само директори шкіл, керівники лікарень, всіх комунальних установ – всі ці люди були включені у систему, вони були її частиною. Стоїть питання, як цю систему повністю змінити?“, – розповідає Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив (Луганськ). Тому з’являється задача допомогти включити громадських активістів в структуру влади для контролю.

Довідково:

Індекс сталості розвитку організацій громадянського суспільства (CSOSI) оцінює прогрес в розвитку широкого кола ОГС, які діють в Європі, Євразії та Україні зокрема. Публікація охоплює діяльність громадянського суспільства протягом 2013 календарного року. У даному документі розглядаються загальні сприятливі умови для розвитку ОГС, приділяючи особливу увагу правовому середовищу, організаційній спроможності, фінансовій життєздатності, адвокасі, наданню послуг, інфраструктурі та ставленню з боку громадськості.

Творчий центр ТЦК виступає партнером Агенства США з міжнародного розвитку у підготовці звіту Індексу сталості ОГС для України. З повною версією звіту можна ознайомитися за посиланням.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків