Чиновникам дозволять збирати пожертви для армії
Ці зміни закріплені в зареєстрованому у Верховній Раді законопроекті від 14 серпня 2014 «Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (щодо фінансового ...
Додано:
Громадський Простір
Ці зміни закріплені в зареєстрованому у Верховній Раді законопроекті від 14 серпня 2014 «Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (щодо фінансового забезпечення обороноздатності держави)».
За словами юриста податкової практики Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Євгена Васьковського, головна мета цього законопроекту в тому, щоб усунути існуючі суперечності чинного законодавства.
Так, чинною редакцією Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» передбачено, що сферами благодійної діяльності є, зокрема, сприяння обороноздатності і мобілізаційної готовності країни, захист населення у надзвичайних ситуаціях в умовах мирного і воєнного стану. Для того, щоб почати безпосередній збір коштів, необхідні офіційні звернення керівників Міноборони України з відповідними пропозиціями (за термінами акції, порядку перерахування коштів, реквізитами рахунків для зарахування благодійних пожертвувань і т.д.).
«Але відповідно до ч.5 ст.7 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» особи, які перебувають на державній чи іншій публічній службі, не мають права здійснювати публічний збір благодійних пожертв. І даний законопроект передбачає зміни щодо нерозповсюдження зазначених обмежень на організацію збору благодійних пожертвувань для сприяння обороноздатності і мобілізаційної готовності країни», – повідомляє Євген Васьковський.
І благодійники з волонтерами можуть не побоюватися, що зібрані ними кошти для потреб нашої визвольної армії чи на лікування постраждалих в зоні АТО будуть обкладатися податками. Чинне українське законодавство цього не передбачає. За даними юриста, оподаткуванню підлягають тільки доходи, отримані фізичними або юридичними особами. А пожертви за своєю суттю є витратами, які ні в одній країні світу, в тому числі і в Україні, прямо не обкладаються податками.
Однак існують певні обмеження. Це стосується тільки юридичних осіб і фізосіб-підприємців на загальній системі оподаткування. А саме, при визначенні оподатковуваного прибутку поточного року українського підприємства або приватного підприємця на загальній системі оподаткування до складу їх витрат включаються суми коштів або вартість товарів, які вони передали на благодійність. Але їх розмір/сума не повинні перевищувати 4% від оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
«При цьому у разі, коли за результатами попереднього звітного року був задекларований збиток, сума коштів, що перераховуються, які дозволяється включити до складу витрат, визначається з урахуванням оподатковуваного прибутку, отриманого в попередньому, до декларування збитків, звітному році, але не раніше, ніж за чотири попередніх звітних роки.Таким чином, при перерахуванні пожертвувань у розмірі більше зазначених 4% від оподатковуваного прибутку попереднього періоду, сума такого перевищення не відноситься до складу витрат і не враховується при розрахунку оподатковуваного прибутку поточного звітного року. Тобто підприємство зобов’язане визначити і нарахувати зобов’язання з податку на прибуток на суму даного перевищення», – пояснює юрист податкової практики Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Євген Васьковський.
А ось пожертвування від приватних осіб в Україні не обкладаються податком.Законодавець за умовчанням передбачає, що вони виробляються із засобів, за яких вже сплачено податки, наприклад, з зарплати людини. Тому будь-який, хто сьогодні хоче допомогти українській армії фінансово, може перераховувати частину зароблених грошей, не побоюючись, що йому доведеться з цією суму платити податки.
Звільняються від сплати податків і доходи у вигляді добровільних пожертвувань, отримані благодійними організаціями, зареєстрованими за законодавством України та внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Важливо розуміти, що збирати пожертви на користь благодійних організацій в Україні мають право волонтери – фізичні особи від власного імені.
«При цьому повинен бути укладений договір (контракт) про благодійну діяльність з такою благодійною організацією, який визначає цілі, місце і строк збору коштів, порядок їх використання, порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації та відповідальність сторін у разі порушення договору або порядку використання пожертвувань», – розповідає Євген Васьковський.
Юрист наголошує, що коли людина хоче відправити пожертва на рахунок фізособи або благодійної організації, в призначенні цього платежу потрібно вказувати «благодійна допомога» або «пожертвування» і для яких цілей вона збирається, наприклад, «для потреб армії», «на лікування» і т.д. Всі ці перерахування звільняються від оподаткування.
«Якщо ж фізичні особи від свого імені здійснюють публічний збір коштів на благодійні цілі, не маючи договірних відносин з благодійними організаціями, які зареєстровані в Реєстрі неприбуткових організацій та установ, вони повинні будуть сплатити податок з доходів фізичних осіб з отриманих коштів. При цьому немає жодної гарантії, що зібрані кошти будуть витрачені на допомогу армії або інші благодійні цілі», – попереджає юрист податкової практики Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Євген Васьковський.
Джерело : ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери»