У Запоріжжі жінки-переселенки вивчали історію правозахисного руху
Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир у запорізькому «Безпечному просторі» відбувся спеціальний захід, присвячений історії та змісту цього дня. Провела його ...
Додано:
Микола Колодяжний
Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир у запорізькому «Безпечному просторі» відбувся спеціальний захід, присвячений історії та змісту цього дня. Провела його координаторка проєкту «Безпечні простори» у Запорізькій області, директорка громадської організації «УкрПростір» Наталя Селюкова.
Історію та передумови появи цього дня спікерка показала ще з перших громадських рухів за права жінок. Зокрема, детально розповіла про рух суфражисток, який виник на початку ХХ століття. Щоб краще і яскравіше відчути ті труднощі, з якими стикалися жінки під час перших кроків у боротьбі за свої права, учасниці зустрічі переглянули фільм телеканалу Бі-бі-сі, заснований на реальних подіях – «Суфражистки: перші феміністки у світі». Варто зазначити, що перегляд стрічки викликав серед учасниць великі враження. «Я навіть не уявляла, що жінкам доводилося проходити через такі випробування у боротьбі за свої права», зізналася одна з глядачок.
Під час подальшого обговорення учасниці зустрічі детально дізналися про історію виникнення самого Міжнародного дня боротьби за права жінок, та про те, як контекст цього свята змінювався під впливом політичної кон’юнктури. Зокрема, говорили і про те, як у колишньому СРСР 8-ме березня врешті з дня боротьби за права жінок перетворилося на «свято весни і краси», адже у Радянському Союзі ідеологія апріорі не допускала наявності порушення чиїхось прав. Відповідно, формально у СРСР і жінкам не потрібно було боротися за свої права. Хоча фактично стан речей був зовсім іншим.
Отримані інформацію та емоції учасниці зустрічі спробували втілити у саморобні імпровізовані плакати, де зазначили гасла, яким, на їхню думку, варто присвячувати увагу у цей день. Серед них були і такі, як «Не мовчи! Не зволікай! Ми маємо право на гідне життя!», «Жінка – це особистість!», «Жінка – не кухонний комбайн!», «Ні оковам домашнього рабства!» та інші.
По завершенню зустрічі жінки ділилися враженнями: «Ніколи не замислювалась над тим, що 8-ме березня – це не про квіти, а це свято, яке виборювалося в буквальному сенсі на крові», «Зрозуміла, що в школі нам зовсім не тому навчали», «Тепер є над чим поміркувати».
Також учасниці «Безпечного простору» висловили побажання присвятити окрему увагу проблемі домашнього насильства, його попередження та подолання. Що обов’язково буде враховано у подальшій діяльності Простору.
На додаток до корисної інформації учасниці отримали корисні подарунки: екоторби, термокружки, павербанки, ліхтарики та світловідбивні стрічки.
Цей проєкт реалізується громадською організацією «Укрпростір» разом зі структурою ООН Жінки Україна в рамках проєкту «Розбудова демократичного, мирного та ґендерно рівноправного суспільства в Україні», що впроваджується ООН Жінки в Україні за фінансової підтримки уряду Норвегії
Партнером проєкту є Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека