Безпека – важливий елемент у діяльності громадських організацій
Починаючи з 24 лютого минулого року воєнні ризики є частиною нашого повсякденного життя, а ми повинні бути готовими захистити себе і близьких. Саме тому питання безпеки є основоположними у нашому ...
Додано:
Halyna Seheda
Починаючи з 24 лютого минулого року воєнні ризики є частиною нашого повсякденного життя, а ми повинні бути готовими захистити себе і близьких. Саме тому питання безпеки є основоположними у нашому щоденному житті.
Чому громадським організаціям потрібно приділяти увагу питанням безпеки?
В умовах повномасштабного вторгнення рф в Україну перед організаціями громадянського суспільства та ініціативними групами постали нові виклики. Нині одне із завдань, яке стоїть перед громадськими активістами та активістками, – зберегти організацію, перезавантажитися та продовжувати свою діяльність. А при цьому досить гостро постає, зокрема, питання безпеки.
Захист інтересів членів організації – ключове завдання організації. І питання безпеки, включають, в тому числі, вміння надавати першу домедичну допомогу.
За словами експерта з безпеки Олега Левченка знання з надання першої домедичної допомоги та розуміння раціонального реагування на надзвичайні ситуації – завжди актуальні.
«Якщо ви знаєте елементарні правила, як убезпечити себе і своїх близьких, якщо вмієте надавати першу домедичну допомогу, то ви зможете не лише подбати про себе, але зберегти життя рідних, знаючи як врятувати і захистити. Тому важливо бути підготовленими і вміти реагувати на такі ситуації. В світі є достатньо структурованих знань, які допомагають бути у безпеці. Безпека – це думати системно і діяти усвідомлено», – зазначає Олег Левченко.
Плани безпеки для організацій громадянського суспільства – важливий елемент у роботі організації
Головна мета створення плану безпеки – ефективне керування надзвичайною ситуацією в разі її виникнення. Розробка такого документа дає змогу знайти раніше не виявлені небезпечні умови, які можуть погіршити перебіг надзвичайної ситуації, і вжити заходів для їх усунення. Процес планування допоможе виявити недоліки, наприклад брак ресурсів (обладнання, навченого персоналу, матеріалів), які можна ліквідувати до настання надзвичайної ситуації.
План безпеки чи безпекові політики – це не формальні речі, а координація ресурсів і зрозумілі кроки, які гарантують чітке розуміння для всіх членів організації того, куди і як рухатися в умовах небезпеки.
За обмеженого часу і непередбачених обставин звичайні канали управління та комунікацій можуть не спрацювати. Стрес, який є супутником таких ситуацій, зазвичай заважає прийняттю правильних рішень і, як наслідок, може спричинити серйозні втрати. Добре продуманий і організований план реагування на надзвичайні ситуації допоможе усунути всі ці проблеми.
Оскільки від настання надзвичайних ситуацій не застрахована жодна організація, особливо в умовах війни, то створення ретельно продуманого й чітко розробленого плану реагування на надзвичайні ситуації – розумне і зважене рішення для будь-якої організації.
Від теорії до практики
У межах проєкту «Розвиток спроможностей місцевих громадських організацій у воєнний час за допомогою пакету тренінгів з підготовки та відновлення», який реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» організувала для ОГС заходи, які стосуються зміцнення спроможності у сфері управління безпекою. Так, протягом січня і лютого 2023 року відбулося 7 дводенних офлайн-тренінгів для громадських організацій та ініціативних груп з Волинської, Житомирської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Полтавської та Рівненської областей. Участь у тренінгах загалом взяли 106 осіб.
Під час тренінгів учасники та учасниці дізналися про загальні поняття безпеки (SRA та SRM, Код Купера, OODA loop, MINED), основи фізичної безпеки, про прийняття рішень на основі алгоритмів реагування на надзвичайні ситуації, формування безпечного середовища та безпеку офісу, про поводження на територіях, дотичних до військових дій в Україні, про планування подорожей та особливості реагування в складних дорожніх умовах тощо. Також проведено практичні заняття формування компетенцій щодо першої домедичної допомоги та реагування у надзвичайних ситуаціях і дії в умовах окремих ситуацій, розглянуто, яким має бути «Тривожний наплічник» і багато інших прикладних знань.
За словами учасника тренінгів Андрія Угринюка (менеджера з безпеки некомерційної організації), розуміння ризиків має вагоме значення в час війни і буде актуальним також у поствоєнний період.
«Виходячи зі специфіки діяльності нашого Благодійного фонду, сформовано план безпеки, який передбачає ймовірні ризики в процесі діяльності, розроблено та затверджено СОПи (стандартні операційні процедури) та інструкції щодо реагування на можливі загрози. Здійснюємо планування бюджету безпеки та вдосконалення існуючої системи безпеки. Проходження тренінгу «Аналіз ризиків та управління безпекою» додало розуміння та ефективності методів, що дозволяють провести аналіз рівня ризиків безпеки і оцінити оптимальні витрати на заходи щодо покращення безпеки організації, їхню доцільність та важливість», – зазначає пан Андрій.
«Для мене особисто тренінг «Аналіз ризиків та управління безпекою» був корисний знаннями та практичними вправами, прикладами та інсайтами тренера. Увесь тренінг з точки зору змісту був дуже цінним: основи першої домедичної допомоги, знайомство з аптечкою, перелік засобів безпеки для організації на особистому прикладі, вправа з планування/огляду системи безпеки організації – все це дуже цінно. Тема тренінгу є важливою на сьогодні і для індивідуального рівня, і для організації, для громади, і, на мою думку, зараз важливо вибудовувати дієву і ефективну систему громадської безпеки, інформування про надзвичайні ситуації, алгоритми дій в разі виникнення різноманітних ситуацій, які загрожують безпеці, надання знань і навичок першої домедичної допомоги та інших аспектів безпеки», – каже учасниця тренінгу Наталя Волошина (ГО «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА»).
З метою підтримки та зміцнення спроможності місцевих ГО у сфері управління безпекою та цифрової безпеки Подільська агенція регіонального розвитку забезпечить організації обладнанням (вогнегасники та жорсткі диски).
Крім того, в межах проєкту буде розроблено Плани безпеки для 14 організацій, які є учасниками проєкту «Розвиток спроможностей місцевих громадських організацій у воєнний час за допомогою пакету тренінгів з підготовки та відновлення». Подільська агенція регіонального розвитку запрошує до співпраці з реалізації проєктів в сфери безпеки громад та громадянського суспільства.
Матеріал підготовлено в рамках грантового проєкту «Розвиток спроможностей місцевих громадських організацій у воєнний час за допомогою пакету тренінгів з підготовки та відновлення», який реалізовується Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» HOVERLA / проєкт USAID в Україні. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.