Річниця Майдану – думки України
Загалом у подіях Євромайдану – акціях протесту проти влади у листопаді-2013–лютому 2014 р. – брали участь 20% населення: 5% брали участь у акціях протесту в Києві, 6% – в інших містах чи селах, ще 9% ...
Додано:
Громадський Простір
Загалом у подіях Євромайдану – акціях протесту проти влади у листопаді-2013–лютому 2014 р. – брали участь 20% населення: 5% брали участь у акціях протесту в Києві, 6% – в інших містах чи селах, ще 9% допомагали мітингувальникам (продуктами, речами, грішми).
Найбільша участь у протестних акціях, за результатами опитування Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київського міжнародного інституту соціології, припадає на жителів Західного регіону: 7% брали участь у протестних акціях в Києві, 26% – в інших містах та селах, 29,5% допомагали мітингувальникам; у Центральному регіоні в Євромайдані столиці брали участь 9,5% і ще 2% – в інших містах та селах, 7,5% допомагали мітингувальникам.
В інших регіонах участь у подіях Євромайдану була істотно нижчою: 2% – у Південному регіоні, 3% – у Східному, 3% – на Донбасі.
Участь у протестних акціях Євромайдану виявилася також залежною і від рівня освіти: серед громадян із вищою освітою у протестних акціях Євромайдану брали участь 25%, середньою спеціальною – 15%, повною середньою – 14%, неповною середньою – 7%. Щодо віку, значущі відмінності починаються з вікової групи старше 60 років, де участь в акціях протесту відчутно менша.
Відмінності за статтю стосуються головним чином акцій у Києві, де брали участь 7% чоловіків і 3,5% жінок.
Громадська думка учасників Євромайдану, які виходили на акції протестів як у Києві, так і в інших містах, з деяких питань суттєво відрізняється від думки населення України загалом. Так, серед тих, хто брав участь у протестних акціях в Києві, 76% проголосували б на референдумі за вступ України до НАТО, а серед тих, хто брав участь у протестних акціях за межами Києва – усі 90% (по Україні загалом – 44%).
Учасники акцій протесту більш схильні підтримувати самосуд як метод встановлення справедливості (24%, по Україні цілому – 11%), «смітникову люстрацію» (33%, по Україні в цілому – 16%), вільний продаж зброї (24%, по Україні в цілому – 10%).
У розумінні того, чим був Євромайдан, переважає думка (38%), що це була «усвідомлена боротьба громадян, що об’єдналися на захист своїх прав», ще 17% вважають, що цей протест населення був стихійним.
«Державним переворотом» визначають Євромайдан 31% населення, причому 16% думають, що цей переворот був підготовлений політичною опозицією, а 15% певні, що він був здійснений за підтримки Заходу.
У ставленні до Євромайдану найбільші відмінності, зрозуміло, мають регіональний характер. У Західному регіоні абсолютна більшість – 70.5% бачать Євромайдан як усвідомлену боротьбу громадян за свої права і ще 17% вважають, що цей протест був стихійним; переважне розуміння Євромайдану як усвідомленої боротьби громадян за свої права домінує й у Центральній Україні (48%), і ще 18% вважають ці протести стихійними. На Півдні та Сході ставлення до Євромайдану неоднозначне. На Півдні 20% вважають Євромайдан усвідомленою боротьбою громадян за свої права і ще 22% – стихійним протестом, а от 34% називають ці події «державним переворотом» – 19% із них бачать в організаторах політичну опозицію, а 14% – Захід. Майже такі самі думки притаманні й Сходу: 44% вважають Євромайдан акціями протесту населення за свої права (20% – усвідомленими, 22% – стихійними), а 40% розцінюють події як «державний переворот» (24% – здійснений опозицією, 15% – Заходом). На Донбасі оцінки майже одностайні: Євромайдан – це «державний переворот»: так вважають 72% жителів Донбасу, причому 51% певні, що цей переворот був здійснений за підтримки Заходу, 21% – підготовлений політичною опозицією. Щоправда, й на Донбасі є 11%, які вважають Євромайдан боротьбою громадян за свої права.
Результати опитування
Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 18 жовтня 2014 року. Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. Усього було опитано 2025 респондентів.