Батьки не підтримують вибір професії. Що робити? Досвід Молодіжних Банків Ініціатив
Куди вступати? Тривожне й болюче питання чи не для кожного школяра. Батьки говорять одне, вчителі інше, а гугл - п’яте. Питання відповідальне та важке. Як його вирішити? “Не знати куди вступати - це ...
Додано:
Наталія Ковальчук
Куди вступати? Тривожне й болюче питання чи не для кожного школяра. Батьки говорять одне, вчителі інше, а гугл – п’яте. Питання відповідальне та важке. Як його вирішити?
“Не знати куди вступати – це нормально” – говорить експерт кар’єрного розвитку Андрій Атрощенко.
Разом з молоддю Молодіжних Банків Ініціатив на конференції в Тернополі, він дискутує про природу таланту, про хард та софт скіли та як зрозуміти, що подобається робити саме тобі. Яку справу ти б залюбки робив і без оплати?
Спочатку підлітки трохи насторожені та за годину вони вже розповідають свої шалені мрії. “Я хочу… але це не поширено в Україні”, “Я б хотів… але це дуже складно реалізувати” – раз по разу чути з залу. Експерт уважно вислуховує та розкладає все по поличках. Чи дійсно все так складно? Яку ж професію обрати? Разом вони заглядають в майбутнє аналізуючи сьогодення. Серед актуальних професій знаходять психотерапевтів, реабілітологів, вчителів з історії та операторів дронів. Разом фантазують про професії майбутнього. В голосах юнаків та дівчат з’являється цікавість та ентузіазм.
На поверх нижче, в той же час, координатори МБІ діляться досвідом. Координатори – це дорослі люди, які виступають наставниками в процесі проходження молоддю моделі МБІ. На наше здивування, молодь та координатори говорять про одне й теж саме – нерозуміння з боку батьків.
“Криза підліткового віку є найглибшою за життя. А все тому, що тільки у цей період людина з дитини стає дорослим. Є чинники, що визначають наскільки складно чи лайтово пройде ця криза. Серед них – здатність брати відповідальність на себе та відокремленість (так звана сепарація) від батьків.” – розповідає психологиня та арт-терапевтка Катерина Мозгова.
“Якщо “злиття” батьків з дитиною продовжується, то неминуче будуть труднощі. В цьому випадку батьки вважають підлітка своєю власністю і впевнені, що краще знають, яку професію обрати. І забувають, що підліток здатен сам це зробити. Тоді є два варіанти – підлітковий чи юнацький бунт або покірність і навчання там, де обрали батьки. При цьому часто батьки реалізують власні бажання, які не здійснили самі і намагаються зробити це опосередковано через дитину.
Часто можна спостерігати, як підлітки залюбки комунікують з іншими дорослими. По-перше, підлітки шукають людину, яка була би прикладом чи авторитетом, на кого можна було би рівнятися. По-друге, вони потребують підтримки старшого, мудрішого, який би бачив в них самих особистостей.”
Координатори МБІ кажуть, що коли підлітки відчувають постійний тиск з боку батьків та школи, то Молодіжні Банки стають простором, де молодь може розслабитись та просто бути собою. Це простір, де координатор працює як психолог та наставник. Місце, де в молодь вірять та довіряють. Це геть не завжди просто для координаторів, але вони бачать результат – відкриті та вмотивовані юнаки та дівчата з чіткою позицією.
Молодіжні Банки Ініціатив це модель, що допомагає реалізувати локальні молодіжні проєкти. Вони вже працюють в Світловодську, Барі, Боярці, Стрию, Вознесенську, Новояворівську, Глинянах, Грицеві та Вінниці. Завдяки МБІ молодь отримує практичні знання та навички, котрим не навчають в школі.
Проєкт МБІ реалізується за підтримки Національної мережі розвитку локальної філантропії. Відслідковуйте новини МБІ на сайті https://philanthropy.com.ua/program та в соц мережах, щоб не пропустити наступний набір координаторів та учасників у вашому місті.