У липні росіяни пошкодили 52 об’єкти культурної спадщини Одеси – ЮНЕСКО

В Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг ЮНЕСКО щодо попередніх висновків місії з оцінки пошкоджень у Одесі. На його початку голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі від імені ...

53100450340_d106e5b473_k-364x205
У липні росіяни пошкодили 52 об’єкти культурної спадщини Одеси – ЮНЕСКО

В Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг ЮНЕСКО щодо попередніх висновків місії з оцінки пошкоджень у Одесі. На його початку голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі від імені організації висловила підтримку жителям Одеси і щирі співчуття сім’ям жертв у всій Україні.

«В останні місяці ми спостерігали ескалацію насильства проти культурних об’єктів. Спочатку повномасштабної війни в ЮНЕСКО нарахували 274 таких об’єкти», – уточнила вона. Проте приводом для зустрічі стали саме події липня в Одесі.

Як відомо, з 19 липня російські збройні сили розпочали серію нападів на Одесу, що призвело до жертв серед цивільного населення та значних пошкоджень цивільної інфраструктури, включаючи культурні і релігійні об’єкти.

20 липня внаслідок атаки було пошкоджено кілька будівель, у тому числі кілька музеїв, які були об’єктами всесвітньої спадщини. Це насамперед Археологічний музей, Музей морського флоту та Літературний музей. Раніше вони були позначені місцевою владою блакитним щитом – емблемою, започаткованою Гаазькою конвенцією про захист культурних цінностей під час збройних конфліктів. Це попадання також збіглося у часі зі знищенням Центру культури народного мистецтва та художньої освіти у сусідньому місті Миколаєві.

«Другий напад стався вранці 23 липня і вразив кілька культурних об’єктів в історичному центрі Одеси. Він забрав життя щонайменше двох людей. Були і поранені. Пошкоджено Спасько-Преображенський Собор – головну православну церков міста, засновану у кінці вісімнадцятого століття. Цей Собор має глибоке релігійне і духовне значення для одеситів», – нагадала К’яра Децці Бардескі.

З її слів, обидва напади були негайно засуджені генеральним директором ЮНЕСКО Одрі Азуле. Організація заявила, що навмисне знищення культурних об’єктів може становити військовий злочин, що визначено Радою безпеки ООН, а саме резолюцією від 2017 року.

В цій заяві генеральний директор також оголосив про розгортання міжнародної експертної місії в Одесі для консолідації комплексної оцінки пошкоджень як будівельних конструкцій, так і музейних колекцій, і підготовки необхідних надзвичайних заходів для стабілізації і захисту від подальшого погіршення стану об’єктів.

«Робота місії розпочалася 29 липня і тривала до 1 серпня. До неї долучилися експерти з різних країн. Відповідно до документів, наданих міністерством культури та інформаційної політики, ми отримали список з 52 об’єктів культурної спадщини, які отримали ушкодження в результаті першої і другої атаки. Під час нашого візиту ми зрозуміли, що масштаби впливу на історичний центр міста ширше за ті, які ми очікували на початку», – зазначила голова Бюро ЮНЕСКО в Україні.

Вона також повідомила, що було ініційовано процес аналізу 3D-сканером декількох будівель. Це необхідно для того подальшого консервування будівель і відбудови.

Результатом роботи місії має стати комплексний звіт. Він буде розглянутий на наступній сесії ЮНЕСКО, а в короткостроковій перспективі допоможе чітко визначити потреби, які необхідні для відповіді на виклики часу.

 

 

Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку