Нові інструменти громадського контролю за діяльністю службовців – “інститути інформаторів”
Превентивний антикорупційний орган Національне агентство з питань запобігання корупції рухається до свого інституційного становлення і найближчим часом буде повноцінно працювати. Вже відбуваються ...
Додано:
Галина Жовтко
Превентивний антикорупційний орган Національне агентство з питань запобігання корупції рухається до свого інституційного становлення і найближчим часом буде повноцінно працювати. Вже відбуваються засідання, затверджено регламент роботи, штатний розклад та структуру Нацагентства. На завтрашньому засіданні уряду буде ініційовано прийняття рішення щодо виділення приміщення для Національного антикорупційного агентства.
Як повідомив сьогодні під час прес-брифінгу у Кризовому медіа центрі Олександр Скопич, член Національного агентства із запобігання корупції, також уже розроблено форму декларації, яка буде затверджена на засіданні Нацагентства.
“З моменту затвердження буде 60 днів для того, щоб її заповнювати. Нацагентство та члени складу працюють зараз над переліком осіб, які будуть декларантами на першій так званій хвилі, і які повинні будуть заповнити ці електронні декларації. В першу чергу, підпадають державні службовці 1-3 категорії. По новому законодавству про державну службу, це категорія А і Б. Ми повинні розуміти, що це робиться вперше, що в нас виникне багато труднощів, водночас ми залучаємо багато експертів, багато міжнародних партнерів, які нам допоможуть налагодити методичні роз’яснення, налагодити ту систему, яку необхідно впровадити”, – Олександр Скопич.
Уже прийнято рішення уряду про видачу всім державним службовцям, які зобов’язані в цьому році подати електронні декларації, відповідні електронні цифрові підписи, - заявив сьогодні Павло Петренко, Міністр юстиції України.
“Хочу розвіяти міфи, що буде перевірено зразу декілька сотень тисяч звичайних рядових державних чиновників районного рівня і саме там будуть шукати хто винен, і будуть “займатися полюванням на відьом”. Ні! Філософія закону передбачає наступне: перший рік роботи Національне агентство по запобіганню корупції концентрується саме на найвищих державних службовцях, чиновниках. Це – міністри, це їхні заступники, це народні депутати, це прокурори, це голови обласних державних адміністрацій і їхні заступники, це судді. Тобто ті особи, які повинні бути під найщільнішим контролем як громадськості, так і нових національних антикорупційних органів. Рядові державні службовці приєднаються до системи електронного декларування вже з наступного року”, – Павло Петренко.
За його словами, змінюється та практика, яка існувала в Україні протягом останніх років: “Ми змінюємо філософію підходу по контролю за державними службовцями. Крім контролю їхнього доходу витрат і стилю життя, запроваджуються дуже серйозні інструменти, про які ще зараз поки що суспільство не стільки добре знає, інструменти громадського контролю за діяльністю державних службовців – ‘інститути так званих інформаторів‘, які будуть давати інформацію Національному агентству з питань запобігання корупції щодо тих чи інших можливих порушень з боку державного службовця під час його роботи і можливо конфлікту інтересів, коли він використовує службове становище в своїх особистих цілях.”