Попри війну процес євроінтеграції триває, «поїзд вже їде»
У жовтні 2023 року Єврокомісія, як очікується, опублікує звіт про прогрес України щодо виконання рекомендацій для початку переговорів про вступ до ЄС. В Україні сподіваються на позитивну ...
Додано:
Громадський Простір
У жовтні 2023 року Єврокомісія, як очікується, опублікує звіт про прогрес України щодо виконання рекомендацій для початку переговорів про вступ до ЄС. В Україні сподіваються на позитивну оцінку.
Беззаперечно, що сьогоднішні умови для розширення ЄС суттєво відрізняються від усіх попередніх — на Європейському континенті йде повномасштабна війна… Однак Україна створила унікальну ситуацію. Попри війну процес євроінтеграції триває, «поїзд вже їде».
Якими є сьогодні виклики для України, Молдови, Грузії, а також країн Західних Балкан у процесі євроінтеграції, чи треба ЄС реформуватися, щоб прийняти нових членів, а також якою є оцінка громадянського суспільства щодо виконання Україною, Молдовою та Грузією рекомендацій ЄС — на ці теми дискутували учасники та учасниці EU Accession Exchange Forum — форуму для країн-кандидатів на вступ до ЄС, який вже вдруге відбувся у Києві.
«Україна та ЄС рішуче пройшли точку неповернення щодо майбутнього членства України. Тепер ми повинні пройти точку під назвою «жодних виправдань». Жодних виправдань штучним перешкодам для реального змістовного та заснованого на заслугах процесу вступу з обох сторін», — заявила Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа» на відкритті 2nd EU Accession Exchange Forum.
У своєму відеозверненні до учасників/ць Форуму виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко зазначив: «Зараз ми перебуваємо в епіцентрі подій, які, я думаю, визначатимуть майбутнє Європи на десятиліття, якщо не на століття. Тут, у Східній Європі, ми збираємося створити відсутню сторінку європейської історії».
EU Accession Exchange Forum є міжнародним зібранням практиків та експертів з питань європейської інтеграції країн-кандидатів. Цьогорічний Форум, який відбувся 28 вересня, зібрав понад 100 представників/ць експертної спільноти, політиків, громадянського суспільства та медіа з Європейського Союзу, країн Східної Європи та Західних Балкан. Відеозапис 2nd EU Accession Exchange Forum
Україна робить фундаментальні кроки щодо реформ в той самий час, коли бореться на війні
Війна вплинула на те, що в країнах ЄС з’явився консенсус щодо розширення блоку — зокрема щодо України як майбутньої частини Європейського Союзу. Водночас процес євроінтеграції був би неможливим без внутрішніх перетворень, які відбулися в Україні. Про це заявила новопризначена посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Реагуючи на озвучену під час дискусії тезу про те, що сьогоднішнє розширення Євросоюзу є, по суті, геополітичним розширенням, Катаріна Матернова зазначила: «Вектор — це геополітика, але зуміти туди потрапити — це продовження і навіть прискорення реформ всередині України».
За її словами, коли Україна потерпає від тяжких наслідків війни, зараз важливо досягати консенсусу та просувати процеси та реформи.
«Багато опитувань громадської думки показують, що єдине, що змінилося під час війни, це очікування суспільства, очікування громадськості. Люди думають так: «ми втрачаємо наших хлопців та дівчат не для того, щоб повернутися в стару Україну, до олігархічних груп в Україні та бізнесу «як завжди», а ми захищаємо свою землю, і ми хочемо нової України». І це створює середовище, в якому фактично протягом останніх 18 місяців було зроблено серйозні трансформаційні кроки. Вражає, що Україна робить дійсно фундаментальні кроки щодо реформ у той самий час, коли бореться на війні. Суспільство та інституції є дійсно надзвичайно стійкими, і вони ще змогли зміцнитися», — заявила посолка ЄС.
За її словами, сьогодні у країнах-членах є більше визнання щодо потреби допомагати Україні, бо стався напад не лише на Україну, а на весь міжнародний порядок.
«Зараз більше визнають (у країнах ЄС — ред.), ніж на початку, що Україна справді веде нашу війну. Що це не лише українська війна, це також європейська війна, яку Україна має виграти. Напали не лише на Україну, а на весь міжнародний порядок», — заявила вона.
Переговори про вступ можуть бути відкритими для України
Очікується, що у жовтні Єврокомісія опублікує доповідь з оцінкою реалізації Україною семи рекомендацій, необхідних для просування процесу євроінтеграції. Як вважає Ольга Стефанішина, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, у ЄС є консенсус щодо відкриття переговорів про вступ між Україною та Євросоюзом.
«Так, є розуміння того, що переговори про вступ можуть бути відкритими для України, — заявила вона. — Тут загалом існує консенсус усіх держав-членів, навіть тих, хто адвокатує за інші частини Європи — за Західні Балкани чи за Грузію — усі вони розуміють, що перш ніж буде прийнято будь-яке рішення щодо цих країн, має бути прийнято щодо України, це значно посилює консенсус для України. І це ситуація, яка дійсно відрізняється, від тієї, коли ми адвокатували за отримання статусу країни-кандидата».
За її словами, після того, як Єврокомісія опублікує звіт, Україні треба буде працювати індивідуально з країнами ЄС, кожна з яких матиме свої питання, і вони не обов’язково будуть пов’язані з 7 рекомендаціями Єврокомісії.
Відповідаючи на запитання щодо того, чи може ЄС прийняти Україну — державу, на території якої йде війна, Ольга Стефанішина зазначила, що на це є воля, і мова не йде про обіцянки. «Якщо є воля – то буде і шлях. А воля є, і абсолютно зрозуміло, що рішення про надання Україні статусу кандидата зараз, що відкриває переговори про вступ, це не просто обіцянки», — сказала вона.
Верховенства права є ключовим
Георг Ціглер, радник Служби з питань України (Ukraine Service) у Європейській Комісії зазначив:
«Ми завжди дуже чітко говорили на найвищому рівні — якщо ми вважатимемо сім кроків виконаними, то будемо рекомендувати відкрити переговори, а вже потім розпочнеться інший етап», — заявив він.
Водночас Георг Ціглер зауважив, що загалом сім кроків зосереджені на верховенстві права, яке є ключовим: «Ядром є питання верховенства права».
«Ми почнемо з відкриття розділів щодо верховенства права. Вони будуть відкриті першими, і будуть закриті останніми», — додав Георг Ціглер, радник Служби з питань України (Ukraine Service) у Європейській Комісії.
А більше читайте в огляді Європейського Простору