Як депортовані українці та громадяни в окупації можуть повернутися додому – думки правозахисників

Наразі точна кількість депортованих Росією українців не відома ані державі, ані правозахисникам, адже РФ замовчує цю інформацію. За даними порталу “Діти війни”, лише дітей РФ депортувала більш ніж 19 ...

0f5a9962-scaled-e1696433589346
Як депортовані українці та громадяни в окупації можуть повернутися додому – думки правозахисників

Наразі точна кількість депортованих Росією українців не відома ані державі, ані правозахисникам, адже РФ замовчує цю інформацію. За даними порталу “Діти війни”, лише дітей РФ депортувала більш ніж 19 тисяч, але це тільки публічні випадки. Декому з депортованих вдалося повернутися до України, але багатьом з них потрібна підтримка держави.

Як повідомила аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк 4 жовтня під час пресконференції, наразі відомо про 850 пунктів тимчасового розміщення (ПТР) українців у 59 регіонах РФ. Про ці дані говорить сама Росія. Росіяни якомога швидше намагалися спрямовувати громадян України якнайдалі від кордону, нерідко до віддалених регіонів РФ.

Українських дітей, депортованих до РФ, також розміщують у ПТР з подальшим влаштуванням до російських закладів або ж сімей. Причому Росія навіть не намагається знайти справжні родини депортованих дітей, вона одразу прагне влаштувати українських дітей до закладів або якнайшвидше передати їх російським родинам. Зміни до російського законодавства про громадянство дозволяють це робити на тих самих підставах, що передбачено для російських дітей.

За словами адвокаційної директорки ZMINA Альони Луньової, наразі є проблема з поверненням наших громадян додому через інші країни:

“Якщо раніше країни ЄС, через які намагалися повернутися додому депортовані українці, впускали людей майже без документів, то зараз ситуація змінилася. Ми дедалі частіше отримуємо інформацію, що наших громадян не впустили до Польщі, Естонії тощо. Людям, які постраждали від війни або навіть були в полоні, – їм дуже важко виїхати з території РФ, особливо чоловікам, до інших країн”.

Луньова зауважила, що коли треті країни не впускають українців, це становить тяжкі наслідки для людей – їх продовжують катувати, їм також загрожує полон.

Майже рік тому держава експериментально впровадила процедуру повернення українців, які втратили свої документи. Державна міграційна служба може видати таким людям посвідчення на повернення, яке потім передається волонтерами в РФ. Таких посвідчень станом на вересень, каже Луньова, видано щонайменше 70.

“Люди дійсно повертаються, але можливість отримати таке посвідчення експериментальна, вона закінчиться цього листопада. Ми не знаємо, чи буде цей експеримент продовжено, але така можливість має бути. Також варто зробити можливим повернення на підконтрольну територію для жителів окупованих територій, адже Росія блокує виїзд людей з окупації і часто нав’язує російський паспорт”, – вважає правозахисниця.

Луньова також сказала, що наразі щодня до України з Росії повертається близько сотні українців: на кордоні України та РФ виключно на пропуск в Україну і тільки для українців працює пункт пропуску Колотилівка – Покровка. Але після повернення громадянам часто необхідна підтримка і державна допомога – гуманітарна, фінансова, а також з оформленням нових документів. 

Більше про механізми повернення українців – в аналітичному звіті правозахисників.

 

Чільне фото: Медіацентр-Укрінформ

 

Джерело: ZMINA. Центр інформації про права людини.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи